Egy kínai videó klasszul bemutatja, hogy mire nem kellene használni az új technológiát.

Gyorsan terjed az a kínai közösségi médiában megosztott videó, amelyen egy nagydarab drón (oktokopter) egy fegyverrel felszerelt robotkutyát szállít a felvétel helyszínéül szolgáló háztetőre, az pedig a leérkezés után kicsomagolja magát, négy lábra áll, és indul is tovább a dolgára. A film alapján úgy tűnik, hogy a robot egy erre a célra módosított, félautomata rohampuskát is hordoz, amelyet a beszámolók szerint 1995-ben rendszeresítettek a kínai hadseregnél és félkatonai ügynökségeknél.

A klip leírásának Google-fordítása alapján "az égből alászálló harci kutyákról" van szó, amelyeket így "közvetlenül az ellenség mögötti gyenge pontokra" lehet juttatni, hogy ott "meglepetésszerű támadásokat hajtsanak végre" akár az épületek teteje felől. Ez nyilván egy meglehetősen ellentmondásos felhasználása a az új technológiának, ami egyben félelmetes képet is fest róla, hogy belátható időn belül milyen eszközöket vethetnek majd be a hadviselésben vagy akár a rendőrségi műveletek során.
 


A kommentárok ennek kapcsán felidézik, hogy a Boston Dynamics, a műfajban talán legismertebb Spot Mini robotkutyák gyártója, éppen ezen a héten jelentette be, hogy soha nem fogja fegyverzni egyik robotját sem. (A dolog érdekessége, hogy a kínai felvételen látható gép nagyon hasonlít a Spot Mini modellekre.) Ez persze sehol sem bizonytalanította el az ilyen irányú fejlesztéseket, Kína mellett amerikai védelmi szállítók is mutattak már be fegyvereket hordozó négylábú prototípusokat.

Azt nehéz lenne megjósolni, hogy pontosan mikor és hogyan jelennek meg élesben az ilyen képességekkel bíró robotok és az őket szállító drónok, plusz a fenti videóból sem derül ki, hogy mi volt a bemutatott gyakorlat célja. Az viszont világos, hogy a technológia már létezik, és a felvételt eredetileg megosztó fiók is a Kestrel Defense nevű céghez köthető, amelyik az elmúlt időszakban több fegyveres-robotkutyás,városi környezetben készült klippel is szórakoztatta a közönséget.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.