Önkéntes fordítók és szakértő lektorok munkáját dicséri a projektmendzserek egyik alapművének, a PMBOK Guide legfrissebb kiadásának magyar fordítása.

Elkészült a PMBOK Guide, A Guide to the Project Management Body of Knowledge legfrissebb, hetedik kiadásának magyar fordítása. A magyarul Projektmenedzsment-útmutató címen megjelent megkerülhetetlen referenciamű nem hiányozhat egyetlen projektvezető könyvespolcáról sem. Teljességre törekvő, rendszert adó kézikönyv, a szakma de facto bibliája. Sokhelyütt egyetemi tankönyv, és számos minősítő vizsga alapvető szakirodalmi forrása világszerte. Története több mint harminc évre tekint vissza.

Az előzőekhez hasonlóan az új kiadás is a projektmenedzserek világszervezete, a Project Management Institute (PMI) gondozásában jelent meg. A kézikönyv hitelességét az adja, hogy szigorúan szabályozott közösségi alkotási folyamat keretében készül, különböző földrajzi régiókat és iparágakat képviselő nagyszámú szakember önkéntes közreműködésével. Az angol kiadást rendszerint számos nyelvre lefordítják. A magyar változat a PMI Budapest, Magyar Tagozat jóvoltából készülhetett el.

A korábbi kiadások szerkezete a projektmenedzsment átfogó folyamatmodelljét követte, amelyet minden kiadásban továbbfejlesztettek. A 2017-ben megjelent hatodik kiadás az egyes (single) projekt menedzsmentjének szerteágazó tevékenységeit már 49 egymáshoz kapcsolódó folyamattal írta le. A hetedik kiadás alkotói vélhetően rájöttek, hogy az egyébként rendkívül értékes folyamatmodell további finomítása már kevés hozzáadott értéket hozna. Ehelyett gondoltak egyet, és írtak egy teljesen új könyvet. Ezt a drámai fordulatot legalább ennyire indokolta az is, hogy a folyamatmodell a klasszikus vízesésmodellre épülő prediktív projektmenedzsment szemléletét tükrözi, hiszen a kézikönyv születésekor jobbára nem is volt más.

Konkrét folyamatok helyett alapelvek

Az új kiadás megemelte az absztrakciós szintet. Már nem folyamatokról beszél, hanem alapelvekről és teljesítményterületekről. Ezzel egy olyan ernyőt képez, amely alá befér a prediktív mellett az újabb adaptív (agilis) megközelítés, valamint a kettőt kombináló hibrid megközelítés is. Ez a megoldás egyik irányzatot sem részesíti előnyben a másikkal szemben. Éppen ezért fontos hangsúlyozni: ez a kiadás nem váltja fel a folyamatmodellt legalaposabban részletező előzőt. Az sem vált túlhaladottá, a benne megfogalmazottak továbbra is érvényesek, fontosak és hasznosak. Vagyis érdemes tovább forgatni a hatodik kiadást is, amely úgyszintén elérhető magyarul is. A két kiadás jól kiegészíti egymást.

Az előző kiadásokhoz hasonlóan az új könyvnek is szerves része a projektmenedzsment amerikai szabványa, amely szintén megújult mind szerkezetében, mind tartalmában: a projekt sikeres lebonyolítását és az értékteremtést helyezi a középpontba, az értéket hordozó eredményre fókuszál. A tömören összefoglalt 12 alapelv az alábbi területeket érinti: a gondoskodó feladatgazda szerepe; csapatépítés; projektérintettek bevonása; értékfókusz; rendszemléletű holisztikus gondolkodás; vezetői magatartás; a környezethez igazodó testre szabás; átfogó minőségmenedzsment; a komplexitás, és a lehetőségek, fenyegetések kezelése; az alkalmazkodás és a rugalmas ellenállás képessége; a cél eléréséhez szükséges változtatások keresztülvitele. Mindegyik elv ismertetése jól áttekinthető egységes szerkezetben, táblázatos összefoglalással kezdődik, amit a kapcsolódó főbb fogalmak, megállapítások és ajánlások, illetve a megvalósítás rövid leírása követ.

PMBOK Guide magyarul
Önkéntes fordítók és szaklektorok munkája 362 oldalon.

A szabvány után következő tulajdonképpeni PMBOK Guide első része a projektmenedzsment teljesítményterületeket fejti ki. A nyolc teljesítményterület bizonyos fokig az előző kiadásban kifejtett tíz tudásterület utódjaként is értelmezhető. Ezek a következő témákhoz kapcsolódnak: projektérintettek; projektcsapat; fejlesztési megközelítések és életciklus; tervezés; projektfolyamatok; projektterjedelem és minőség; mérés-értékelés; bizonytalanságok és kockázatok. Minden teljesítményterület bemutatása egy összefoglaló táblázattal indul, amit a főbb fogalmak, tevékenységek és más teljesítményterülettel kapcsolatos kölcsönhatások rövid leírása követ, és végül az elvárt eredmények hasznos ellenőrzőlistája zár le.

A gyakorlati alkalmazást segítik a 22 modell, 60 módszer és 76 eszköz áttekintésével, valamint a testreszabással foglalkozó további részek. Ez utóbbi téma a korábbi kiadásokban eddig még nem kapott ekkora hangsúlyt. Hasznos újítás a könyvhöz kapcsolódó online platform, a PMIstandards+, amely a gyakorlatban közvetlenül alkalmazható tanácsokat, praktikus módszereket, eszközöket tartalmaz PMI-tagok számára.

Szaknyelvművelés felső fokon

A kötetet a korábbi kiadásokban megszokott világos felépítés és következetes fogalomhasználat jellemzi. A magyar fordítás, amely közel harminc önkéntes közreműködő igényes szakmai munkája, amellett, hogy alapművet tesz elérhetővé a szélesebb olvasóközönség számára, a korábbi három kiadás magyar fordításaival együtt fejleszti-finomítja a magyar projektmenedzsment szaknyelvét, terminológiáját. Jelen ismertető a szerzőnek a Vezetéstudomány folyóiratban megjelent írására épül, ahol további részletek olvashatók. A 362 oldalas kötet a PMI honlapján rendelhető meg.

A szerző több évtizede dolgozik projektmenedzserként. Korábban a PMI Budapest Chapter és a Magyar Projektmenedzsment Szövetség alelnöki pozícióját is betöltötte.

Piaci hírek

Nehéz jelzőket találni az Nvidia teljesítményére

Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.