A PimEyes szerint az általa fejlesztett arcfelismerő technológiát csak a rossz emberek használják rosszra, de elég nehéz elképzelni, hogy az egész dolognak más kifutása is lehet.
Hirdetés
 

A személyiségi jogok online biztosítása már soha nem lesz egyszerű dolog, ami különösen igaz a gyerekek védelmére, a kockázatokat pedig még tovább növelik az olyan szolgáltatások, mint nyilvánosan elérhető, arcfelismerő intelligenciával működő keresőmotorok megjelenése. A The Intercept néhány nappal ezelőtt közölt riportot a PimEyes nevű startup termékéről, amely megdöbbentően egyszerűvé teszi a gyerekekről készült képek felkutatását akár olyan webhelyeken is, amelyekre a klasszikus online keresőkön keresztül sosem jutna el senki. A dolog természetesen a felnőttek esetében sem nevezhető megnyugtatónak.

Az arckereső oldal még 2017-ben indult, és ingyenesen kutatja fel a megadott személyeket ábrázoló online fotókat, amihez elég egyetlen képet feltölteni a célszemélyről. A kereső oldalán is olvasható leírás mindezt egy fordított irányú képkereséshez hasonlítja, kivéve, hogy ezzel olyan fényképeket is meg lehet találni, amelyek között nincs a hagyományos értelemben vett, pontos egyezés. Az eszköz jelenleg elérhető formájában ráadásul meg szeldebb is a korábbiakhoz képest, mert azelőtt képes volt a közösségi oldalakat is végigtúrni a keresett személyt ábrázolófényképek után.

A fejlesztők ezt a funkciót utóbb eltávolították a nyilvános kritikák hatására, de a helyzet ettől nem lett sokkal jobb: a The Intercept itt a PimEyes tulajdonosát idézi, aki korábban maga is elismerte, hogy a szolgáltatás "mintha csak a ragadozóknak készült volna". A közösségi médiás funkció kivonásával szerinte azonban a dolog meg is oldódott, most pedig már ragaszkodnak hozzá, hogy a termék nem mások megfigyelésére, hanem a saját magunkról készült képek azonosítására szolgál, vagyis tulajdonképpen a felhasználók vagy azáltaluk nevelt gyerekek saját online lábnyomának ellenőrzésére való.

Mi pedig nyilván hülyék vagyunk

Ez a meghatározás első ránézésre is ugyanakkora kamunak látszik, mint mondjuk a fegyverlobbi szövege arról, hogy valójában nem a fegyverek gyilkolnak, hanem a fegyvereket rossz célokra használó emberek. Az viszont már a naivabb közönségben is kérdéseket vethet fel, hogy ha a cél tényleg saját magunk ellenőrzése, akkor a PimEyes kinek szánja azokat a csomagokat, amelyek napi 25 keresést tesznek lehetővé az előfizetőknek 30 dollárért, vagy azt a prémium szolgáltatást, amelynek keretein belül 500 különféle képhez vagy azok kombinációjához lehet riasztásokat beállítani, hogy a kereső jelezze, ha azoknak megfelelő új tartalom bukkan fel valahol az interneten.

Az Electronic Frontier Foundation képviselője a lapnak arról beszélt, hogy mindez egy újabb indikátora egy nagy, átfogó technológiai problémának, ami tulajdonképpen függetlenül tőle, hogy mi volt a PimEyes fejlesztésének valódi célja. A The Intercept mesterséges intelligencia által generált gyerekarcokkal végzett kísérletekről ír, amelyek azonban a keresőben már valódi gyerekekről készült fényképeket listáztak akár családi blogokról vagy iskolai csoportképekről. A tesztek során az is kiderült, hogy a rendszer ugyan elhomályosítja és "potenciálisan explicit" címkével jelöl bizonyos képeket, de ettől még megjeleníti a forrásra mutató hivatkozásokat.

A PimEyes vezetője az interjú során arról beszélt, hogy a kereső nem osztályoz életkor, nem vagy etnikum szerint, hogy aztán később maga vesse fel a gyerekekről készült felvételek szűrésének a lehetőségét. A cég állítólag megjelöli azokat a felhasználókat, akik "szisztematikusan alkalmazzák" a keresőt, sőt ha valamelyik alkalmazottjuknak gyanús lesz egy-egy előfizető tevékenysége, akkor dokumentumokat kérhet például a rokoni kapcsolatok igazolására. Akit azonban az ilyesmi 2022-ben megnyugtat, az amúgy sem izgulós típus – a cikk az Electronic Privacy Information Center programvezetőjét idézi mindezzel kapcsolatban, aki szerint az ilyen jellegű szolgáltatásokat sürgősen szabályozni kellene, méghozzá úgy, hogy egész egyszerűen betiltják őket.

Részletek a The Intercept riportjában »

Közösség & HR

Megmutatták, hogyan gázol át a magánéletünkön Zuckerberg új találmánya

Egy figyelmeztetésnek szánt proof-of-conceptről van szó, amit nem is kizárólag csak a Meta okosszemüvegével lehet megcsinálni.
 
A régi támadási vektorok megújulnak, és jön egy sor újabb veszély. Mivel mindenki a felhőbe igyekszik, minden kockázat globális lesz.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.