Olyan kompenzációs csomagot szavaztak meg a részvényesek a Tesla-vezérnek, amilyenre még nem volt példa a Szilícium-völgyben.

A Tesla-vezér és testvére szavazatára sem volt szükség ahhoz, hogy a Tesla részvényesei kimagaslóan nagy kompenzációs csomagot szavazzanak meg a vállalat kitalálójának és vezérének, Elon Musknak – írja a Reuters. Ha Musk teljesíti vállalásait, 10 év múlva a világ leggazdagabb embere lesz, messze megelőzve a jelenlegi listavezetőt, Jeff Bezost. (Persze ehhez addig Bezosnak is lesz néhány szava...)

Musk ugyanis összesen 2,6 milliárd dollár értékű részvényopciót lesz jogosult lehívni, de a tíz év alatt sem fizetés, sem bónusz nem jár neki. Musknak jelenleg a Tesla közel ötödét birtokolja, de ha le tudja hívni a részvényopciót, részesedése meg fogja haladni a 25 százalékot, más számítások szerint akár a 28 százalékot is elérheti. Ebből visszaszámolható, hogy vagyona tíz év múlva meg fogja haladni a 180 milliárd dollárt.

A szerdán lebonyolított szavazáson a részvényesek 73 százaléka szavazott igennel, és ebben nem volt benne Musk és a szintén cégtulajdonos testvére szavazata.

Nagy pénzhez nagy vállalások

A terv tíz évre szól, és a legfontosabb feltétel, hogy a Tesla a terminus végére a cég értéke elérje a 650 milliárd dollárt. Csak összehasonlításképpen: a világ legértékesebb cége jelenleg az Apple, piaci kapitalizációja mintegy 870 milliárd dollár. Az Alphabet 730 milliárdot, 660 milliárdot, míg az Amazon 560 milliárdot kóstál. És ami most ennél is fontosabb: a Tesla értéke jelenleg 53 milliárd dollár. (A kompenzációs csomag bejelentése előtt valamivel magasabb volt, de amikor bejelentették, hogy a részvényesek megszavazták a csomagot, az árfolyam 12 százalékot zuhant, bár utána némileg erősödött.)

Mivel a piaci kapitalizáció ugyanis nem feltétlenül tükrözi egy cég valós teljesítményét, a részvényesek további feltételeket is beépítettek a megállapodásba. Meghatározták a tíz év múlva elvárt éves árbevételt (175 milliárd dollár) és az arra eső EBITDA-t is, melynek az egyszeri értékektől tisztítva el kell érnie a 14 milliárd dollárt.

 
Bloomberg Billioner Index 2018-03
Infogram


Emellett követelmény az is, hogy az időszak alatt Musknek a tíz év alatt vezető pozíciót kell betöltenie a vállalatnál.

Mi ennek a realitása?

Talán a cégérték a legegyszerűbb: részvények száma szorozva az árfolyammal. Ez leginkább azt tükrözi, hogy a befektetők mennyire bíznak az adott cégben. Másképp nem is nagyon lehetne érteni, miért ér többet Tesla, mint a Ford vagy a General Motors, melyekhez képest szinte nem látható mennyiségű autót gyárt. Erre valószínűleg egyre több befektető kérdez rá. Tavaly szeptemberig kisebb megingásokkal ugyan, de felfelé tartott az árfolyam, ,ám a szeptemberi csúcs (385 dollár) óta folyamatos a lejtmenet, jelenleg 310 dollárnál tart az árfolyam.

Mi a helyzet a bevételekkel? Tavaly a nettó bevétel a becslések szerint nem érte el a 12 milliárdot, az EBITDA 0,5 milliárd körül alakult. Idén viszont beindulhat a növekedés – már ha zökkenőmentesen megy majd a gyártás –, és közelíthet a bevétel a 20 milliárdhoz, az EBITDA pedig 1,8 milliárd lehet. Jövőre akár a 27 milliárdot is elérheti, az EBITDA pedig a 3,8 milliárdot. Ehhez persze az is kell, hogy a sorozatgyártás beinduljon végre, és legyenek új vevők, akik az után is meg akarják venni Musk elektromos autóit, ha szembesültek gyatra kivitelezéssel – ami kétségtelenül magas szintű technikai innovációval párosul.

Mindazonáltal a célok elérése nem lehetetlen, különösen Elon Musknak. Főleg ha a lángszórók értékesítésében elért sikerét nézzük. Kellenek is ezek az apró sikerek, hogy mindig találjon megfelelő finanszírozót ötleteire.

Piaci hírek

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.