Az amerikai Nemzeti Kémelhárítási és Biztonsági Központ szerint egyre gyakoribb a kockázati befektetéseken keresztül történő kémkedés.

Ha egy ellenséges országból érkezik kockázati befektetés, az a nemzetbiztonságot is veszélyeztetheti. Az USA Nemzeti Felderítési és Biztonsági Központja (National Intelligence’s National Counterintelligence and Security Center, NCSC) tegnap adott ki figyelmeztetést, mely szerint az ilyen befektetések célja gyakran érzékeny adatok megszerzése.

Egy volt amerikai céget állítottak pellengérre

Különösen a befektetésre váró korai fázisú induló vállalkozások veszélyeztetettek. Az ellenséges "befektetők" ugyanis elsősorban a nehéz helyzetben lévő startupokra vadásznak, mert azok a kényszerhelyzet miatt kevésbé válogatósak. A befektetők pedig átvilágítás címén hozzáférhetnek a cégben már meglévő szellemi tulajdonhoz, valamint más fontos tulajdonosi adatokhoz.

Az amerikai szolgálatok elsősorban a mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiák miatt aggódnak. Szerintük ugyanis az MI elmúlt bő másfél évben tapasztalt látványos fejlődése a kínai hírszerzés érdeklődését is kiváltotta, de az ellenséges szolgálatok általánosan is növelték az aktivitásukat, hogy megszerezzenek fontos nyugati technológiákat.

A közlemény több példát is felsorol. Egy amerikai startup vezérigazgatója, amely azóta üzleti titok ellopása miatt perli is egykori kínai partnereit, tavaly egy kongresszusi meghallgatáson azt állította, hogy egyes kínai székhelyű VC-k egyszerűen lefizetik amerikai startupok alkalmazottait, hogy azok kiszivárogtassák a vállalat által fejlesztett technológiát, amit később hasonló profilú kínai cégeken keresztül értékesítenek.

Szintén egyre gyakoribb, hogy kínai befektetők jelentkeznek egy vonzó ajánlattal, majd az átvilágítási folyamat után, amikor már hozzáfértek a vállalat érzékeny adataihoz, váratlanul visszalépnek. Ez akár a cég csődjéhez is vezethet.

A dokumentum megnevez egy vállalatot is, az IDG Capitalt, amely egyébként egykor az amerikai ICT-piac fontos szereplője volt. Az 1964-ben alapított és már a 1990-es évek elejére globális szereplővé növő International Data Groupot, amely kezdetben lap- és könyvkiadással és technológiai iparra koncentráló piackutatással (IDC) foglalkozott, később pedig beszállt a "startup-iparba" (IDG Capital), 2016-ban szerezte meg egy kínai befektetőcsoport. Az IDG Capitalt, amely a felvásárlása óta is aktív az USA-ban, idén év elején az amerikai védelmi minisztérium kínai katonai szervezetnek minősítette.

A kémelhárítók szerint az ellenséges külföldi szereplők többféleképpen is igyekeznek leplezik tevékenységüket. Beiktathatnak amerikai vagy más külföldi közvetítőket, vagy olyan szuverén vagyonalapokon keresztül fektetnek be, melyeket nem vizsgál az USA kormányának külföldi befektetésekkel foglalkozó bizottsága (CFIUS).

Peking: az USA technológiai hegemóniára tör

A közleményre szinte azonnal reagált Kína washingtoni nagykövetsége. A követségi szóvivő szerint miközben az USA azt követeli, hogy Kína teljes mértékben nyissa meg piacát az amerikai vállalkozások előtt, a másik oldalon nemzetbiztonságára hivatkozva korlátozza kínai cégek kereskedelmi és befektetési tevékenységét.

Ezt szerinte nem lehet másként értelmezni, mint olyan látszatindoknak, amelynek örve alatt az USA gazdasági és technológiai hegemóniára tör. Ezzel szemben Kína kész együttműködni más országokkal a technológiai és ipari fejlődésből adódó új lehetőségek kiaknázásában.

Biztonság

Lángokban áll Donald Trump közösségimédia-üzlete

Ő maga így sem feltétlenül jár majd rosszul, de a Trump Media mémrészvények lelkes befektetői nagyon könnyen ráfaraghatnak.
 
Másfél-két évtizede jósolják a papírmentes iroda eljövetelét. Bár a papírdokumentumok gyártásának volumene valóban csökkent, Paperless Land partjait még távcsővel sem látjuk.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.