Az 1964-ben alapított International Data Group tokkal-vonóval egy kínai befektetőcsoport kezébe kerülhet.

Kínai befektetőcsoport tett ajánlatot a legpatinásabb – és legnagyobb – informatikai lapkiadó vállalatra, az International Data Groupra, ismertebb nevén az IDG-re. A befektetőcsoport, melynek élén nem más, mint az IDG kínai leányvállalatának vezetője, Hugo Shong áll, a Reuters értesülései szerint több mint 1 milliárdot ajánlott a cégért.

Bár a Reuters belső forrásokból úgy értesült, hogy a kiadó vállalat és a befektetők előrehaladott tárgyalásokat folytatnak, még messze lehet a megállapodás. Arra, hogy az IDG árulja magát, már januárban voltak jelek: akkor kötöttek szerződést a Goldman Sachs befektetési bankkal, hogy vizsgálják meg a vállalat eladásának lehetőségeit. A Boston Business Journal által közölt hír szerint a több mint 13 ezer alkalmazottat foglalkoztató vállalat 2014-es bevétele 3,75 milliárd dollár volt.

Nem csak lapkiadásból élnek

Az 1964-ben alapított IDG mind a mai napig magántulajdonban van. Az alapító, a két éve elhunyt Patrick Joseph McGovern nem csak a szakmához, hanem a végfelhasználókhoz is szóló lapokat képzelt el. A kiadó nagyon korán nemzetközi terjeszkedésbe is kezdett, felismerve, hogy az IT maga is a globalizáció egyik fontos hordozója. Jelenleg 97 országban vannak jelen a vállalat lapjai, nyomtatott és online kiadványok egyaránt.

A lap- és könyvkiadás mellett azonban a vállalat más területek felé is nyitott. Legfontosabb leányvállalata mind a mai napig a lapkiadóval egy időben alapított International Data Corporation. Az IDC, amely közel 80 országban, köztük Magyarországon is tart fenn helyi irodákat, leányvállalatokat, az IT-piac egyik legfontosabb elemző cége.

Jóval később, a kilencvenes években az IDG Ventures létrehozásával léptek ki a kockázati befektetések piacára. Az összesen mintegy 3,6 milliárd dollár tőkét kezelő alap – kezdetben teljes mértékben az IDG finanszírozta – ma már szintén nemzetközi hálózattá nőtt. Emellett kiterjedt a rendezvényportfóliója, világszerte több mint 700 szakmai rendezvény van a birtokában, és van hírszolgáltatása is (IDG News Service).

A kínai kapcsolat

McGovern a kezdetektől fontosnak tartotta a nemzetközi terjeszkedésben, hogy a hidegháború kellős közepén nyisson a szocialista blokk országai felé is. Már 1980-ban vegyesvállalatot hozott létre Kínában a kiadó zászlóshajója, a Computerworld kiadására. Azóta a vállalat ottani jelenléte sokkal markánsabbá vált. A kiadói részleg sokkal szélesebb tematikával foglalkozik, mint az anyavállalat: a szaklapok (Computerworld, Computer Fun, CEO & CIO stb.) mellett nem IDG-s kiadványok is bekerültek a portfóliójába, például a Cosmopolitan, az Esquire, a Harper's Bazaar vagy a National Geographic Traveler.

A piackutató részleg mellett a kínai kockázati befektetésekben is több mint két évtizede jelen van az IDG Capital révén. A társaság mintegy 2 milliárd dollár tőkét kezel. Olyan vállalatokba szálltak be, melyek azóta a kínai piac meghatározó szereplői lettek, például a Baiduba vagy a Tecentbe.

A felügyeletei szervek közbeszólhatnak

Bár a tárgyalások folynak, a Reuters szerint az, hogy valóban a kínaiaké lesz a vállalat, még egyáltalán nincs lefutva, és nem csak amiatt, mert esetleg a tárgyaló felek nem tudnak megállapodni.

Az értékesítéshez ugyanis ebben az esetben is szükség lesz az amerikai felügyelet, a US Committee on Foreign Investment (CFIUS) jóváhagyására. A CFIUS elsősorban a nemzetbiztonsági kockázatokat vizsgálja, ahogy tette azt például az IBM x86-os részlegének az eladásakor is.

Az IDG esetében a piackutató cége, az IDC jelenthet problémát, amely tevékenységéből adódóan sok információval rendelkezik az amerikai technológiai és távközlési iparról. A CFIUS a közelmúltban kiterjesztette a vizsgálatait a hagyományosan nemzetbiztonságilag fontosnak ítélt területekről (repülőgépipar, hadiipar, technológiai szektor, távközlés) olyan szektorokra is, melyeket nemzetbiztonsági szempontból korábban nem vagy sokkal kevésbé ítéltek kockázatosnak. Emellett beleszólhat a megállapodásba az is, hogy hogyan alakul az új amerikai elnök és Kína viszonya.

Piaci hírek

Bejelentették az OpenAI új modelljét, és mindjárt kockázatosnak minősítették

Felhasználható például biológiai és nukleáris fegyverek gyártására. Annyit a cég is elismer, hogy technológiája "közepes kockázatú".
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.