Újabb nagy lépés a nyílt forráskód irányába: Linux kernel kerül a Windows 10-be.

Három év után továbblépett a Linux integrálásában a Microsoft: bejelentették, hogy teljes és nyílt forráskódú Linux kernel kerül a Windows 10-be. A Microsoft saját fejlesztésű kernelként aposztrofálja, de alapvetően az utolsó stabil, 4.19-es verzió kerül a rendszerbe. Redmondban azonban kijavítottak néhány dolgot, amit vissza fognak adni a fejlesztői közösségnek.

De hát már volt benne Linux!

Ez komoly előrelépés a nyílt forráskódú fronton, amivel a Microsoft elsősorban a fejlesztőket és a rendszerüzemeltetőket kívánja segíteni. De miért is, hiszen már korábban is volt Linux a Windowsban?

A 2016 tavaszán kiadott Anniversary Update-be már valóban belekerült egy linuxos alrendszer, ami bináris szinten támogatta a nyílt forráskódú operációs rendszert. Már az is fontos lépés volt, hiszen nem virtuális gépen futó Linux vagy egy speciális Windows 10-es port volt, hanem egy tényleges Linux alrendszer (WSL – Windows Subsystem for Linux), amin linuxos szoftvereket lehet futtatni. A WSL1-ben persze volt egy kis egy kis csavar, hiszen kernel nem, csak a Canonical fejlesztette Ubuntu Bash Shell került a rendszerbe.

A most bejelentett WSL2 ezen lépett túl azzal, hogy a Windowson belül nyújt valódi Linux kernelt. Ez minden szempontból jobb lesz, mivel a korábbi verziónál sokkal hatékonyabban használja a gép erőforrásait, és gyorsabb is lesz. A Microsoft elsősorban olyan változtatásokat hajtott végre a kódban, amely például a programindításokat gyorsítja és a memóriakezelést javítja.

Ehhez azonban alapból nincs keztelőfelület, azt a Windows 10 szoftverboltjából vagy egyéb forrásból beszerzett Linux-disztribúcióból lehet hozzá telepíteni, amihez a GitHubon már található is segédlet.

Rendszeresen frissítik

A Microsoft azt ígéri, hogy WSL2-ben lévő rendszermag átláthatóan fog frissülni a Windows Update-tel, és mindig megkapja a Linux stabil ágának legújabb funkcióit és javításait. A biztonsági javításokhoz a saját felhasználói visszajelzések mellett felhasználják a Linux biztonsági levelezőlistáin megjelenő információkat, valamint együttműködnek több sérülékenység-adatbázissal is.

A Windowsba mindig a legfrissebb hosszan támogatott (LTS – Long Term Support) kernelverzió kerül. Ha abból új kiadás érkezik, azt a Microsoft minden esetben egy validálási folyamat után teszi csak be a Windowsba

Az új alrendszer nyáron lesz elérhető, először az Insider programban részt vevő felhasználók jutnak hozzá.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.