Ne számítsunk a Linux térhódítására a dolgok internetét alkotó eszközökben.

Nemrég vallott színt Linus Torvalds, aki szerint az ARM-nek esélye sincs az x86 architektúra fölé kerekedni. Erre egy, David Ruslinggal folytatott beszélgetése során tért ki, miután az ARM eszközökben érdekel Linaro műszaki vezetője megkérdezte, van-e kedvenc architektúrája.

Még mindig az x86 a kedvencem, elsősorban a PC miatt.” – válaszolta a Linux atyja – „Az infrastruktúra kiforrott és olyan módon nyitott, ahogy más architektúra nem. Az utasításkészlet és a CPU magja annyira nem fontos. [..] Ami számít, az az utasításkészlet köré épített infrastruktúra. Az x86 platformnak ez sok szinten áll rendelkezésére.”

Torvalds szerint az ARM hardveres története elsősorban mobil vonalon erős, ugyanakkor a finn származású programozó csalódott az ARM-ban, mert szerinte az még mindig nem olyan egyszerűen használható, mint amilyen lehetne. „Nem rendelkezik azzal az egyesített utasításkészlet-modellekkel, amikkel PC-s környezetben dolgozunk; igaz, egyre jobb és jobb lesz” – foglalta össze Torvalds.

A finn szakember nyilatkozott a Raspberry Piról is, nemes egyszerűséggel játéknak minősítette az eszközt. Szerinte az ARM számára egészen addig nem lesz elérhető cél az elsőség kivívása az x86-tal szemben, amíg nem hoz létre egy olyan platformot, amit a fejlesztők elsődleges gépeikben akarnak használni.

Ne számítsunk Linux-dominanciára az IoT terén

A Linux atyja nyilatkozott a dolgok internetéről is. Mikor nekiszegezték a kérdést, hogy vajon a Linux eléggé apróra szabható lesz-e ahhoz, hogy IoT eszközökben is használható legyen, kifejtette, hogy a fejlesztőközösség nem tesz különösebb erőfeszítéseket ebben az irányban, mivel „ezeknek a kis eszközöknek a többsége meglehetősen zárt környezetet alkot”.

Szeretném azt mondani, hogy sok IoT eszközökkel foglalkozó ember foglalkozik vele, de mivel ezek nem nyílt környezetek, ezért többnyire csak a munkájuk révén érdekeltek törődnek ezekkel az eszközökkel” – adott hangot véleményének Torvalds. Szerinte a Linux kompakttá tétele nem segítené az IoT terjedését, még az olcsó hardver is jobb eredményt ad a dolgok internetéhez kapcsolódó eszközökhöz képest.

Végül kitért a Linux életképességére is. Elmondása szerint ugyan úgy tűnik, hogy az operációs rendszer lassan fejlődik, ahelyett, hogy új képességekkel bővülne, a nagy változások az alacsony szintű kódban történek, anélkül, hogy különösebben bárki is észrevenné. Arra a kérdésre, ami a kulcsfontosságú fejlesztők/támogatók korosodásra vonatkozott, Torvalds úgy reagált, hogy a tapasztalat és a folytonosság értékes a Linux számára. A platformot támogatók száma „dicséretesen nagy” a többi, nagy horderejű nyílt forrású projekt elköteleződöttségi szintjéhez képest.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.