Nemrég vallott színt Linus Torvalds, aki szerint az ARM-nek esélye sincs az x86 architektúra fölé kerekedni. Erre egy, David Ruslinggal folytatott beszélgetése során tért ki, miután az ARM eszközökben érdekel Linaro műszaki vezetője megkérdezte, van-e kedvenc architektúrája.
„Még mindig az x86 a kedvencem, elsősorban a PC miatt.” – válaszolta a Linux atyja – „Az infrastruktúra kiforrott és olyan módon nyitott, ahogy más architektúra nem. Az utasításkészlet és a CPU magja annyira nem fontos. [..] Ami számít, az az utasításkészlet köré épített infrastruktúra. Az x86 platformnak ez sok szinten áll rendelkezésére.”
Torvalds szerint az ARM hardveres története elsősorban mobil vonalon erős, ugyanakkor a finn származású programozó csalódott az ARM-ban, mert szerinte az még mindig nem olyan egyszerűen használható, mint amilyen lehetne. „Nem rendelkezik azzal az egyesített utasításkészlet-modellekkel, amikkel PC-s környezetben dolgozunk; igaz, egyre jobb és jobb lesz” – foglalta össze Torvalds.
A finn szakember nyilatkozott a Raspberry Piról is, nemes egyszerűséggel játéknak minősítette az eszközt. Szerinte az ARM számára egészen addig nem lesz elérhető cél az elsőség kivívása az x86-tal szemben, amíg nem hoz létre egy olyan platformot, amit a fejlesztők elsődleges gépeikben akarnak használni.
Ne számítsunk Linux-dominanciára az IoT terén
A Linux atyja nyilatkozott a dolgok internetéről is. Mikor nekiszegezték a kérdést, hogy vajon a Linux eléggé apróra szabható lesz-e ahhoz, hogy IoT eszközökben is használható legyen, kifejtette, hogy a fejlesztőközösség nem tesz különösebb erőfeszítéseket ebben az irányban, mivel „ezeknek a kis eszközöknek a többsége meglehetősen zárt környezetet alkot”.
„Szeretném azt mondani, hogy sok IoT eszközökkel foglalkozó ember foglalkozik vele, de mivel ezek nem nyílt környezetek, ezért többnyire csak a munkájuk révén érdekeltek törődnek ezekkel az eszközökkel” – adott hangot véleményének Torvalds. Szerinte a Linux kompakttá tétele nem segítené az IoT terjedését, még az olcsó hardver is jobb eredményt ad a dolgok internetéhez kapcsolódó eszközökhöz képest.
Végül kitért a Linux életképességére is. Elmondása szerint ugyan úgy tűnik, hogy az operációs rendszer lassan fejlődik, ahelyett, hogy új képességekkel bővülne, a nagy változások az alacsony szintű kódban történek, anélkül, hogy különösebben bárki is észrevenné. Arra a kérdésre, ami a kulcsfontosságú fejlesztők/támogatók korosodásra vonatkozott, Torvalds úgy reagált, hogy a tapasztalat és a folytonosság értékes a Linux számára. A platformot támogatók száma „dicséretesen nagy” a többi, nagy horderejű nyílt forrású projekt elköteleződöttségi szintjéhez képest.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak