Az Egyesült Királyság és az Európai unió szabadalmi hivatala is elutasította azt a kérelmet, amit egy mesterséges intelligencia nevében adtak be.

Európában nem lehet szabadalom tulajdonosa mesterséges intelligencia – mondta ki az Európai Unió szabadalmi hivatala, az EPO (European Patent Office). Ugyanígy döntött az Egyesült Királyság hivatala, az UKIPO (United Kingdom Intellectual Property Office) is. Ezzel zárult az utóbbi idők egyik legfurcsább szabadalmi ügyének első fordulója. De még nincs vége, sőt csak most jön a java.

Egyelőre rosszul járt a Dabus AI

Mint azt pár hónapja a Bitport is megírta, Stephen Thaler amerikai feltaláló mesterséges intelligencia algoritmusa, a Dabus AI több olyan találmánnyal állt elő, amire fejlesztője nem készítette fel. "Kitalált" többek között egy fraktálformát követő ételtartót, ami sokkal jobb helykihasználást biztosít például szállító autók rakodóterében, mint a hagyományos geometriai alakzatokat (kocka, henger stb.) formázó dobozok.

A feltaláló összefogott a brit Ryan Abbott jogászprofesszorral, hogy a szabadalmi hivatalok ismerjék el a Dabus AI szabadalmi jogait. A szabadalmi kérelmekben Thaler csupán bejelentőként jelölete meg magát.

A döntés megszületett: mind az uniós, mind pedig a brit hivatal elutasította a kérelmet. Az EPO egyelőre nem adta ki döntése részletes indoklását, csupán annyit közölt, hogy a beadványok nem felelnek meg az Európai Szabadalmi Egyezmény azon követelményének, hogy a feltalálónak emberi lénynek kell lennie. A hivatal az egyezmény azon kitételeire hivatkozik (az egyezmény 81. cikke, valamint a Végrehajtási rendelet 19. pontja), melyek az EPO értelmezésében egyértelműen kimondják, hogy csak emberi feltalálók kaphatják meg a szabadalom tulajdonjogát.

A brit hivatal ugyan szintén elutasította a beadványt, de megengedőbb vont az uniós szervezetnél. Az UKIPO elfogadja, hogy a Dabus AI hozta létre a találmányokat, de mivel gép, és nem természetes személy, nem tekinthető feltalálónak – nyilatkozta a hivatal munkatársa, Huw Jones. Azt azonban Jones is elismerte, hogy Thaler és Abbott beadványa nagyon fontos kérdést vet fel. Egyre gyakoribb lesz ugyanis, hogy mesterséges intelligencia algoritmusok hoznak léte találmányokat, és erre a jelenlegi szabadalmi rendszer nincs felkészülve.

A UKIPO szabályzatát egyébként múlt év októberében módosították olyan módon, hogy egyértelműen kizárják az MI algoritmusok szabadalmi jogait.

Abbott: álságos ez a hozzáállás

A döntés várható volt, de meg fogják fellebbezni – nyilatkozta Ryan Abbott a szabadalmi témákkal foglalkozó IPWatchdognak.

A jogászprofesszor álságosnak tartja a jelenlegi rendszert, amely elvileg a feltaláló érdekeit védik az őt alkalmazó vállalattal szemben. Mint egy decemberben publikált cikkében kifejtette, a legtöbb szabadalom vállalati tulajdonban van. A vállalatok vagy valamilyen szerződés (például adás-vétel) révén szerzik meg, vagy egyes országokban automatikusan a munkáltatót illeti meg a tulajdonjog, ha valaki a foglalkoztatása keretein belül hoz létre találmányt.

Abbot úgy véli, ha elismernék az algoritmusokat is feltalálónak, az további ösztönzést adna az MI-fejlesztéseknek. Másrészről ha csak a szabályok miatt kötnének konkrét személyhez olyan találmányokat, melyeket az MI talált ki, az devalválná az egész szabadalmi rendszerbe vetett bizalmat.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.