Sajnos nem nálunk, hanem a briteknél. A HTML egyszerűbben használható, karbantartható és kereshető is – ráadásul mobilon is működik.

Minden nyilvános dokumentumot átalakítanak HTML-be a brit kormányzati portálokon – írja a brit Government Digital Service (GDS) igazgatóhelyettese, Neil Williams a kormányzati szerv blogján. A munkát már megkezdték, de még mintegy 200 ezer fontos dokumnetum van PDF-ben, amit szeretnének HTML formátumba áttenni.

Rugalmasabb, karbantartható, kereshető

Bár kormányzati apparátusban vannak olyan dokumentumkibocsátók, melyek szeretnék megnehezíteni a PDF-ek kivezetését, a GDS-nél Williamsék már alapértelmezetté tették a HTML formátumot. Az igazgatóhelyettes szerint elképzelhetők olyan helyzetek, amikor szükség lehet valamiért a PDF-re, de abban az esetben is mellé kell tenni a HTML formátumot.

Williams pontokba szedte, milyen problémák vannak a PDF-fel. A pontok egy része a kereshetőséggel-kezelhetőséggel, a felhasználói szokásokhoz való igazítással, más része azonban épp a kormányzati munka segítségével kapcsolatos. Összefoglaljuk a fontosabb pontokat.

1. Fontos a reszponzivitás. Ma már a weboldalak többsége automatikusan igazodik a megjelenítő képernyőjéhez, azaz mindegy, hogy a felhasználó desktopon, mobilon vagy tableten nézi a tartalmat, az oldal automatikusan a megfelelő formátumhoz optimalizálja a megjelenítendő tartalmat. A PDF-nél azonban ez nem működik. Nagyítani és görgetni kell a dokumentumokat, ha el akarjuk olvasni. Ez még egy oldalnál működhet esetleg, de hosszabb dokumentum így nem kezelhető.

2. A PDF-et valójában offline használatra tervezték, képernyőn való olvasásra nem igazán alkalmas, struktúrája nem felel meg a webes megjelenítés követelményeinek, és gyenge felhasználói élményt nyújt.

3. Nehézzé teszi az információk közti navigálást. A PDF jó esetben új ablakban vagy lapon, de mobil eszközökön leggyakrabban önálló alkalmazásban jelennek meg. Így elveszik a PDF kontextusa, és a kapcsolódó tartalmak között is nehéz böngészni. Ráadásul Williams szerint még mindig sokan vannak, akik olyan böngészőt használnak, melynek nincs beépített PDF-nézője, és alkalmazása sincs a megjelenítéshez, így ők nem is férnek hozzá ezekhez a dokumentumokhoz.

4. Nehéz karbantartani. A kormányzati portálokon közzétett dokumentumok egy részét időnként frissíteni kell. A PDF esetében azonban ez nehézkes. Ilyenkor sokszor elég egy rossz link, hogy a felhasználó rossz információhoz jusson. Ráadásul a PDF-ek nem csak hivatkozás formájában terjednek, mint a HTML, hanem például a letöltött – és elavult – változatot is megoszthatják egymással a felhasználók. Ez a HTML esetében kizárt, hiszen ott csak egy linket, ezáltal a legfrissebb elérhető verziót lehet megosztani.

5. Nem lehet szerkeszteni. Ha valaki kormányzati dokumentumokból dolgozik, abból alkalmanként szeretne átemelni részleteket más dokumentumokba. Ezt a PDF azonban nem igazán támogatja. Még az egyszerű szöveg is problémás (például a sorvégek, szóközök stb. miatt), de bonyolultabb struktúrát, például egy táblázatot már csak hosszabb rendezgetéssel lehet újrahasznosítani.

Emellett a PDF-hez nem használhatók a böngészőbővítmények, például az automatikus fordító sem.

6. Végül, de nem utolsósorban megnehezíti a kormányzati szervek munkáját is. A PDF-ekről egyetlen pontos adatot lehet tudni: hányszor töltötték le. Arról viszont nem árul el semmit, hogy a felhasználók hogyan használják. Nem lesznek adatok arról, hogy egy dokumentumot milyen hosszú ideig néztek, milyen linkeket kattintottak le stb. Ez nagyon megnehezíti a problémák azonosítását és a továbbfejlesztések tervezését.

Részben tévhitek miatt szeretik a kormányzatban

Azt a GDS igazgatóhelyettese is elismeri, hogy HTML dokumentumot létrehozni némileg macerásabb, mint egy PDF-exportot kérni valamelyik erre alkalmas szövegszerkesztőtől. Ugyanakkor egy olyan szabványos PDF létrehozása, amely meg is felel a kormányzati szektorban előírtaknak – ebben a legfontosabb a hozzáférhetőség –, már közel sem olyan egyszerű (címkézni kell, címkestruktúrához kell igazodni, speciális szövegstruktúrát kell alkalmazni, "akadálymentesíteni" kell stb.).

Kétségtelen, hogy egy PDF-nél a kibocsátónak sokkal nagyobb ráhatása van a megjelenésre, például hogy a dokumentum nyomtatásban minden esetben ugyanúgy jelenjen meg, az nem segít sem a hozzáférhetőségen, sem az avuláson. Hiába van tehát termékfílingje egy PDF-nek, az egy elavult szemlélet eredménye – írja Willimas.

És Magyarországon?

Magyarországon a 305/2005-ös kormányrendelet szabályozza a közérdekű adatok elektronikus közzétételét. Ez már csak az azóta eltelt közel másfél évtized miatt sem feltétlenül korszerű. A rendelet a formátumot illetően meglehetősen keveset ír elő. Meghatározza a formai követelményeket, valamint az egyes elemek (cím, létrehozó, kiadó, típus stb.) tartalmát.

A dokumentumok formátumára vonatkozóan azonban csak annyit ír elő, hogy a nyelvnek meg kell felelnie az ISO 639-2, illetve az MSZ 3400-2001 szabványnak. A fizikai megjelenés viszont sok esetben válaszható. A dokumentumok elektronikus közzétételére sem vonatkozik egységes gyakorlat, ezért simán belefuthatunk például olyan PDF-ekbe, melyek lényegében egy papír dokumentum beszkennelt változatát tartalmazzák.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.