Egy friss tanulmány szerint ennyi eurót kellene pumpálni a távközlési szektorba, ha gyorsan szeretné bevezetni az 5G-t.

A padémiás helyzet árnyékában belassultak az Európai Unióban az 5G-fejlesztések. Az uniós tagállamokban működő operátorok lobbiszervezete, az ETNO (European Telecommunications Network Operators' Association) megbízásából a BCG (Boston Consulting Group tanácsadócéggel mérette fel a gyorsítás lehetőségeit. Az egyelőre nyilvánosan nem elérhető tanulmányból a Reuters szemlézett.

300 milliárd az iparágnak

A tanulmány legfontosabb megállapítása, hogy az Uniónak forrásokkal és a szabályozással is erősen támogatnia kellene az 5G-fejlesztéseket. A BCG számításai szerint 2025-ig mintegy 300 milliárd eurót lenne indokolt befektetni a távközlési infrastruktúrájába, ha a 27 tagállam gyorsan szeretné kiaknázni a szupergyors 5G előnyeit. A tanulmány szerint ennek a gazdasági növekedésre és a technológia iparra is pozitív hatása lenne. A pénz fele az 5G tlejes kiépítéséhez szükséges, de az önmagában nem elég, további 150 milliárdot kellene fordítani a vezetékes infrastruktúra gigabitesre történő gyorsítására is.

Mint a Reuters írja, a tanulmány kiadását az ETNO pont arra az időszakra időzítette, amikor az Unió vezetésében is felmerült: az 5G segíthet kilábalni a COVID-19 okozta recesszióból. Csakhogy az 5G fejlesztése drága, és a korábbi technológiákkal ellentétben egyelőre nincsenek meg hozzá azok az alkalmazási területek, üzleti modellek, melyekből látszana, hogy a beruházások belátható időn belül megtérülnek. Pedig a BCG szerint nem kérdés az 5G gazdaságélénkítő hatása.

Egy januárban publikált tanulmányukban, amelyben az 5G hatását elemezték az amerikai gazdaságra, azt jósolták, hogy a következő egy évtizedben nagyjából 1400-1700 milliárd dollárral növelheti a technológia az USA GDP-jét, és 3,8-4,6 millió új munkahelyet teremtene. Ez szerintük az 5G-hálózatok innovatív újdonságaiból (nagy sávszélesség, megnövekedett eszközsűrűség, ultralacsony késleltetés) vezethető le. Ez ugyanis átalakítja a teljes gazdaságot, és olyan iparági vertikumokat hoz létre, amelyeket ma még el sem tudunk képzelni. Emellett földrajzilag teríti a technológia hatását, amely így a technológiai központoktól (pl. Szilícium-völgy) távol eső helyeken képes pozitívan hatni a gazdaság egészére.

Az európai helyzetet is hasonlóan látja a BCG, ám itt sok olyan akadályt kell leküzdeni, ami az USA-ban nem jelentkezik. Ilyen például, hogy az Unió távközlési piaca sokkal szegmentáltabb. A fúziókkal történő optimalizálásnak pedig erős gátat szabnak az EU monopóliumellenes szabályai. Magukat a fejlesztéseket az is visszavetette, hogy a pandémia miatt az frekvenciaaukciók jóval lassabb ütemben haladnak, mint amire az iparág számított.

Sok múlik a szabályzáson

A tanulmány szerint a szabályzóknak újra kellene gondolniuk a távközlési szektor szabályozását. Segíteni kellene például az önkéntes infrastruktúra-megosztást, ami nagymértékben gyorsíthatná a hálózatépítést. Ez az építések általános környezeti terhelését is csökkentené, valamint intenzívebb tudástranszfert eredményezne az iparági szereplők között. A BCG szerint érdemes lenne olyan módon is lazítani a szabályozást, ami együttműködésre, akár közös befektetésekre serkenti a szolgáltatókat, akiket egyébként arrafelé kellene terelni, hogy szervezetileg/üzletileg is válasszák szét az infrastruktúra építését és üzemeltetését a távközlési szolgáltatás nyújtásától (ahogy például a Vodafone vagy a Telenort tulajdonló cseh PPF tette).

A BCG tanulmány szerint az operátoroknak nagyobb mozgásteret kell biztosítani ahhoz, hogy a hálózataik adatforgalmának hasznából nagyobb arányban részesüljenek.

Ami a magyar helyzetet illeti, a szolgáltatók jól állnak: nem állt le a frekvenciaértékesítés, és mindhárom mérvadó távközlési szolgáltató elkezdte a kereskedelmi 5G-s szolgáltatását. Ugyanakkor a hazai helyzet is azt mutatja, hogy egyelőre főleg elméletben, jobb esetben a kutatólaborokban (Ipar 4.0, önvezetés stb.) vannak azok az alkalmazási esetek, melyek visszatermelik az 5G-s beruházások árát.

Mobilitás

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.