Önálló cégbe szervei ki európai mobiltornyai passzív elemeit. A magyar tornyok is a TowerCo nevű cégbe kerülnek.

Pár napja jelentette be a Vodafone Csoport, hogy különválasztja hálózata aktív és passzív elemeit, és utóbbit, azaz az adótornyokat önálló cégbe szervezi a teljes európai piacon. A tíz országban közel 62 ezer adótornyot üzemeltető vállalat, amit egyelőre TowerCo néven emlegetnek, 2020 májusában kezdi meg működését. Ha a következő másfél évben a piaci viszonyok alakulása is lehetővé teszi, akkor a céget tőzsdére is vinnék.

A TowerCo kizárólag az adótornyok passzív elemeit, magukat a tornyokat, az áramellátó egységeket, valamint az aktív elemek elhelyezésére szolgáló konténereket kezeli.

Mint a döntésről kiadott közlemény írja, tavaly novemberben fogtak hozzá a passzív elemek portfóliójának felülvizsgálatához, hogy optimalizálhassák az eszközkihasználást. Ennek során nemzeti piacokra lebontva vizsgálták azt is, hogy miként lehet a toronyhálózat egy részét értékesíteni. Az átvilágítás során arra jutottak, hogy a tornyok az önálló cégbe szervezéssel bevételtermelésre is alkalmasakká válnak. A bevételek elsősorban a tornyok bérbeadásából jöhetnek.

Mégis a páneurópai hálózat felé tartunk?

Még a kanyarban sem volt az 5G, de az európai szolgáltatók már egy páneurópai hálózatban gondolkodtak. A szegmentált európai piacon ugyanis sokkal rosszabb hatékonysággal lehetett működtetni a mobilhálózatokat, mint a nagy egységes piacokon, pl. az USA-ban vagy épp a Távol-Keleten. A legnagyobb szolgáltatók már 2012-ben felvetették az EU akkori illetékesének, Joaquin Almuniának, a második Barroso-bizottság versenyjogi biztosának, az európai távközlési hálózatok egységesítését.

Akkor még olyan elképzelésről lehetett hallani, hogy a szolgáltatók összevonhatnák a hálózatukat, amit aztán nagykereskedelmi alapon bérelhetne bármelyik szolgáltató. A javaslat pénzügyi ösztönzőkkel is számolt, hogy az operátorok szívesebben adják be hálózatukat a közösbe.

Bár ez a terv végül is nem valósult meg, mivel a ágazat teljes szabályozását – beleértve a spektrumpolitikát is – egyelőre nem uniós hatáskör, helyi szinten megindult egyfajta konszolidációja a hálózatoknak (lásd például Magyarországon a Telekom és a Telenor 2015-ös hálózatmegosztási megállapodását). De ebbe az irányba mutat a Telenort is tulajdonló cseh PPF modellje: különválasztották a cseh és szlovák O2 hálózatának üzemeltetését és a távközlési szolgáltatás nyújtását.

Az 5G sürgetőbbé teszi a hálózatmegosztást

A Vodafone mostani lépése nagyon fontos lehet az 5G-s hálózatok kapcsán ismét egyre fontosabb hálózatmegosztás szempontjából. A Vodafone már több hálózatmegosztási megállapodást is kötött a hálózatok aktív elemeire is. Olaszországban, Spanyolországban és Nagy-Britanniában is élnek már ilyen megállapodások.
Mint azt egy pár hónapja tartott sajtóbeszélgetésen Drozdy Győző, a Telenor vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese, kifejtette, az 5G szabvány is a hálózatmegosztás irányába tolja a piac szereplőit, mivel eleve tartalmazza a hálózatmegosztásra vonatkozó specifikációkat, de maguknak az operátoroknak is van erre igényük a költségek optimalizálása miatt.

Mivel az 5G-s hálózatoknál jóval sűrűbben kell elhelyezni a bázisállomásokat, mint az előző generációknál, a hálózatmegosztásban valóban komoly költségcsökkentési lehetőség van, ráadásul nem befolyásolja a hálózat sebességét, mert a megosztható hálózati elemek sokkal szélesebb frekvenciatartományokat képesek kezelni, mint amennyit egy operátor ki tud használni.

Mobilitás

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.