A hazai hálózat képességeit korábban a világ élvonalába sorolták, ám az utóbbi időszakban a középmezőnybe csúsztunk - derül ki a Cable.co.uk globális felméréséből.

Évente 20-30 százalékkal nő a világon elérhető szélessávú internetes kapcsolatok letöltési sebessége, amely a legújabb teszteredmények alapján immár megközelíti a 47 megabitet másodpercenként. Mindez abból a világ 220 országát és régióját magában foglaló grandiózus felmérésből derül ki, amelyet a Cable.co.uk ma hozott nyilvánosságra.

Az idei eredmények az elmúlt 12 hónap során végzett mérésekből származnak. Ehhez közel 1,3 milliárd sebességtesztet futtattak le összesen nagyjából 300 millió egyedi IP-cím bevonásával. Az így kialakított listából azok a térségek kimaradtak, ahol 100 alatt maradt az elvégzett mérések száma (jellemzően apró szigetek és szigetcsoportok jártak így).

 

 

A fenti táblázatból szépen látszik, hogy fejlődött a világ szélessávú képessége az elmúlt évek során. Átlag nagyjából 30 százalékkal gyorsulnak a felhasználók lehetőségei a letöltést illetően, és pontosan ezt a tempót produkálta az idei összesítés is. Az átlag persze egy dolog, az egyes térségek tekintetében ez meglehetősen nagy szórással jelenik meg a gyakorlatban.

Az idei listán a leggyorsabb területek között kivétel nélkül miniállamokat és kisebb közigazgatási régiókat találunk. Per pillanat Jersey szigetén, Lichtensteinben és Makaón pörögnek szélsebesen a megabitek (265 és 231 Mbps közötti átlagok). Teljes régiók tekintetében pedig Nyugat-Európa áll a legjobban, ahol az átlag a 120 Mbpshez közelít.

A spektrum másik oldalán háborúktól és egyéb problémáktól sújtott, elmaradott országok szerénykednek. A legrosszabb a helyzet Afganisztánban (1,71 Mbps), de nem sokkal fejlettebb a hálózat Jemenben (1,79) és Szíriában (2,3) sem. Régiós összevetésben Észak-Afrikából lehet a leglassabban elérni a világhálós tartalmakat, ahol kevesebb mint 10 Mbpsre jött ki az átlagérték.

Erős kezdés után visszaesés

Sajnos a hazai mérési eredményekre sem lehetünk különösen büszkék, főként annak fényében, hogy korábban Magyarország ebben a statisztikában rendre a világ 10-20 legjobb országa között végzett. Az idei számok alapján egyre biztosabban kijelenthető, hogy ez már a múltté.

A Cable.co.uk mérései szerint jelenleg másodpercenként hozzávetőleg 63 megabit töltődik le átlagosan egy magyar szélessávú kapcsolaton, ami az 54. helyre elég a 220-as listán. Tavaly ugyanekkor egyébként ennél is rosszabbul álltunk: mindössze 43 Mbpst mértek nálunk, ami a 61. helyre volt csak elég.

Közösség & HR

Szédítő összegű befektetést kapott egy önvezetésre fókuszáló brit startup

Hát persze, hogy mesterséges intelligenciára épülő technológiát fejleszt!
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.