A friss globális adatok alapján nagyon jó dolga van a hazai internetezőknek. Az átlagos letöltési sebesség meghaladja a 100 megabitet.

A brit árösszehasonlító oldal, a Cable.co.uk rendszeresen elkészíti a különböző régiókban elérhető internet minőségével kapcsolatos felmérését. A korábbi évek hasonló jelentéseiből már kiderült, hazánk kifejezetten jól áll globálisan, ha a szélessávú kapcsolatok sebességét tesszük meg mércének. Ebből a szempontból a legfrissebb eredmények sem okoznak meglepetést, de néhány érdekes fejleményre azért rávilágítanak.

A Worldwide broadband speed league idei kiadásához már 224 különböző országban és földrajzi egységen végeztek sok száz millió sebességtesztet, hogy meghatározzák a rájuk jellemző átlagos szélessávú hálózati sebességeket. A kutatás adatait az M-Lab nevű open source projekt keretei között gyűjtötték össze civil szervezetek, oktatási intézmények és piaci vállalkozások – köztük például a Google – segítségével.

"Folyamatosan gyorsuló világunkban..."

Egymás mellé téve az elmúlt időszak számait, egyértelmű és töretlen növekedés látszik a szélessávú letöltési sebesség globális átlagában. Mindez 2017-ben még csupán 7,4 megabit volt másodpercenként, idén viszont már hajszál híján elérte a 30 Mbps-t (20 százalékkal legyorsulva a tavalyi teljesítményt).

Miközben az átlagos sebesség növekedése vitathatatlanul pozitív fejlemény, ezzel párhuzamosan az utóbbi években a legfejlettebb és legelmaradottabb országok, területek közötti különbségek is egyre nagyobbá váltak. Utóbbi, nem annyira üdvözlendő trend szerencsére megtörni látszik. Tavaly a lista legelső és legutolsó öt helyezettje között 276-szoros különbséget állaptottak meg, ám a differencia ezúttal "csak" 200-szoros eltérést mutat a sereghajtók és az éllovasok teljesítménye között.

 

Szélessávú hálózatok átlagos teljesítménye a világban (forrás: Cable.co.uk) 

 

Ettől függetlenül igen szemléletes eltérést mutat a toplista élén (és a francia partok mellett) található Jersey brit koronafüggőség, illetve a sereghajtó Türkmenisztán. Előbbi területén 274 Mbps felett hasít a net, míg a volt szovjet tagköztársaságban másodpercenként átlagban fél megabit csorog le. Ez azt jelenti, hogy egy 5 gigabájtos HD mozifilm letöltése az egyik helyen kevesebb mint 2 és fél percet vesz igénybe, míg a másikon majdnem egy egész napot (22 óra 34 percet) kell kivárni ugyanezért.

Gyorsan pereg a magyar bit

Magyarország ezúttal a több mint erősnek mondható 10. helyen végzett a listán, köszönhetően a mért bő 104 Mbps átlagos letöltési sebességnek. Ha a könnyen lefedhető, kis területtel és nem számottevő méretű lakossággal rendelkező törpeállamokat és térségeket nem számoljuk, akkor mindössze Hollandiát lehet említeni előttünk, akik kilencedikek a listán 107 megabites teljesítményükkel. A hazai hálózat és a telkommunikációs szektor által elvégzett fejlesztésék minőségét mutatja, hogy a korábbi hasonló felmérések során egyszer sem végeztünk hátrébb a 20. helynél.

Közösség & HR

PM JAM 2025: Így lehetsz még jobb projektmenedzser!

Interaktív rendezvény a projektmenedzsment legjobb hazai és nemzetközi gyakorlatairól.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.