Az Androidokra fejlesztett, fejlett képtömörítővel rendelkező – és így használóinak adatforgalmát mérséklő – Opera Max elérhetősége egyik pillanatról a másikra megszűnt.

A skandináv fejlesztésű, de már kínai tulajdonban levő norvég böngésző mögött álló cég úgy döntött, hogy beszünteti az Opera Max fejlesztését. Az Androidra készített app ráadásul nem csak a frissítéstől mondott búcsút, hanem a Google Play Store-tól is, azaz az Opera beszüntette tette a browser letölthetőségét.

Letölteni nem lehet, de továbbra is működik

Az alkalmazás egyik legfőbb ismérve az adattömörítés alkalmazása. A némi minőségromlást eredményező, de a mobiltelefonos kijelzőkön ez kevésbé érződő, szerveroldali képtömörítéssel kevesebb adatot kell fogadnia a mobilhálózaton lógó eszköznek, ami adott internetcsomag esetében tovább teszi lehetővé a korlátozásmentes böngészést vagy akár kisebb előfizetésre váltást is magával hozhat. Mindkét esetben a felhasználó – és pénztárcája – jár jól.

Vagyis pontosabban csak járt. Blogbejegyzésükben ugyanis arról számoltak be a fejlesztők, hogy az Opera Max folytatásának beszüntetéséről döntöttek. Indoklásuk szerint más élményt kínált egyéb termékeikhez képest, és az Operával szemben a hangsúly is máshova került. A vállalat pedig elhatározta, hogy az alap böngészőjére és az azzal kapcsolatos szolgáltatásokra fog koncentrálni. Ennek esett áldozatul az Opera Max.

Jó hír azok számára, akik még használják az appot, hogy az továbbra is működik. A Google Play-ből való eltávolítása szerencsére nem járt együtt a szerveroldali tömörítés lekapcsolásával, és egyelőre nincsenek is erre vonatkozó terveik a fejlesztőknek. Jelenleg nem tudni, mikor kerül sor a végső búcsúra, de az Opera megígérte, hogy - a mostani lépésével ellentétben - erről előre tájékoztatni fogja az érintetteket.

Annak ismeretében, hogy az Opera Max a fő programban használt Turbo módhoz hasonló technológiát alkalmazott, nehezen érthető, miért is kellett leállítani az előbbi fejlesztését. Valószínű, hogy a háttérben a felhasználók alap Opera böngésző felé történő becsatornázása áll a háttérben. Ebben továbbra is elérhetők azok a szolgáltatások, amik a felszínen tartják az alacsony részesedéssel – a Net Market Share szerint 3 százalék alatti aránnyal - bíró szoftvert. Ilyen például a virtuális magánhálózati lehetőségeket kínáló beépített VPN funkció és a reklámblokkolók. Ezek – az adattömörítéshez hasonlóan – szintén a vállalat szerverein futnak.

Kínai út

A norvég fejlesztők tavaly nyáron számoltak be arról, hogy egy kínai konzorcium 600 millió dollárért jut hozzá a böngészőtechnológiájukhoz. Hiába volt nyereséges a cég az értékesítést megelőzően, mintegy 285 milliós tartozást görgetett maga előtt; a kínaiakkal történő sikeres üzletkötés után az Opera viszont lépéseket tehetett az adósság csökkentésére. A kínai konzorcium tagjai között volt egyébként a stiklijéről ismertté vált Qihoo 360 és több kínai alapkezelő és magántőke-alap is részt vett az üzletben.

Annak hátterében, hogy önmaga eladásáról volt kénytelen dönteni az egykor norvég vállalat, a cég 2013-as döntése állt. A norvégok akkor lecserélték böngészőtechnológiájuk magját a Chromiumra, amivel sok „keményvonalas” rajongót veszítettek. A megújult böngésző ugyanis számos olyan funkciónak híján volt, melynek meglétét a felhasználók már gyakorlatilag elvárták az alkalmazástól.

Mobilitás

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.