Az akvizíció után a norvég vállalat nem tűnik el teljesen, de régi fényét végérvényesen elveszti. Mindeközben az eredeti Opera-szellemiség feltámasztásán dolgozik az egyik alapító.

Az egykor szebb napokat látott Opera úgy tűnik, végre vevőre lelt. A norvég fejlesztők maguk számoltak be arról, hogy egy kínai konzorcium – a korábban említett 1,2 milliárd dollár helyett - 600 millió dollárért jut hozzá a böngészőtechnológiához. Nem csak a mobil és az asztali browser piachoz kap hozzáférést a távol-keleti befektető a fejlesztés bekebelezésével, hanem magát a márkanevet is megszerzi, a privacy és egyéb alkalmazások mellett.

Utóbbiak között található a SurfEasy virtuális magánhálózat (VPN) funkcionalitás, ami már az Opera böngészőben beépítetten elérhető. Erre az eredetileg norvég tulajdonban levő fejlesztővállalat még 2015 márciusában tett szert.

A pénz mozgat mindent

Nem szűnik meg azonban teljesen az Opera: az Opera TV, az Opera Mediaworks és az Opera Apps & Games részlegek továbbra is a skandinávok birtokában maradnak. A bevételek és a nyereség tükrében egyáltalán nem meglepő ez a fejlemény, hiszen a 467 millió dolláros bevételből 74 milliós nyereséget produkált. Ennek ellenére a vállalat összességében mínuszban van; mintegy 285 milliós tartozást görget maga előtt. Beszámolója szerint a kínaiakkal történő sikeres üzletkötés után az Opera lépéseket tesz az adósság csökkentésére.

A kínai konzorcium tagjai között található egyébként a Qihoo 360; a kínai antivírus szoftverfejlesztő cég, melynek stiklijéről már mi is beszámoltunk tavaly. Mint írtuk, kizárták tesztjeikből a legnagyobb európai laboratóriumok – az AV-Comparatives, az AV-TEST és a Virus Bulletin – a kínai vírusvédelmi céget. A Qihoo ugyanis olyan szoftvert adott be tesztelésre, ami hatékonyabban működött, mint a szoftvert végfelhasználóknak eladott változata – legalábbis alapbeállításban.

Ugyanakkor mások is részét képezik a kínai vállalatcsoportosulásnak. Több kínai alapkezelő és magántőke-alap vesz részt az üzletben, többek között a Golden Brick Capital. Érdekesség, hogy a konzorciumot egy 100 milliós „felmondási díj” terheli, amit az Operának kell fizetnie, amennyiben nem sikerül - a kínaiak hibájából – nyélbe ütni az üzletet.

Lars Boilsen, az Opera vezérigazgatója az év végéig veszt részt a munkában jelenlegi beosztásában, ezt követően a megmaradó üzletágak CEO-jaként folytatja munkáját.

Hogyan jutottunk idáig?

Az egykor mobil vonalon igencsak sikeresnek mondható vállalkozás 2013-as döntésének következményét kénytelen most megfizetni. A norvégok akkor lecserélték böngészőtechnológiájuk magját a Chromiumra, amivel sok „keményvonalas” rajongót veszítettek. A megújult böngésző ugyanis számos olyan funkciónak híján volt, melynek meglétét a felhasználók már gyakorlatilag elvárták az alkalmazástól.

Az Opera-rajongók zömmel a riválisokhoz pártoltak át a technológiai váltást követően. A vállalat alapítója, Jon von Tetzchner által létrehozott Vivaldi böngésző jelentős részben ezt a felhasználói tábort célozza. Az idén bétaváltozatban megjelent alkalmazás számos olyan funkcióval rendelkezik, melyet 2013-ban az Opera feladott.

A balul sült el átállást követően egyébként a vállalat a kanadai SurfEasy VPN-szolgáltatásának akvizíciójától várt jelentős bevételeket, de a kínaiakkal küszöbön álló megállapodás azt sejteti, ez az üzlet végül nem hozott akkora pénzt a házhoz, mint amit a norvégok elképzeltek.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.