Tény, hogy az adatközpontok egyre több áramot fogyasztanak világszerte, egy friss tanulmány szerint azonban éppen a legnagyobb piaci szereplők teszik a legtöbbet az infrastruktúra zöldítéséért.

Az adatközpontok folyamatosan emelkedő energiafogyasztásával, ezen keresztül pedig egyre szélesebb ökológiai lábnyomával kapcsolatban változatos előrejelzéseket olvashatunk. A pesszimista prognózisok szerint már néhány éven belül ez a terület lesz az egyik legnagyobb szennyező, hacsak nem sikerül a megfelelő tempóban fejleszteni a megújuló energia arányát. Néhány évvel ezelőtt 2020-ra a szennyezés 3,5 százalékát, 2030-ra pedig már 14 százalékát rendelték közvetett vagy közvetlen módon az adatközpontokhoz; az összes energiafelhasználást tekintve a szerverfarmok 2015-ben még 1 százaléknál is kisebb részesedéssel bírtak, ami 2025-re az 5 százalék környékére növekedhet.

Ehhez képest a Huawei kutatói tavaly ilyenkor úgy látták, hogy öt év múlva a világ villamosenergia-fogyasztásának ötödét lehet majd valamilyen módon a szerverek üzemeltetéséhez kötni, közben a szerverek karbonemissziós rátája 5,5 százalékos lesz. Ez persze így is elég lenne ahhoz, hogy a piaci szereplőket fejlesztésekre ösztönözze, legyen szó a közvélemény vagy a szabályozók előtti megfelelésről: az internet-felhasználók növekvő száma és a digitális szolgáltatások növekvő infrastrukturális szükségletei sokak szerint vezethetnek olyan helyzethez, amelyben az adatközpontok energiafelhasználása egyszerűen ellenőrizhetetlen magasságokba emelkedik.

A Science magazinban február végén közölt tanulmány azonban túlzottan konvencionálisnak nevezi ezt a narratívát, amennyiben a gyakran hivatkozott, de a végletekig leegyszerűsített elemzésekre épülnek. A szerzők szerint az az extrapoláció, hogy az előző évtized során megduplázódott energia-felhasználás a következő évtizedben már háromszoros vagy akár négyszeres lesz, nem vesz figyelembe olyan fontos kürülményeket, mint az adatközpontok energiahatékonyságának látványos fejlődése.

Nagy felhőszolgáltatók vs lokális megoldások

Az általuk idézett adatok alapján a 2010 és 2018 között a globális fogyasztás mindössze 6 százalékkal lett magasabb, szemben a számítási kapacitások 550 százalékos emelkedésével. Ezt érdemes összehasonlítani mondjuk a 2000 és 2005 közötti időszakkal, amikor is a szerverfarmok energiaigénye majdnem megduplázódott. Az arányokat pedig még tovább súlyozza, hogy a digitális transzformáció folyamata ma már gyakorlatilag minden iparágat meghatároz, vagyis a sokkal mérsékeltebb emelkedés egy meredeken felívelő pályához kapcsolódik. Az okos menedzsment-megoldásokkal az energiafelhasználás jobban skálázható, mint ahogy az adattároló rendszerek és a hálózatok is sokkal hatékonyabban működnek ebből a szempontból.

Ebben a tekintetben a legfontosabb dolog, hogy a nagy informatikai szolgáltatók egyre jobban teljesítenek mind a fogyasztás, mind a kibocsátás tekintetében, legyen szó a Google-ről, az IBM-ről, a Microsoftról vagy más technológiai multikról. A Microsoft aktuális vállalása szerint például 2023-ra a cég teljes adatközponti infrastruktúrája már legalább 70 százalékban megújuló forrásokról üzemel majd, de az újonan átadott létesítményeket között amúgy is egyre szaporodnak a tisztán megújulókat használó, innovatív hűtési rendszerekkel tervezett egységek. Ezzel párhuzamosan viszont a vállalati informatikában is növekszik a felhő alapú megoldások aránya, amelyeket az említett óriási (hyperscale) adatközpontok szolgálnak ki, méghozzá látványosan gazdaságosabb módon, mint ahogy a jóval kisebb, lokális megoldások valaha is képesek lennének rá.

Mindezek alapján éppen a maximális hatékonysággal dolgozó hyperscale adatközpontok adnak alapot bármilyen optimizmusra. A Lawrence Berkeley National Laboratory meglehetősen spekulatív számítása szerint az Egyesült Államokban a CRM-től a levelezésig az összes irodai szoftveres alkalmazás felhőbe költöztetése 87 százalékkal csökkentené a teljes vállalati informatika energiaigényét. Ez persze nem jelenti, hogy a kisebb lenne a mostaninál felelősebb vagy másképpen szervezett felhasználás jelentősége: ugyancsak tájékoztató jellegű, de mindenképpen szemléletes volt a bristoli székhelyű OVO Energy tavalyi kalkulációja, amelynek alapján a teljesen szükségtelen "köszi, megkaptam" típusú emailek elhagyása önmagában is 16,5 ezer tonnával csökkentené az Egyesült Királyság karbonlábnyomát minden évben, ami egyenértékű lenne azzal, ha egyik pillanatról a másikra kivonnának több mint 3300 darab dízelautót a brit közutakról.

Cloud & big data

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.