A legújabb telekommunikációs hálózat jelenleg naponta 1 millió előfizetővel hízik. Az 5G a várakozások szerint sokkal dinamikusabban terjedhet majd a világban, mint korábban a 4G.

Kiadta legfrissebb távközlési piacról szóló jelentését az Ericsson. Az aktuális Mobility Report számai alapján kevesebb időt vesz majd igénybe az 5G-re való átállás, mint történt mindez egy technológiai generációval korábban.

Egymillió lett, maradhat?

Az 5G-s szolgáltatásra előfizetők száma jelenleg átlagosan nagyjából egymillió előfizetéssel bővül, év végére pedig várhatóan meghaladja majd az 580 milliót. Ötéves távlatban ez közel a hétszeresére hízhat, hiszen az aktuális előrejelzés szerint 2026-ban már 3,5 milliárd előfizetést kell kielégíteni a szolgáltatói kapacitásnak. Ez egyébként az akkori előfizetői bázis 40 százalékának felel meg.

 

Mobil előfizetések változása az alkalmazott technológia szerint (forrás: Ericsson)

 

A várakozások szerint a bűvös 1 milliárdos mennyiséghez két évvel kevesebb időre lesz szüksége az 5G-nek, mint amennyi idő annak idején a 4G/LTE technológia bevezetése után el kellett hogy teljen. A gyors adaptációt egyrészt a gyártók kínálatában sorra megjelenő 5G-képes telefonok segítik (ma már több mint 300 ilyen készülék kapható). Másrészt az is sokat lendít a globális arányon, hogy Kína az elsők között kezdett a korszerű infrastruktúra kiépítésébe. Önmagában a távol-keleti országban 1,17 milliárdra becsülik az előfizetői számot 2026-ra.

 

Az 5G több tényező együttes hatása miatt terjed gyorsabban elődjénél (forrás: Ericsson)

 

Bármennyire is gyors az 5G elterjedése, az eggyel korábbi generációt képviselő technológia egyelőre kényelmesen dominál. Sőt az idei első negyedévben több 4G-s előfizető jelent meg a piacon, mint ahányan 5G-re váltottak. Előbbi nagyjából 100 millióval bővült, utóbbi viszont csak 59 milliót tud felmutatni (amiből egyébként India egymaga majdnem a felét adja a 26 milliós bővülésével). A kicsit lassabb ütemet a szakemberek a koronavírus miatt elrendelt korlátozásoknak tudják be, ami remélhetőleg az év második felére sok helyen már nem lesz érvényben.

Teljesen más világok

Az Ericsson tanulmánya részletesen megvizsgálta azt is, miként alakulnak a trendek a világ egyes régióiban. Ezekben, ahogy az alábbi grafikonon is kitűnik, óriási különbségek mutatkoznak.

 

Mobil előfizetések alakulása technológiák és régiók szerint (forrás: Ericsson)

 

2026-ra számszerűleg a Kínát is magában foglaló Észak-Kelet-Ázsiában lesz a legnépesebb az 5G tábora, ám a prognosztizált 65 százalékos penetrációs szint meg sem közelíti az ebből a szempontból legfejlettebb régiót, Észak-Amerikát. A szakértői becslések alapján az USA-ban és Kanadában öt év múlva már a mobil előfizetések 84 százalékát adja a legújabb generációs hálózat. Az öbölmenti olajállamokat lefedő térségben 73, Nyugat-Európában pedig 69 százalékos lehet addigra az 5G aránya.

Ebben a mutatóban meglehetősen gyengén áll szűkebb környezetünk. Közép- és Kelet-Európában ugyanis csak minden harmadik előfizetést adhatja majd 2026 végére az 5G, ahogy hasonló arányokat várnak Latin-Amerikában és Indiában is. A sort pedig a jellemzően fejlődő országok seregét felvonultató Szubszaharai Afrika adja, mindössze 7 százaléknyi elterjedéssel.

Konzumer tech

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.