Minél szélesebb látószögű optikával nézi az IT-infrastruktúrát a biztonsági csapat, annál gyorsabban veszi észre a fenyegetéseket, és tud azokra reagálni. Ebben segítik az XDR-platformok.

A biztonság kulcsa a gyors beavatkozás. A védelmi eszközök, rendszerek és eljárások, best practice-ek évek óta két varázsszó körül pörögnek: a gondolkodás középpontjában a TTD (time to detection, azaz felderítési idő) és a TTR (time to resolution, azaz reagálási idő) áll. Ez alapvetően logikus is: minél gyorsabban ismerjük fel a kockázatot vagy támadást, annál gyorsabban tudunk ellene tenni. És minél gyorsabban történik meg a beavatkozás, jellemzően annál kisebbek az esetleges károk.

Láss mindent, és láss előre!

Ebben óriási előrelépést jelent a mesterséges intelligencia (MI), amit az adatközpontú szemlélet terjedésével párhuzamosan az évtized közepétől egyre intenzívebben használnak a vállalatok a biztonsági kockázatok kezelésére. Egyre több olyan öntanuló védelmi rendszerre lehet támaszkodni, melyek folyamatosan képesek igazodni a változó támadási vektorokhoz.

Csakhogy nagyjából ezzel a tendenciával egyszerre az MI a kiberbűnözők eszköztárának része is lett. Még az évtized közepéig ez inkább a szofisztikált, állami hátterű hátterű hekkerek (kiberhadviselési) arzenálját gazdagította, ma már se szeri, se száma azoknak a projekteknek, melyek ingyenes vagy olcsó hozzáférést biztosítanak az MI technológiákhoz a kisebb erőforrásokkal gazdálkodóknak, köztük a kiberbűnözők széles körének.

Ez nem csak a fenyegetések gyors változása miatt okoz problémát, hanem a zajszint növekedése miatt is, ami egyben hozza magával a fals pozitív riasztások (és sajnos a flas negatív események) szaporodását. Azt pedig nem nagyon nevezhetjük hatásos védelemnek, amikor – gyakran kényszerűségből – olyan vehemenciával lövöldözünk vaktában az ellenségre, hogy közben magunkat lőjük lábon, miközben a hekkerek boldogan távoznak az adatainkkal.

Az automatizálás korlátai

De mi alapján védekezhetünk? Természetesen az alapján, amit látunk, mérünk, elemzünk. Ha tehát tökéletes védelmet szeretnénk, első lépésként minden pillanatban látnunk kell a teljes hálózatunkat: ki, hol, mikor és mit csinál. Kell látni az adatközpontot, a végpontokat, a mobil eszközöket, a virtuális hálózati elemeket, a felhőt, a szenzorokat...

Ha egy szervezet megszerzi a látásnak ezt a képességét, máris magasabb biztonsági szintre jut. És ha képes kombinálni a biztonsági folyamatok automatizálásával, egyenesen szuperképességekre tesz szert. De ha ilyen egyszerű a recept, miért gyarapodnak továbbra is a biztonsági incidensek? Szakértők rendre három okot szoktak felsorolni.

Legfőbb probléma, hogy túl bonyolult az IT-infrastruktúra – ez a gyors digitalizáció egyik hátulütője. Az infrastruktúra komplexitásával egyenes arányban a védelmi rendszerek is egyre nehezebben átláthatóak, és sokszor az egyes elemek együttműködése nem is zökkenőmentes. Ha egy ilyen rendszerben elszaporodnak a riasztások, ott valóban nem marad más, mint vaktában lőni. Ezen segítene az automatizáció, de...

...nincs elég szakember. Erre sorozatunk első részében, az IT-biztonság idei sarkalatos kérdései között már utaltunk. Nélkülük automatizálni sem lehet, az ugyanis nem egyszeri művelet, hanem folyamatos tevékenység, ami pontosan leköveti a belső és környezet változásai. És sok helyen mindezt megfejelhetik a csapatok közötti és csapatokon belüli problémák, pl. a rivalizálás, vagy hogy az egyes csapatok nem bíznak egymás automatizált elemzéseiben.

Koncentráljunk a nagy egészre

Mindez oda vezethet, hogy egy minden szempontból szegmentált védelem felügyeli a vállalat rendszereit, amely nem sokat tud kezdeni a meredeken emelkedő riasztásmennyiséggel. Az IDC egy tavaly év végi kutatása szerint szerint a legtöbb vállalat azt már felismerte, hogy sok forrásból (email-rendszer, szerver, router, switch, proxy stb.) kell adatot gyűjtenie a detektálási-reagálási hatékonyság javításához. Ám azzal is szembesültek, hogy ha túl sok a forrás, olyan mértékben megnő a hamis riasztások száma, ami már az addig elért biztonsági szintet is meggyengíti. (A biztonsági szakemberek a végponti védelmi eszközökről érkező riasztások alig több mint negyedét elemzik.)

Pedig a források számának gyarapodása megállíthatatlan, hiszen a vállalatok digitális lábnyomának növekedését sem lehet – és nem is bölcs – megakasztani. Ebbe az irányba vitte a változásokat a többek között a koronavírus-járvány (távmunka, home office) vagy már azt megelőzően az IoT is. Az ezek nyomán létrejövő új alrendszerekből érkező adatokat nem lehet figyelmen kívül hagyni a biztonsági elemzéseknél, hangsúlyozza egy írásában Michael Suby, az IDC biztonsági területekért felelős kutatási alelnöke. Szerint elsősorban azok a szervezetek nem birkóznank meg az adatdömpinggel, melyeknél nincs SOC (Security Operations Center), vagy csak nagyon alacsony szintű központtal rendelkeznek.

A biztonsági cégek erre reagálva kezdtek olyan platformokat fejleszteni, ami segít konszolidálni a különböző biztonsági megoldásokat (végponti-, szerver-, hálózati stb. védelem), valamint új adatforrásokat becsatornázni az elemzésekbe. Erre kézenfekvő lenne felhőt használni – ilyen például a Cisco cloud-natív SecureX-e –, ám compliance okokból a felhő nem minden vállalatnak vállalható. A biztonsági cégek ezért úgynevezett XDR (eXtended Detection and Response) platformokat is kínálnak. A vezető gyártók szinte mind rendelkeznek ilyen jellegű megoldással, a napokban például a Trend Micro jelentette be új XDR platformját, a Vision One-t. Ennek például az az egyik nagy újdonsága, hogy alapból tartalmaz API-kat harmadik felek megoldásaihoz, ami nagyban egyszerűsíti integrálását a meglévő infrastruktúrába.

Mitől XDR az XDR?

És hogy mi az XDR lényege? Az IDC öt fontos kritériumát definiálta: a telemetriai források plug-and-play (konfiguráció nélküli) becsatolása, az automatikus frissülés, az észlelés-feltartóztatás-helyreállítás egyesítése, az öntanulási képesség, és végül, de nem utolsósorban a multifunkcionalitás, ami itt a biztonság határterületeinek erősítését jelenti. (Az XDR rendszerszintű elvi felépítését lásd a fenti ábrán.)

A kutatócég szerint ezek a platformok képesek több SOC-funkciót integrálni egyetlen biztonsági műveleti platformba, hogy a detektálás-reagálás folyamata automatizálható és naprakész legyen. Hasonlóan látja a Gartner is: szerintük az XDR az idei év egyik fontos biztonsági trendje lesz, mert a szervezeteknek egyre nagyobb szükségük lesz a biztonsági technológiák egyszerűsítésére.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a Trend Micro támogatásával készült. Részletek »

 

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.