A teljes gazdaságot tekintve azonban csak az ötödik legkeresettebb szakma. Mérnökökből azonban mindenhol nagyon nagy a hiány.

Átfogó felmérésben vizsgálta a Szent István Egyetem Menedzsment és HR Kutató Központja (SZIE) a hazai munkaerőpiacot. A kutatás azért is hiánypótló, mert a hazai munkaerőhiányról sokszor egymásnak is ellentmondó állítás hangzik el, ami nehezíti a problémák kezelését. Az infokommunikációs szakemberek esetében például az IVSZ állításait sokan kész tényként kezelik, de mint arról a közelmúltban írtunk, ezek a számok nem látszanak igazán megalapozottnak: a hiány lehet kisebb, de akár sokkal nagyobb is, mint amekkoráról az IVSZ nyomán a szakma beszél.

A kutatáshoz 2018 második felében 152 Magyarországon működő hazai és külföldi tulajdonú vállalat és intézmény válaszát dolgozták fel.

Számok nincsenek, de trendek kirajzolódnak

A SZIE kutatása nem tartalmaz arra vonatkozóan állításokat, hogy számszerűleg az egyes területeken mekkora lehet a hiány, ám arra alkalmas, hogy kijelölje azokat a pontokat a gazdaság egésze, a közszféra és a versenypiac tekintetében, amelyeken a legégetőbb a probléma. Emellett az is egyértelműen kirajzolódik, hogy a hiány kialakulásának oka összetett.

Mint tanulmány vezetői összefoglalójában írják, az OECD adatai alapján mintegy 7 millió munkavállaló hagyta el a Visegrádi országok munkaerőpiacát. Emellett azonban a romló demográfiai összetétel (egyre gyorsabb tempóban elöregedő társadalom) és más okok, például a magas fluktuáció, az alacsony bérek, szakképzési hiányosságok, de még a vállalatok belső szervezeti működési problémái is közrejátszottak a hiány kialakulásában.

A tanulmány részletesen foglalkozik a fluktuáció problémájával, nem véletlenül, hiszen az a válaszadók felénél 10 százalékot meghaladó mértékű. A versenyszférában a szolgáltatóágazatban mérték a legmagasabb fluktuációt. Érdekes azonban, hogy ez nem a magasan képzettek (pl. mérnöki munkakörök) körében magas, hanem inkább a fizikai dolgozók munkakörcsoportját érinti.

A digitalizáció elindulása önmagában is fűti az elvándorlást, mert minden ágazatban megnövelte az adminisztratív munkakört ellátók iránti igényt. Ez azonban valószínűleg átmeneti, mert a tanulmány szerint az adatok, eredmények feldolgozása, a régebbi papíralapú nyilvántartások digitalizálása generálja a gyakoribb munkahely-váltást (jobb munkakörülmények és/vagy magasabb fizetés ígérete stb.).

Mérnök? Sajnos nincs...

Egyértelműen kirajzolódott, hogy a nehezen betölthető munkakörök a privát szférában a mérnöki tevékenységhez kötődnek. Ez mind a közszférára, mind a privát szférára igaz (egyedül az iparban szorul a második helyre, mert ott már a fizikai munkaköröket lehet a legnehezebben betölteni).

A teljes mintában a mérnököket az adminisztrátori munkakörök (lásd fentebb a digitalizációs paradoxont), az orvosok, a tanácsadók követik. Az is érdekes, hogy az informatikusok csak az ötödik helyen állnak.

Ha azonban csak a privát szférát nézzük, egyből látható az informatikai szakterületek felértékelődése. Ott ugyanis a legnehezebben betölthető munkakörök listáját már az informatikusok vezetik. Az is jelzi, hogy a gazdaságban az IT minden területen sokkal fontosabbá vált, hogy a hat legnehezebben betölthető munkakörből három ehhez a területhez kötődik: a programozó munkakör a harmadik, az IT-szakember a hatodik helyen futott be.

 
SZIE Munkaerőhiány-kutatási jelentés 2018 – Hiányszakmák
Infogram


A válaszadók szerint egy mérnök pozíció betöltése akár 8-10 hónapot is igénybe vesz, de speciális szaktudás esetén ez több mint egy évre nőhet. Az iparban IT-sok mellett minőségbiztosítási szakemberekből, a tervező- és tesztmérnökökből sincs elég. (Nem mellesleg ma már sok esetben ezek is inkább az IT és az ipar határterületeinek tekinthetők, azaz a hagyományos mérnöki tudás mellett fejlett IT-ismereteket is igényelnek.)

Így látják az okokat a válaszadók

Bár a bérek az elmúlt időszakban látványosan emelkedtek, a felsőfokú végzettséghez kötődő munkakörök betöltésének legfőbb nehézségét az alacsony bérekben látják a válaszadók. Emellett a megnövekedett szakember-igény miatt a piaci szereplőknek egymással, sőt a közszférával is meg kell küzdeniük a szakemberekért. Bármennyire meglepő, a közszféra az alacsonyabb bérezés mellett is tud olyan előnyöket kínálni, melyek vonzóak lehetnek: ilyen például az elbocsátások valószínűségének alacsonyabb mértéke, a szabályozottság és a munkavállalók magasabb hivatástudata. A magánszférában ugyan magasabb jövedelemre lehet szert tenni, de ott magasabb kockázatvállalási hajlandóságra, sok esetben vállalkozói gondolkodásmódra is szükség lehet.

Az alábbi grafikon azt is jól mutatja, hogy a válaszadók szerint az utánpótlással sincs minden rendben: a harmadik-negyedik legmagasabb értékelést kapott ok ugyanis az egymással összefüggő "szakképzett munkaerő hiánya" és "az oktatási rendszer problémái".

A szervezetek igyekeznek megtartó és motiváló személyügyi eszközöket alkalmazni a munkahelyek vonzóbbá tételére. A leggyakoribb eszköz a teljesítményértékelési és prémiumrendszer, a munkavégzési körülmények javítása és a rugalmas munkaidő alkalmazása. Az ún. Z generáció esetében (1995 és 2010 között születtek) egyre fontosabb a családbarát hozzáállás, a kellemes munkahelyi légkör, a képzési programok, egyéni fejlesztési tervek és a szakmai elismerés.

 
SZIE Munkaerőhiány-kutatási jelentés 2018 – a munkaerőhiány okai
Infogram


A tanulmány szerint ezen a területen kormányzati intézkedések is segíthetik a helyzet javítását. Ilyen lehet például a bértámogatási rendszer kiterjesztése, az adózási-járulékrendszer átalakítása, valamit a képzési programok ösztönzése.

A Szent István Egyetem Menedzsment és HR Kutató Központja áltat elvégzett felmérést a BDO Magyarország támogatta. A munkában a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, a Humán Szakemberek Országos Szövetsége (HSZOSZ) és Selye János Egyetem is részt vett szakmai közreműködőként. A teljes tanulmány innen tölthető le.

Közösség & HR

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.