Egyelőre csak néhány biztosító – köztük az XL Catlin, a Chubb és a Mitsui Sumitomo Insurance – kapott rá, de már kínálnak biztosítási terméket kriptovaluta-lopás ellen is.Rajtuk kívül több társaság is jelezte a hírről beszámoló Reutersnek, hogy vizsgálják a piacra lépés lehetőségét. Elsősorban olyan vállalati ügyfeleknek szánnak biztosításokat, amelyek bitcoint vagy egyéb kriptovalutát kezelnek.
Ma még kevés a "történelmi adat" a kockázatelemzéshez
Ez a terület eddig meglehetősen kevés figyelmet kapott annak ellenére, hogy a digitális fizetőeszközökbe fektetők már milliárdokat buktak hackelések, csalások vagy pusztán technikai hibák miatt. A meghackelt tőzsdék egy része már le is húzhatta a redőnyt. Legutóbb pénteken a tokiói Coincheck esett áldozatul, miután 534 millió dollárnyi kriptovalutát loptak el kiberbűnözők. Ez volt az eddigi legnagyobb értékű digitálisvaluta-lopás az iparág történetében. A Coincheck múlt heti ügyével viszont már jóval egymilliárd dollár fölött jár azoknak a károknak az összege, amelyek az elmúlt években a kriprodevizákat célzó hackertámadásokból származtak.
A biztosítók számára az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy keveset tudnak a lehetséges kockázatok mértékéről. Még a technológiát használók körében is kevesen vannak, akik ténylegesen értenek ahhoz, hogyan is működik ez az egész. Ráadásul fiatal az iparág, így kevés adatot halmozott fel, amelyek alapján megtervezhetnék és beárazhatnák a különféle ajánlatokat. Egy amerikai kiberbiztosítási szakértő szerint az lehet a megoldás, hogy a biztosítók találnak a portfóliójukban olyan bejáratott üzleti területet, amelynek hasonló a kockázati profilja, és próbálják onnan átemelni a tapasztalatokat.
A biztosítási piacon meghatározó AIG már 2014-ben elkezdte a kriptovaluta-lopásokkal kapcsolatos kutatásait, készült is ebből néhány kötvényjavaslat, amelyek azóta is kísérleti fázisban vannak. Greg Bangs, az XL Catlin egyik vezetője elmesélte, hogyan lett cége szakértő a kérdésben. Ők azt a gyakorlatot választották, hogy sokat beszélgettek a piac kulcsszereplőivel és a potenciális ügyfelekkel, mielőtt kidolgozták volna a bitcoinlopásra vonatkozó konstrukciójukat. Az XL Catlin jelenleg éves szinten incidensenként 25 millió dollárig fedezi a kárt.
Fontos, hogy az ügyfelet is jól ismerjük
Az Aon biztosítási brókercég tanácsadójának, Jackie Quintalnak az is a munkaköréhez tartozik, hogy kiszűrje a hozzájuk forduló vállalkozások közül a nem legálisakat. Ő például elsősorban arra figyel, hogy ki fél információkat adni magáról, vagy kinek nincsenek válaszai a megfelelőségi kérdésekre. A biztosítóknak egyébként az átlagosnál több időbe, akár hónapokba is kerül, amíg alaposan átvizsgálják a jövendő ügyfél működését, beleértve a biztonsági, tárolási eljárásokat, az ezekben résztvevő alkalmazottakat stb.
A biztosítók azonban összességében látnak fantáziát a kriptovalutákban, bár egyelőre elenyésző részét adják a világ 720 milliárd dollárra tehető vállalati biztosítási szegmensének. A digitálisvaluta-eladások volumene 2017-ben meghaladta az 5 milliárd dollárt. Arra viszont egyelőre még becslés sincs, hogy ezeknek az ügyleteknek mekkora hányada volt biztosított.
Mire nyújtanak ma biztosítást?
Ahány biztosító, annyiféle modellt követ. A Great American Insurance Group például ajánl biztosítást dolgozói lopásra azoknak a vállalatoknak, amelyek elfogadnak bitcoint, de például külső támadásra, hackelésre már nem. Másoknál csak az offline módon tárolt digitális valutákra lehet kötni biztosítást. Ez logikusnak tűnik azok után, hogy például a vezető kriptovaluta-tőzsde, a Coinbase, amely 32 országban érhető el, weboldalán azt hirdeti, hogy az ügyfélalapok kevesebb mint a 2 százalékát tartja online és azokra is kötött biztosítást.
Egyelőre azokból a biztosítókból is van szép számmal, amelyek még nincsenek meggyőzve arról, hogy a kriptovaluta-üzlet elég nagy azokhoz a felárakhoz képest, amelyek fedezhetik a lehetséges veszteségeket. Többségük azon a véleményen van, hogy a kriptovaluta-lopás elleni biztosítás ma még túlságosan drága: a biztosítás gyakran a kétszerese egy hagyományos pénzügyi cég biztosításának.
És akkor még ott van a rettentő árfolyamingadozás. A biztosítókat ugyan megvédik a fedezeti korlátok, de az ügyfeleket nem. Sokan egyébként úgy gondolják, a biztosítás még sokadrangú kérdés a kriptovalutával foglalkozóknak. Sokkal fontosabb lenne a megfelelő törvényi felügyelet, ami biztosítja, hogy adott tőzsdék valóban azt csinálják, ami a feladatuk.
A Llyod’s biztosító társaság egyik brókercégének, a Safeonline-nak dolgozó Henry Sanderson viszont úgy látja, hogy a kriptovaluta-biztosítás egyfelől segíti az iparágat, hogy érett szakaszába érjen, másfelől új üzleti lehetőséget teremt a biztosítóknak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak