A Reuters elemezte az FTX kriptotőzsde kódját. A programozói kommentekből egyértelműen kiderült: a cég vezetése saját zsebre dolgozott.

Titokban úgy módosította az FTX kriptotőzsde főmérnöke a kereskedelmi platform kódját, hogy az Alameda Research, az FTX alapító-vezérigazgatójának, Sam Bankman-Friednek a saját kriptós befektető cége, korlátok nélkül és észrevétlenül használhassa a platform ügyfeleinek pénzét.

Mindezt a Reuters derítette ki, amelynek munkatársai átvizsgálták a tőzsdeplatform kódját, és megtalálták Nishad Singh főmérnök  (hivatalos titulusa: mérnökigazgató) módosítását, amelyhez egy sor olyan komment tartozott, amelyből az derül ki, hogy kódrészlet kifejezetten egy "Alameda-kivétel".

A módosítás lehetővé tette, hogy az Alameda bármikor felvehessen bármekkora hitelt az FTX-től függetlenül attól, hogy mekkora fedezetet tud felmutatni. A Reuters szerint ez a kódrészlet az egyik, amiért a SEC, azaz az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet már csalással vádolja Bankman-Friedet, akit hétfőn le is tartóztattak. A SEC szerint a Bankman-Fried által 2020 augusztusában elrendelt módosítás révén az Alameda gyakorlatilag korlátlan hitelkerettel rendelkezett, amit rendesen ki is használt. A dollármilliárdokat az ügyfelei betétei biztosították.

A pénzt az Alameda pedig okosan felhasználta: jutott kockázati befektetésekre, luxusingatlanokra, sportszponzorációra és politikai adományokra egyaránt.

Másik kezével is belenyúlt a mézes bödönbe

A kód módosításáról csak néhány beavatott felső vezető tudott az FTX-nél és az Alamedánál. A napi munkát végző alkalmazottak még a kereskedési folyamatokat mutató dashboardon sem látták, ha az Alameda kivonta az ügyfelek pénzeszközeit. Az ilyen "hiteleket" egyszerűen kivették az egyenletből.

De ez csak az egyik módszer volt, amellyel a SEC szerint az ügyfelek befektetéseit az Alamedához irányították. A kódmódosítás a kriptopénzekre vonatkozott, de volt módszer a fiat pénzek lenyúlására is. Az FTX ügyfelei több mint 8 milliárd dollárnyi összeget állomásoztattak az FTX-nél hagyományos valutában olyan számlákon, amiket valójában az Alameda ellenőrzött. Arról, hogy ezekhez a számlákhoz Bankman-Fried saját befektető cégének is hozzáférése van, a bennfenteseken kívül nem tudott senki, legfőképpen a betéttulajdonosok nem.

A kriptovilág rejtett csontvázai tavasszal kezdtek előbukkanni. Májusban a teraUSD és a luna – két ún. stablecoin – volt az első figyelmeztető jel, hogy valami nagy vihar készülődik. És valóban: az első nagy csőd magával rántotta az egyik legnagyobb kriptovalutás befektetési szolgáltatót, a Celsius Networköt, a már tőzsdei cégként, tehát többé-kevésbé transzparensen működő Coinbase értéke pedig pillanatok alatt töredékére zsugorodott. Eközben Bankman-Fried úgy tett, mintha az FTX-ig nem érhetnének el a hullámok, de az eddigi információk szerint már bőven dolgozott a pénzek kimentésén. Mint egy igazi pilótajátékos...

Piaci hírek

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.