A Volvo megállapodott az elsősorban teherkomp-szolgáltatásairól ismert logisztikai nagyvállalattal, a DFDS-szel a Vera nevű autonóm kamionok munkába állításáról. A projekt egy svédországi kikötő és egy logisztikai csomópont közti útvonalon kapcsolódik be az áruszállításba, és a tavaly bejelentett, az alapoktól önvezető üzemre tervezett modellek első éles feladata lesz.
Maga a Volvo már évek óta fejleszti az autonómia különböző fokaira képes teherjárműveket, a különböző pilotok között számtalan felhasználás megjelent a brazil cukornád-termelésbe bekapcsolható kamionoktól az önvezető szemeteskocsikig. Novemberben a vállalat bemutatott egy olyan, kereskedelmi forgalmazásra kész modellt is, amely a bányák tárnáiból szállíthatja a kitermelt mészkövet egyenesen a kilométerekre lévő kikötőkbe.
Arccal az önvezetők felé
A Vera koncepciójával tavaly szeptemberben álltak a nyilvánosság elé. Az új megoldás érdekessége, hogy nem valamilyen átalakított járműről van szó, hanem eleve önvezető közlekedésre tervezett kamionokról - vagyis a vontatókról már az emberi sofőröknek való kabint is lehagyták. Ilyesmit egyébként az ugyancsak svéd Einride fejlesztései között is láthattunk, a Volvo azonban a világ egyik legnagyobb teherjármű-gyártojaként komolyan ráfeküdt az új megoldás iparág-specifikus felhasználásaira.
A DFDS ebben az esetben egy előre meghatározott útvonalon szállít majd konténereket a Volvo autonóm kamionjain. A vontatók közutakon fognak közlekedni legfeljebb óránként 40 kilométeres sebességgel, és működésüket humán operátorok ellenőrzik egy távoli irányítóközpontból.
A DFDS szerint a projekt úttörő jelentőségű lesz a hálózatra kapcsolódó, magas autonómiaszintű teherszállítók fejlesztésében. A cél egy hatékony, rugalmas és fenntartható megoldás kialakítása nem csak a konkrét járművek esetében, hanem az arra való felkészülésben is, amikor a különféle helyekről érkező önvezető kamionokat kell majd kezelni az egyes logisztikai pontokon.
Az együttműködés nem máról holnapra indul be, mivel a megállapodás nyomán csak most kezdik a szükséges kiszolgáló infrastruktúra - például az automatizált beléptető kapuk - telepítését. A projekt ennek megfelelően csak évek múlva indul be maximális hatásfokon, de időközben is lehetőséget ad a Volvónak a Vera továbbfejlesztésére a hasonló felhasználásokban.
Kis lépés, de nagy lépés
Fontos megemlíteni, hogy durva sci-fire egyelőre nem kell számítani, miután a Vera kamionokat egyelőre rövid távú és repetitív szállítási feladatokra szerelik fel. Vagyis belátható időn belül csak oda-vissza utakon közlekednek majd gyárak, kikötők vagy raktárak között, nem indulnak el minden irányban a közutakon. Ennek ellenére az ilyen típusú üzemek sikere is fontos lépés lesz a különféle területeken óhatatlanul megjelenő autonom járművek fejlődésében.
A Volvo és a DFDS az alacsony károsanyag-kibocsátást és zajszennyezést emeli ki az új logisztikai trend üzleti és társadalmi hatásai közül. A Volvo közleménye megjegyzi, hogy a sebességkorlátozás csak a Vera kamionokra vonatkozik, a gyártóvállalatra nem, így a következő időszakban még számos hasonló implementációra készülnek, még jobban kiterjesztve a Vera fejlesztéseit és a már megkezdett tesztelést.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak