A két társaság közösen hozná össze a tervek szerint 2021-ben piacra kerülő, laptopokba szánt 5G modemeket, amelyek állítólag rögtön megjelennek majd a Dell és a HP gépeiben is.

Az Intel idén áprilisban jelentette be, hogy nem fejleszti tovább a mobil eszközökbe szánt 5G-s modemeit, miután nem lát egyértelmű utat a nyereségességhez és a befektetések megtérüléséhez. A döntés közvetlen előzménye, hogy az Apple és a Qualcomm kétéves huzavona után peren kívül rendezte egymással vitás kérdéseit egy hat évre szóló licencmegállapodással és egy ugyancsak több évre vonatkozó szállítói kontraktussal. Ez azt jelentette, hogy a meglévő szerződések kifutása után az Intel elveszti legfontosabb (tulajdonképpen egyetlen) megrendelőjét, egyben pedig annak az esélyét, hogy az androidos gyártók körében is piacot szerezzen a Qualcomm Snapdragon rendszercsipek vagy a saját fejlesztésű megoldások ellenében.

Nem sokkal később, júniusban aztán az is kideült, hogy Apple egymilliárd dollárért átveszi az Intel modemes üzletágát, a 2200 alkalmazott mellett az eddigi fejlesztésekkel és a szabadalmi portfólióval együtt. A hírekben már tavaly óta forgott, hogy a vállalat saját modemcsipen dolgozik, ehhez pedig folyamatosan növeli fejlesztői csapatának létszámát, elsősorban a Qualcomm és az Intel magához csábított alkalmazottaival. Az Apple a nyár eleji felvásárlással értékes szabadalmakat és saját csipfejlesztő és -gyártó kapacitást szerzett, újabb lépéssel közelítve ahhoz a céljához, hogy teljes felügyelettel rendelkezzen a termékeiben megjelenő technológiák felett.

Közösen hódítanák meg az 5G-s laptopokat

Visszatérve az Intelhez, a társaság már korábban világossá tette, hogy minden más szegmensben (PC-k, IoT eszközök, autonóm járművek) ott akar lenni az 5G-s megoldásaival, így a fenti megállapodás is kizárólag az okostelefonba szánt modemcsipekre vonatkozott. Ezt igazolja a cég hétfői bejelentése, amely szerint megállapodott a tajvani MediaTekkel, hogy közösen dobnak majd piacra 5G modemeket a következő generációs laptopokhoz. A partnerségben az Intel feladata lenne a szükséges hardveres és szoftveres specifikációk fejlesztése, beleértve az OS host drivereket és az egyes platformokra való optimalizálást, míg a MediaTek az PC-s 5G modemek fizikai fejelsztéséért és gyártásáért felelne.

A bejelentés alapján a legelső közös termékeket 2021 elején kezdenék el szállítani, a legelső OEM PC-gyártók között pedig ott lesz a Dell és a HP is, aki piacra dobja az új komponensekkel szerelt gépeket. Az Intel és a fabless (saját félvezetőgyár nélküli) csiptervező MediaTek emellett együtt dolgozik majd a vezeték nélküli kommunikációs eszközöket gyártó és forgalmazó Fibocommal is az 5G M.2 modulok fejlesztésén, előállításán, illetve a szükséges minősítések és a szabályozási támogatás biztosításán. Maga a MediaTek egyébként már kijött egy 7 nanométeres gyártástechnológiával készülő, Dimensity 1000 nevű 5G-s rendszercsippel, amely a Qualcomm Snapdragon 855 ellenében lenne alternatíva a felső kategóriás 5G-s készülékekben.

A beszámolók kiemelik, hogy a megállapodásban nem az Intel külső szállítóval való megyegyezése a meglepő, hanem hogy a Qualcomm vagy mondjuk a Samsung helyett éppen a MediaTek fogja fejleszteni az új alkatrészeket. A bejelentés szövegezéséből mindenki szerint az következik, hogy itt egyedi megoldásokról lesz szó, vagyis nem csak annyiról, hogy a MediaTek bedobja a kalapba az amúgy is tervezett dizájnokat és komponenseket – ebből a későbbi specifikációk függvényében arra következtetnek, hogy a társaság elkötelezettsége volt a döntő szempont, mivel hasonló együttműködésre a Qualcomm vagy a Samsung nem igazán lett volna hajlandó.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.