Érdemes költeni a big data-alapú közműelemzésekre – az üzleti intelligencia megoldások közművek üzemeltetésében történő alkalmazására –, mert csökkenthető az öregedő infrastruktúra összeomlásának veszélye. Röviden így foglalható össze az a tanulmány, melyet Gary Rackliffe, az ABB észak-amerikai Smart Grid fejlesztésekért felelős vezetője jegyez.
A tanulmányból kiderül: nem csak Magyarországot sújtja az a probléma, hogy az amúgy is rendkívül eszközigényes villamosenergia-iparnak meg kell küzdenie az elöregedő infrastruktúra okozta nehézségekkel. Az iparág azonban sokat profitálhat az eszközfelügyelet és kommunikáció termelte hatalmas adatmennyiségből. Már ha használja. Az eszközök ehhez adottak – állítja Rackliffe. Az adatok feldolgozásához ugyanis hatékony eszközkezelő rendszerek állnak rendelkezésre, melyekkel valósidejű teljesítményelemzéseket lehet készíteni. A teljesítményelemzések birtokában pedig gyors és megalapozott döntéseket lehet hozni a kritikus eszközökkel kapcsolatban.
A közműveket is sújtja a költségcsökkentés
A közműcégeknél is megfigyelhető tendencia, hogy egyre jobban ki kell centizni az üzemeltetési és rendszerirányítási költségvetést, és egyre kisebb dolgozói létszámmal kell megküzdeniük az öregedő infrastruktúra okozta problémákkal.
Ebben a helyzetben igencsak felértékelődnek azok az eszközkezelő rendszerek, melyek ötvözik a berendezés-specifikus üzemeltetési tapasztalatokat, a gyártási ismereteket, valamint a karbantartási és diagnosztikai tapasztalatokat egy átfogó, vállalatszintű IT-rendszerben.
Sokféle adat egy rendszerben
Egy eszközkezelési rendszer nagyon sok forrásból származó adattal dolgozik. Egyrészt ott vannak a rendszerbe épített szenzorok, a megjelenítők, az elektromos hálózat különböző adatai, másfelől azonban ott vannak az ún. piaci intelligencia funkciók is. Ezeknek az adatoknak az együttes kezelésével lehet például terhelési trendeket készíteni, feldolgozni és egy rendszerbe integrálni a rendszerriasztásokat. Ugyancsak ez az alapja annak, hogy az eszközállapotra épülő karbantartáshoz elemzés- és teljesítménymodelleket lehessen kidolgozni.
Ez utóbbi főleg a költségcsökkentés szempontjából fontos – állítja a tanulmány. E modellek hiányában ugyanis marad a hagyományos, rutin jellegű beavatkozás. Ezeket rendszeres időközönként végre kell hajtani függetlenül attól, hogy akkor és ott épp szükség van-e az adott eljárásra. Ezzel szemben a modellek épp azt biztosítják, hogy a karbantartásokat az eszközök tényleges állapotának függvényében lehet elvégezni. Ráadásul egy modellbe beépíthető, hogy az adott eszköz mennyire tekinthető kulcsfontosságúnak a teljes rendszer szempontjából. Így javítható az üzemzavar kockázati szintjének becsülési pontossága is.
A közműanalitikának csak az egyik eleme, hogy mérhetővé válik a karbantartási gyakorlatok és a döntések hatása. Ugyanakkor nagyon fontos járulékos eleme, hogy hatékonyabbá teszi a törvényi előírások betartását – írja Gary Rackliffe.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak