Egy nemrég közzétett tanulmány pontokba szedve foglalja össze, hogy a digitális térben hányféle és milyen súlyos kihívást jelent a közelgő amerikai elnökválasztás biztosítása.

Most, hogy már tényleg csak hetek választanak el a 2020-as amerikai elnökválasztás tényleges megkezdésétől, az eddiginél is több figyelem irányul azokra a digitális kockázatokra, amelyek a legutóbbi, 2016-os esemény óta mindenki számára nyilvánvalók. A külföldi beavatkozási kísérletek nyomán az állami és szövetségi szervezetek a piaci szolgáltatókkal együtt készültek az új kihívásokra, és a kongresszus is 800 millió dollárral járult hozzá, hogy a választást a korábbinál jobban biztosítsák az egyes tagállamokban.

Bár a 2018-as félidős választásokra nem, a 2020-as megmérettetésre már lehetségesnek tartották a megfelelő felkészülést; ehhez mindenképpen szükségesnek látszott a megfelelő jogszabályokat megalkotása az online dezinformációval kapcsolatban, a megfelelő felelősségek tisztázása a szövetségi ügynökségeken belül, az egyes államok saját kapacitásainak kiápítése, legelsősorban pedig a az állampolgárok tudatosságának növelése, figyelembe véve a folyamatosan tapasztalható befolyásolási vagy beavatkozási kísérleteket.

Van, aminek még a következményei sem beláthatók

Legutóbb szeptember közepén számoltunk be a Microsoft közleményről, amelynek alapján az orosz, iráni és kínai állami háttérrel működő hekkercsoportok ismét ráálltak az amerikai elnökválasztásra, és sorozatos támadásokat intéznek a Trump vagy Biden kampányához köthető személyek és szervezetek email-fiókjai ellen. A sok száz támadás nagy részét a Microsoft szerint időben észlelték és blokkolták, de a jelenség teljesen egybevág azokkal a figyelmeztetésekkel, amelyeket az amerikai kormányügynökségek és a biztonsági cégek is időről időre kiadnak.

Hogy a felkészülés mennyire sikerült, azt csak az elkövetkező hetekben fogjuk megtapasztalni. Az mindenesetre valószínű, hogy – a Facebook korábbi biztonsági vezetőjének meghatározásával – a választások innentől kezdve valamiféle "infoháborús világbajnokságra" hasonlítanak majd. A CB Insights nemrég közzétett elemzésében összesen 11 pontban igyekezett azonosítani azokat a sebezhetőségeket, amelyek ebből a szempontból meghatározók lehetnek a választások lebonyolítására, figyelembe véve a kockázati tényezők súlyosságát és azok várható hatásait is.
 

forrás: CB Insights - Countdown To The Election


A legmagasabb kockázati szintre a digitális csatornákon zajló dezinformációt, a kampánycsapatok informatikai hátterének sérülékenységét és a választói regisztrációs rendszert sorolták. Ezek közül a kis létszámú állandó munkatárssal és rengeteg, esetenként érzékeny információkhoz is hozzáférő önkéntessel dolgozó kampánystábok esetében nem csak a rizikót, de az incidensek várható következményeit is súlyosnak értékelték, míg az álhírek terjesztése volt az egyetlen olyan pont, ahol a hatásokat meg sem próbálták felbecsülni.

Mindenre figyelni kell a jelöltektől a teljes rendszerekig

A kutatás az MIT médiaintézetének 2018-as tanulmányát idézi, amely szerint a dezinformáció sokkal hatékonyabban terjed: a legjobban menő álhírek akár 100 ezres nagyságrendben érhetik el a felhasználókat, míg a valós információra épülő tájékoztatás vagy korrkció egyszerre ennek a töredékéhez juttatható el. Mindez ellen technológiai szempontból a robotok és a deepfake tartalmak hatékonyabb felismerése, általában pedig a digitális média minőségének feltornázása lenne a megoldás – bár ezen a téren is sor került nyilvánvaló erőfeszítésekre, a helyzet az ideálistól még nagyon messze van.

A kampánycsapatok esetében a CB Insights azokat a kiberbiztonsági tanácsadó szolgáltatásokat emeli ki, amelyek nem hogy léteznek, de akár ingyenesen is igénybe vehetők, sőt esetenként kifejezetten gyártófüggetlen, direkt a választásokhoz kapcsolódó eszközökről van szó. A választói regisztráció problémája inkább műszaki jellegű, amennyiben nem könnyű feladat kizárni, hogy egy nagyszabású zsarolóvírus-kampány teljes adatbázisokat állítson a feje tetejére – itt nyilván sok múlik a korai felismerésen és a backup megoldások alkalmazásán.

A közepes kocázatok között a CB Insights a szavazógépeket, a jelöltek személyes profiljait, a választási adminisztrációt, az állami és helyi weboldalakat, illetve a választási informatikai rendszerek gyártóit említi, de a ezek közül egyiket sem sorolja a legsúlyosabb következményeket hordozó fenyegetésekhez. A levélben való szavazásnál, a kampányok külföldi finanszírozásánál és a kritikus infrastruktúra védelménél már a kockázatokat is alacsonynak ítéli, bár utóbbi esetben nyilván olyan rendszerekról van szó, amelyek esetében minden diszrupció a legkomolyabb problémákat idézhetné elő.

A tanulmány publikus változatában az egyes szempontok bemutatásáról és a védekezés legfontosabb elemeiről itt lehet részletesebben olvasni.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.