A Microsoft szerint a sok száz, Oroszországhoz, Iránhoz és Kínához kapcsolódó támadás nagy részét időben észlelték és blokkolták.

A Microsoft hivatalos blogjának csütörtöki bejegyzése szerint az orosz, iráni és kínai állami háttérrel működő hekkercsoportok ismét ráálltak az amerikai elnökválasztásra, és sorozatos támadásokat intéznek a Trump vagy Biden kampányához köthető személyek és szervezetek email-fiókjai ellen. Ez persze egybevág azokkal a figyelmeztetésekkel, amelyeket az amerikai kormányügynökségek és a biztonsági cégek már korábban kiadtak; a Microsoft mindezt most saját tapasztalataival támasztja alá, bemutatva három ilyen egység közelmúltbeli aktivitását.

A cég illetékes alelnöke szerint a Strontium (vagy APT28, Fancy Bear stb.) néven hivatkozott, Oroszországhoz köthető hekkercsoport az elmúlt 12 hónapban több mint 200 szervezetet támadott meg világszerte. Az elhíresült Mueller-jelentésben is szereplő Strontium már a 2016-os kampányt megelőzően is felbukkant, a Microsoft fenyegetés-felderítő részlege (Microsoft Threat Intelligence Center – MSTIC) pedig arról számol be, hogy a mostani támadásokban az amerikai célpontok mellett brit vagy német politikai körök is szerepeltek.

Az iráni szponzorációval működő Phosphorous (APT35, Charming Kitten stb.), melynek tevékenységére a Microsoft már tavaly októberben figyelmeztetett, a bejegyzés szerint kifejezetten a Trump-kampányra szállt rá, májusban és júniusban próbálta feltörni a republikánus kampánystáb levelező fiókjait. A vállalat már több alkalommal is bírósági végzést szerzett a hekkercsoport által használt internetes tartományok letiltására, így a Microsoft összességében már 155 olyan domaint blokkolt, amelyet addig a Phosphorus használt.

A Zirconium (APT31 stb.) névvel jelölt, kínai kötődésű társaság a bejegyzés szerint csak egy a több tucat olyan hekkercsoport közül, ami a kínai állam támogatásával dolgozik, és megegyezik azzal az egységgel, amelyet hasonló incidensek során a Google már tavaly nyáron azonosított. A Microsoft jelentéséből kiderül, hogy a Zirconium idén március és szeptember között több ezer támadást hajtott végre több mint 150 olyan fiók ellen, amelyet a kampánystábok és a jelöltek, illetve a nemzetközi kapcsolatokért felelős prominensek használnak.

A Microsoft bejegyzése kiemeli, hogy a támadások nagy részét a cég termékeibe épített biztonsági eszközök idejében érzékelték és blokkolták, értesítve erről az érintetteket is, hogy megtehessék a szükséges lépéseket a fiókok biztosítására. (Abba a közlemény nem megy bele, hogy a "támadások nagy része" pontosan mit jelent.) A vállalat ezúttal is azt sürgeti, hogy a kongresszus a jelenleginél több szövetségi forrást állítson a választási infrastruktúra informatikai védelmére, mivel a hekkerek növekvő aktivitása mindezen keresztül a teljes ökoszisztémát és a demokratikus társadalmi berendezkedést veszélyezteti.

További részletek a Microsoft hivatalos blogján.

Biztonság

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.