Egy kaliforniai egyetemi csoport új módszerével a páciens saját sejtjei adhatják a 3D-s nyomtatással készült pótszerv alapját.

A 3D nyomtatás korunk egyik legreménytelibb területe a technológia világának. Az iparban évtizedek óta ismert eljárást a fejlesztések előrehaladtával mind több helyen és módon alkalmazzák, illetve tervezik bevetni a közeljövőben. (Legutóbb például a kínai Hold-misszió témájában számoltunk be ilyesmiről.) A technika egyik kiemelt felhasználási területe az orvostudomány, ahol implantok és egyéb gyógyászati eszközök formájában már most is számos esetben nyújt segítséget a három dimenziós nyomtatás.

A kaliforniai Stanford Egyetem egyik kutatócsapata már javában azon dolgozik, hogy egy napon akár egy teljes, tökéletesen funkcionáló pótszívet is képesek legyenek legyártani, amelyet ráadásul a beteg sejtjeiből építenek fel, azaz a kilökődés veszélye is minimalizálható.

 

 

Először azonban még szerényebb célokat kell elérni, mielőtt a létfontosságú szervet teljes egészében képes lenne a tudomány laboratóriumi körülmények között reprodukálni. Mark Skylar-Scott és biomérnökökből álló csapata ezért azzal kísérletezik, hogy szívrendellenességgel született gyerekeknek tudjanak megfelelő "alkatrészeket gyártani".

A CNET beszámolója szerint az Egyesült Államokban majdnem minden századik gyerek szívhibával születik. És ugyan náluk is lehetőség a hagyományos transzplantáció, ezeket a pótszerveket a szervezet akár 20-30 évvel később is kilökheti. Ugyanakkor egy a páciens saját sejtjeiből felépített rész (pl. szívbillentyű) beillesztésével szükségtelenné válhat a szervátültetés, ezzel is csökkentve a szövődmények kockázatát. 

A bioprinting, azaz az élő sejtek nyomtatása egy ideje már létező eljárás, ám a technológia fejlettlensége miatt ez a folyamat jelenleg rendkívül lassú. Ezért a nagyjából 10 milliárd sejtből álló szív egyetlen apró részének a legyártásához is szükség van az eljárás gyorsítására. Mindezt a kaliforniai egyetemi kutatók azzal próbálják áthidalni, hogy úgynevezett organoidokat, azaz több ezer sejtből álló klasztereket nyomtatnak egyszerre. "Ezek millióit vesszük, és lényegében egy emberi őssejt majonézzé sűrítjük, amit aztán kinyomtathatunk a nyomtatón keresztül" - magyarázta a lapnak a projektvezető.

Miután a sejteket kinyomtatták, azok felveszik a szövetek általános alakját, amelyekbe aztán érhálózatokat lehet nyomtatni. A csapat már kinyomtatott egy emberi vénához hasonló, csőszerű struktúrát, amely valóban képes magától folyadékot pumpálni. A következő lépés egy nagyobb struktúra nyomtatása lenne, például egy funkcionális kamra, amelyet egy meglévő szívre lehetne beültetni.

Nem holnapra érik be

Ami a kilátásokat illeti: Skylar-Scott becslése szerint akár már öt éven belül elkészülhet egy olyan nyomtatot szívbillentyű, amely már beültethető lesz a beteg szervezetébe. Ami a teljes szívet illeti, arra valószínűleg legalább két évtizedet kell várnunk. Addig tehát biztosan velünk maradnak a transzplantációs várólisták.

Piaci hírek

Külföldi SaaS-piacon nyomulna az Alibaba

Nyílt terepen ütközik meg a globális felhős piacot uraló AWS–Microsoft–Google felállású trióval.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.