Az OpenAI vezérigazgatójának nevével fémjelzett Worldcoin kriptoprojekt a múlt héten indult útjára, szolgáltatásai között a digitális útlevélként hivatkozott World ID-val, a Worldcoin mögöttes azonosítási protokolljával. A digitális azonosítók megszerzéséhez a felhasználóknak egy személyesen végzett íriszszkennelésre kell bejelentkezniük, amelyet egy tekegolyó méretű, gömbölyű eszközzel (Orb) végeznek, és egyes országokban ingyenes WLD kriptovaluta-tokenekhez is hozzájuthatnak a csatlakozással. A Worldcoin, mely már a béta időszakában is több mint 2 millió felhasználót gyűjtött, most kibővítené tevékenységét, hogy más szervezetek, így vállalati vagy kormányzati partnerek is használhassák a szekennereket és a személyazonosság-ellenőrző technológiáját.
A projekt mögött álló, a Kajmán-szigeteken bejegyzett Worldcoin Foundation, illetve a kapcsolódó WorldApp alkalmazás üzemeltetője, a Tools for Humanity állítólag az egységes alapjövedelm bevezetését lehetővé tévő infrastruktúrát próbálja lefektetni a lehető legnagyobb "pénzügyi és identitáskezelő hálózat" felépítésével. Emellett olyan lehetséges alkalmazásokat említenek, mint az emberi felhasználók megkülönböztetését a mesterséges intelligenciától vagy bizonyos "globális demokratikus folyamatok" lehetővé tételét, bár sietnek azt is egyértelművé tenni, hogy ezeket az eredményeket nem garantálhatják – mint ahogy például az alapjövedelem generálása is a kormányokon és más szervezeteken múlik, de saját rendszerével a Worldcoin is hozzájárulna a dolog gyakorlati megvalósításához.
A Reutersnek nyilatkozva a Tools for Humanity európai vezetője példának hozta fel, hogy a vállalatok fizethetnének a Worldcoinnak a digitális azonosítórendszer használatáért, így akár egy kávézó ajándék kávékat osztogathat olyan módon, hogy az emberek ne igényelhessenek fejenként egynél több ingyen kávét, de az üzletnek ne kelljen személyes adatokat gyűjtenie ennek biztosításához. A Worldcoin tehát lehetővé teszi harmadik feleknek az általa fejlesztett infrastruktúra használatát, sőt a jövőben az íriszszkennelő gömb mögött álló technológiát is megnyitná, hogy bárki építhessen és használhasson ilyen eszközöket a célközönség javára. Kisebb szépséghiba, hogy a szabályozó hatóságok és az adatvédelmi aktivisták máris aggodalmukat fejezték ki mindezzel kapcsolatban.
Épül a szegények biometrikus adatbázisa
A hírügynökség szerint a legelső probléma az lenne, hogy a Worldcoin kielégítő tájékoztatást ad-e a felhasználóknak, mielőtt azok beleegyeznek az adatok kezelésébe, illetve hogy mindezért egyetlen vállalatnak kell-e viselnie a felelősséget. Maga a Reuters a múlt héten brit, indiai és japán regisztrációs helyszíneken kérdezett meg embereket, akiknek a többsége azt mondta, hogy csak a felajánlott pénz és az ellenőrzött felhasználóknak járó 25 Worldcoin token miatt csatlakozik. A Tools For Humanity európai székhelye szerint uniós illetékességgel rendelkező bajor adatvédelmi felügyelet 2022 novemberében kezdte meg a Worldcoin vizsgálatát az érzékeny adatok tömeges feldolgozása miatt, ami a hatóság elnöke szerint ambiciózus biztonsági intézkedéseket, sok magyarázatot és átláthatóságot igényel majd.
A Reuters beszámolójában megszólal a berlini Weizenbaum Intézet mesterséges intelligenciával és társadalommal foglalkozó kutatójaja is, aki úgy látja, hogy a Worldcoin technológiai alkalmazása felelőtlen, plusz az sem egészen világos, hogy milyen problémákat oldana meg. Szerinte egy nagyszabású projektről van szó a Web3 és kriptobiznisz új fogyasztói bázisának létrehozására, amelyben a felhasználók eszközei és adatai is kereskedhető kriptoeszközként jelennek meg. Bizonyos piacokon már felfüggesztették vagy a helyi szabályoknak magfelelően koráltozták a Worldcoin működését, a kritikusok pedig disztópikus következményekre figyelmeztetnek a többnyire alacsony jövedelmű emberektől begyűjtött, megváltoztathatatlan biometrikus információ és a pénz összekapcsolásával.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak