A befektetők már úgy is több mint 250 millió dollárt toltak a digitális azonosítás megújítását célzó projektbe, hogy az egyelőre nem fekszik jól az amerikai szabályozóknál.

Hétfőn indultak el világszerte a Worldcoin, az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman által alapított kriptoprojekt szolgáltatásai, köztük a vállalat által digitális útlevélként hivatkozott World ID-val, a projekt mögöttes azonosítási protokolljával. Ez utóbbi annak igazolására szolgál, hogy tulajdonosa valódi ember, nem pedig valamilyen MI-alapú szoftverrobot, megszerzéséhez pedig az ügyfeleknek be kell jelentkezniük egy személyesen végzett írisz-szkennelésre. Ezt a Worldcoin egyik gömbjével (Orb), egy körülbelül tekegolyó méretű eszközzel végzik, amelyből eddig 200 darabot tettek elérhetővé 20 ország 35 városában, de még az év vége előtt további 1500 darabot állítanának üzembe.

A Worldcoin-projekt béta időszakában 2 millió felhasználót gyűjtött, akiknek egy része WLD kriptovaluta-tokenhez is hozzájuthatott. Ez az egyes helyeken érvényben lévő szabályozás függvényében valósulhatott meg, így érdekes módon az amerikaiak egyelőre csak a hitelesített World ID-t szerezhették meg maguknak, és aktuálisan a teljes felhasználói tábor ötödét sem teszik ki. A beszámolók szerint a WLD árfolyama raktázott az első napi kereskedésben: a Binance kriptotőzsdén több mint 25 millió dolláros kereskedési volumen mellett 5,29 dollárig emelkedett a bevezetéskor jelzett 0,15 dolláros árról, és jelenleg is a 2 dollár fölötti szinten mozog.

Annyira azért nincs ez kitalálva

A kapcsolódó World App alkalmazás egyébként már 120 országban telepíthető, és a projekt saját meghatározása szerint olyan világszerte működő azonosítást tesz lehetővé, amire szükség lesz a generatív MI-chatbotok korában. Altman korábban úgy nyilatkozott, hogy a Worldcoin segíthet a mesterséges intelligencia által hajtott gazdasági átalakulásban. Az MI egyre többet olyan feladatot fog átvenni, amit most még az emberek végeznek, és ilyen megoldásokra épülhet az egyenlőtlenségek leküzdésére szolgáló univerzális alapjövedelem (UBI) bevezetése is. A Reuters tudósítása szerint a Worldcoin mögött álló Tools for Humanity pénzt ugyan nem adhat ki, de megalapozná a UBI valóra váltását.

A dolognak egyelőre nem mindenki tapsol felállva: Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója például egy hétfői blogbejegyzésben részletezi aggodalmait a Worldcoin főhálózatának (mainnet) elindítása kapcsán. Problémának tartja mások mellett az íriszszkennelést, amire szerinte eleve nem igaz, hogy személyes adatok tárolása vagy bármilyen központi szerv bevonása nélkül végeznék az azonosítást. A felhasználókeszközeit feltörve hozzá lehet férni a mintákhoz, és maga az Orb is egy hardvereszköz, amelynek biztonságát senkinek sem áll módjában ellenőrizni, mint ahogy azt sem, hogy a Worldcoin Foundation hátsó kapuk révén létrehozhat-e hamis emberi identitásokat.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.