A gyerekek hajlamosabbak emberinek és megbízhatónak tekinteni az MI-chatbotokat, utóbbiak viszont hajlamosabbak félreérteni a fiatalabb felhasználókat, akiknek a szükségletei iránt amúgy is teljesen közömbösek.

Egy júniusban közzétett tanulmány szerint az MI-chatbotok gyakran mutatnak olyan "empátiás hézagokat", amely szoronást okozhatnak a fiatalabb felhasználóknak, vagy akár a sérülés veszélyének teheti ki őket. A Cambridge-i Egyetem akadémikusa, Dr. Nomisha Kurian a dokumentumban felveti a "gyerekbiztos mesterséges intelligencia" kialakításának szükségességét, arra ösztönözve a fejlesztők mellett a politikai döntéshozókat is, hogy legyenek tekintettel erre a megközeltésre az MI tervezése során.

Kurian kutatása azt igyekszik bizonyítékokkal alátámasztani, hogy a gyerekek különösen hajlamosak élethű, kvázi emberi bizalmasukként kezelni az MI-robotokat, ami félresikerült interakcióhoz vezethet, ha a technológia nem reagál egyedi szükségleteikre. Ahogy a Tech Xplore riportjából is kiderül, a tanulmány érzékletesen kapcsolja össze ezeket a hiányosságokat azokkal a közelmúltbeli esetekkel, amikor az MI-szolgáltatások tényleg veszélyes helyzetekbe vezették a fiatal felhasználókat.

Az érintett cégek, így az Amazon vagy a Snapchat, állítólag biztonsági intézkedéseket vezetett be az esetek nyomán, de a Kurian szerint hosszú távú, proaktív megközelítésre lenne szükség az eseti foltozgatással szemben – vagyis nem lenne szabad kizárólag arra hagyatkozni, hogy a gyerekek majd utólag beszámolnak nekünk a negatív tapasztalataikról. Ehhez ő is javasol egy 28 elemből álló keretrendszert, hangsúlyozva, hogy jelenleg kevés fejlesztő és vállalat rendelkezik ilyen irányelvekkel.

Mindig eljutunk valahogy az átláthatóságig

Még a felnőttek nagy része is hajlamos emlékekkel és érzésekkel rendelkező entitásként tekinteni az MI-chatbotokra, amelyek zéró megértési képességgel, statisztikai alapon utánozzák a nyelvi mintákat. Nem csoda, ha időnként teljesen rosszul kezelik a beszélgetések kiszámíthatatlan, absztrakt vagy érzelmi rétegeit, ami különösen igaz lehet a gyerekekkel folytatott interakciókra: utóbbiak nyelvhasználata még fejlődik, és sokszor alkalmaznak szokatlan beszédmintákat vagy kétértelmű kifejezéseket.

A robotok viselkedése ráadásul bizalmat ébreszt a gyerekekben, miközben az MI definíció szerint közömbös az érzéseikkel vagy szükségleteikkel kapcsolatban. A gyerekek chatbot-használata egyébként sokszor informális és rosszul ellenőrzött: a cikkben a Common Sense Media amerikai felmérését idézi, amelynek értelmében a 12-18 éves diákok fele használta már a Chat GPT-t, de a szülőknek csak negyed része van ezzel tisztában. Érdemes megjegyezni, hogy a tudós sem az MI-technológia tiltása, hanem annak biztonságosabbá tétele mellett érvel, ami szoros együttműködést feltételezne az oktatókkal, a gyerekvédelmi szakemberekkel és magukkal a fiatal felhasználókkal is a tervezési ciklus során.

Közösség & HR

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.