Részvénycserés ügylettel olvasztják össze a két jelentős Hadoop-alapú megoldásokat szállító céget. Így próbálnak kitörni a felhős szolgáltatások szorításából.

Hosszú tárgyalások után két napja jelentette be két konkurens vállalat, a Cloudera és a Hortonworks, hogy részvénycserés ügylet keretében összeolvadnak. Az új vállalkatban a Cloudera tulajdonosaié lesz a nagyobb rész, ők 60 százalékot birtokolnak. Az egyesítés után létrejövő vállalat értékét 5,2 5,2 milliárd dollárra becsülik. A várható éves forgalom 720 millió dollár körül alakulhat.

Nyílt forráskódra építették az üzleti mkodelljüket

A 2011-ben alapított Hortonworks villámgyors karriert futott be annak ellenére, hogy a nyereségességével sokáig problémák voltak. A jelenleg mintegy 1100 fős vállalatba négy körben közel 250 millió dollárt fektettek a technológiai iparra koncentráló legnagyobb kockázati tőkealapok, többek között az Accel, a BlackRock és az Index Vetures, de a Hewlett Packard Pathfinder és a Yahoo is tett bele pénzt. Végül 2014 végén úgy vitték tőzsdére a céget, hogy addig nem nagyon tudott nyereséget termelni. De a Hadoop felszálló ágban volt, így a befektetők bíztak benne. Ugyanakkor a TechCrunch annak idején meg is jegyezte: némileg meglepő, hogy az akkor egymilliárdos értékelésű Hortonworks beelőzte a Clouderát, hiszen utóbbit már akkor 4 milliárd dollárra becsülték.

Igaz, a Cloudera korábban is indult: 2008-ban alapították, de így is három évvel később, 2017-ben ment tőzsdére. Nekik is sikerült meglovagolniuk a big data hájpot, a tőzsdére lépésig egymilliárd dollár kockázati tőkét sikerült bevonniuk, és mögöttük is a legjelentősebb kockázati befektetők – Accel, Intel Capital, Greylock Partners stb. – álltak. A cég jelenleg mintegy 1600 főt foglalkoztat.

Mindkét vállalat a nyílt forráskódú, így szabadon elérhető Apach licencelésű Hadoop keretrendszerre épített üzletet, és joggal számíthattak sikerre, hiszen a nyílt forráskódú rendszer kávziszabványú big data platformmá vált. Ugyanakkor a rendszer bonyolultsága miatt szükség volt olyan cégekre, melyek képesek voltak a szakértőként támogatni a vállalati felhasználást. A Cloudera némiképpen a Red Hat modelljét próbálta követni: létrehozott egy saját Hadoop-disztribúciót, a CDH-t, amit ingyenesen kínált, és készített hozzá egy saját fejlesztésű, de már fizetős Manager szoftvert. Emellett a támogatásból és konzultációs szolgáltatásokból próbált bevételre szert tenni.

A Hortonworks fő terméke a nyílt forráskódú Hortonworks Data Platform, amely nagy mennyiségű adatok tárolására és elemzésére használható. Ehhez kínálnak többek között telepítési és konfigurálási segédleteket, valamit legfőképpen szakértelmet.

Egyedül nehezebb lenne

A két cég régóta tárgyal az összeolvadásról, amit természetesen a szinergiákban rejlő lehetőségekkel magyaráznak. Azt egyelőre nem tudni, hogy szervezetileg hogyan néz ki majd az egyesített vállalat, szinte biztosan faragnak majd a létszámon, hiszen számos területen folytattak párhuzamos fejlesztéseket. A szervezeti átalakítástól mindenesetre évi 125 millió dollár megtakarítást várnak.

Elemzők ugyanakkor úgy vélik, az összeolvadás kényszer is. Mint egy elemző nyilatkozta a TechCrunchnak, a felhő terjedése nem tett jót a Hadoop-piacnak, és elszívja a növekedési lehetőségeket: az Amazon AWS Elastic MapReduce vagy a Spark szolgáltatásában, de az Azure és a Google bog data jellegű szolgáltatásaiban is sokkal nagyobb a növekedési potenciál.

Az egyesülés mindkét cégnek segíthet, hiszen megközelítésük kicsit más. A Hortonworks tisztány nyílt forráskódra alapoz, ahol elsősorban a támogatásban van pénz, míg a Cloudera rendelkezik fizetős licencű termékekkel is. Tom Reilly, a Cloudera elnök-vezérigazgatója is azt hangsúlyozta, hogy a két portfólió jól kiegészíti egymást, így sokkal átfogóbb kínálattal tudnak megjelenni. A Hortonworks hozza az end-to-end adatkezelési megoldásait, míg a Cloudera adattárolási, valamint a gépi tanulással kapcsolatos fejlesztéseit.

A létrejövő vállalatot Tom Reilly irányítja majd. A Hortonworks vezérigazgatója, Rob Bearden pedig az igazgatótanács tagja lesz. A tranzakcióhoz még meg kell szerezni a szükséges hatósági jóváhagyásokat is, így az ügylet legkorábban a jövő év első felében zárulhat.

Cloud & big data

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.