Komoly viharfellegek látszanak gyűlni a Twitter felett, miután nyilvánosságra került Peiter Zatko 84 oldalas beszámolója, amelyben többek között azt állítja, hogy a cég félrevezette az amerikai szövetségi szabályozó hatóságokat a hekkerek és a spamfiókok elleni védekezésével kapcsolatban. A dokumentumban foglaltak súlyát az adja, hogy Zatko két éven keresztül volt a Twitter biztonsági főnöke.
Az internetes körökben csak Mudge-ként emlegetett egykori hekkerből lett biztonsági szakértő szerint a Twitter a felhasználók számának növekedését helyezte előtérbe a spamek csökkentésével szemben. Ezt jelzi az is, hogy a csúcsmenedzsereknek 10 millió dollárt is elérő bónuszt lengetett be a cég, amennyiben a napi felhasználói szám lendületesen növekszik; a kéretlen üzenetek és álhírek terjedésének csökkentéséért viszont egészen kerek összeg járt: nulla.
A Twitter az egykori munkatárs által felhozott problémákat "hamis narratívának" minősítette. A közösségi hálózat vezérigazgatója, Parag Agrawal alkalmazottjaihoz intézet feljegyzésében azt írta, hogy ami a nyilvánosságra került, szerkesztett dokumentumban szerepel, az "tele van ellentmondásokkal és pontatlanságokkal". A vállalat szóvivője pedig azt mondta, hogy Zatkónak "nem hatékony vezetői képességei és gyenge teljesítménye" miatt kellett idén januárban távoznia a posztjáról. A szóvivő egyfajta bosszúnak látja a beadványt, amely "a figyelem felkeltésére és a Twitter, az ügyfelek és a részvényesek megkárosítására irányul".
A témában érdekelt különböző hatóságok és politikai testületek azonban várhatóan alaposan utánamennek majd a sztorinak, és elképzelhető, hogy megerősítést nyernek a biztonsági szakma egyértelmű támogatását bíró Zatko állításai. A tőzsde mindenesetre már elkezdte beárazni a potenciális következményeket: a Twitter papírjai több mint 7 százalékos zuhanást követően beestek 40 dollár alá.
Musk ügyvédei csak egy kávét kérnek
A történtek természetesen Elon Musk malmára hajthatják a vizet, aki éppen készül a Twitter elleni nagy bírósági leszámolásra. A vállalat azt követően hívta tetemre a Tesla és a SpaceX alapító-vezetőjét, hogy az némi huzakodás után visszatáncolt áprilisban tett 44 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatától.
Musk a szerződéstől való elállást többek között azzal igyekszik igazolni, hogy a cég menedzsmentje ködösített a hamis fiókok arányával kapcsolatban, a hivatalosan rendszeresen emlegetett "kevesebb mint 5 százalék" pedig távolról sem fedi a valós mennyiséget. Ráadásul ennek ellenőrzését a Twitter folyamatosan szabotálta azzal, hogy nem adta át Musk szakértői csapatának a kért belső információkat.
A fentiek fényében nem lehet csodálkozni azon, hogy Musk jogi csapata a hírek szerint máris beidézte Zatkót az október 17-én kezdődő bírósági eljárásra. A Twitternek azonban nem csak itt, hanem a tőzsdefelügyelettől a szenátusi bizottságokig egy sor helyen kell majd megmagyaráznia, miben állnak azok az említett ellentmondások és pontatlanságok, amitől hamissá válik Zatko narratívája.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak