Felvásárlással bővíti fejlesztőkészlet-kínálatát a Google: megszerezte a nyolc éve alapított AppSheet nevű startupot, amely kódmentes mobilapp-fejlesztői platformot kínál olyan fejlesztőknek, akik semmilyen vagy csak alacsony szintű kódolói tudással rendelkeznek.
A Google-nek van már hasonló eszköze. Élesben 2018-ban indította útjára a G Suite-en belül az ún. low-coding fejlesztőközét, az App Makert. A drag-and-drop felhasználói felületen sablonokkal és deklaratív adatmodellezéssel dolgozó fejlesztőeszköz azonban csak a G Suite Business, Enterprise és for Education kiadásához érhető el.
Nagy cégek is használják
Az AppSheet platformján mobil appok készíthetők, és túllépve az App Maker lehetőségein lényegében a kódírás teljes kiküszöbölésével. A 2012-ben alapított startup platformja élesben 2015-ben indult el. Azóta nagyon komoly ügyfélkört építettek ki. Olyan világcégeknél is használják mint a Pepsi, a Toyota vagy a Whirlpool.
A low-coding és no-coding platformok egyre népszerűbbek, nem függetlenül a fejlesztési és üzemeltetési folyamatok összehangolását célzó DevOps szemlélet és a rugalmasabb üzletialkalmazás-fejlesztést ígérő agilis módszertan térnyerésétől (a témáról itt írtunk bővebben). Ezeknek az eszközöknek a birtokában ugyanis az üzleti oldal képviselői – az ún. citizen developerek – az üzleti logika mentén rakhatnak össze alkalmazásokat anélkül, hogy akár egyetlen kódsort is kellene írniuk. Lényegében egy üzleti folyamatot állítanak össze modulokból grafikus felületen, amiből a platform automatikusan elkészíti az algoritmust, valamint a futó programot. Ez még akkor is felgyorsítja a belső alkalmazásfejlesztést, ha a végső változat létrehozásához valamiért be kell vonni szakértő fejlesztőket.
Az AppSheet platform nagy előnye a rugalmasság. A cég ugyanis a kezdetektől arra törekedett, hogy a lehető legszélesebb integrációs lehetőséget biztosítsa. Amellett, hogy iOS-re és Androidra is lehet vele fejleszteni, integrálható a Google Cloudon keresztül a Google Sheetsszel vagy a Google Formsszal éppúgy, mint a Microsoft Office 365-tel, de összekapcsolható többek között AWS DynamoDB-vel, Salesforce-szal, a Boxszal vagy a Dropboxszal is.
Az AppSheet a felvásárlási folyamat lezárása után a Google Cloud szervezetébe integrálódik. A Google tervei szerint azonban továbbra is támogatja a külső szolgáltatásokat és platformokat. Az eddigi ügyfelek tehát lényegében változatlan módon használhatják tovább a platformot.
A Google közleménye úgy fogalmaz, hogy az AppSheet megszerzése újabb fontos lépés a vállalat felhős stratégiájának építésében. A kód nélküli appfejlesztés szervesen illeszkedik a a vállalat felhős filozófiájába, melynek fontos eleme a munkafolyamat-automatizálás, az alkalmazásintegráció és az API-menedzsment.
Így életképesebb lesz
Az AppSheet a felvásárlásig 18,5 millió dollár tőkét vont be. A legjelentősebb befektetést tavaly áprilisban kapta, 15 millió dollárt, akkor 60 millió dollár körülire becsülték az értékét. A cégnek jelenleg 14 alkalmazottja van, becsült éves bevétele a Crunchabse adatai szerint nem érte el az 5 millió dollárt.
A felvásárlással azonban új piacok nyílhatnak meg a platform előtt. Az AppSheet vezetője, Praveen Seshadri azt írta a felvásárlás kapcsán, hogy a Google Cloudon keresztül olyan területekre is betörhetnek, mint a pénzügyi szolgáltatások piaca, a kiskereskedelem vagy a média.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak