A vállalatok első számú vezetői nagyon nem elégedettek a felső vezetés mesterséges intelligenciához való hozzáállásával – derül ki a Gartner felméréséből.

A vezérigazgatók többsége teljesen biztos benne, hogy a mesterséges intelligencia széles körű bevezetése elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy az általuk irányított szervezet sikeres maradjon, ám az ehhez szükséges változások levezényléséhez nem tartják elég felkészültnek és nyitottnak közvetlen beosztottjaikat, azaz a C szintű menedzsereket. Nagyjából így foglalható össze a Gartner frissen közzétett kutatása, amelyhez összesen közel félezer csúcsvezető véleményét kérték ki világszerte.

A tavaly június és november között felvett interjúk alapján a CEO-k elsöprő többsége (77%) szerint az MI teljesen új korszakot nyit az üzletben, amit azonban nem lesz könnyű kihasználni a topmenedzsment témában megmutatkozó hiányosságai miatt. A vezérigazgatók zöme még a technológiához legközelebb eső pozíciókban sem érzi megfelelőnek a hozzáállást.

Főnökeik mindössze az informatikai vezetők (CIO) 44 százalékát tartják "MI-értőnek", de nem sokkal jobb a helyzet az információbiztonsági vezetők (CISO) és az adatgazdálkodási fejesek (CDO) esetében sem (46 és 40 százalék). Minden más C szintű pozicíó ezeknél az arányoknál is sokkal gyengébb számokat mutat a felmérés szerint.

Vezérigazgatók véleménye a topmenedzserek technológiához illetve MI-hez való hozzáállásáról (forrás: Gartner)

 

Ahogy a fenti grafikonon jól kirajzolódik, a vezérigazgatók sokkal pesszimistábbak jelenleg, mint voltak 2019-ben, amikor egy hasonló kutatásban arról kérdezték őket, mennyire tartják technológiai fronton rátermettnek és felkészültnek munkatársaikat. (Utóbbi a digitalizációs törekvések miatt számított akkoriban kulcsfontosságúnak.)

Az emberek mellett az eredményeket is keresik

A vezérigazgatók válaszaiból az derült ki, hogy az MI-bevezetések legnagyobb kerékkötője jelenleg egyrészt a szakemberhiány, másrészt az, hogy nem tudják számszerűsíteni az ezekkel a projektekkel potenciálisan együtt járó előnyöket, eredményeket. A megkérdezettek kétharmada például úgy látja, üzleti modelljeik nem alkalmasak az MI-fejlesztések megfelelő kezelésére.

A mesterséges intelligencia szélesebb körű bevezetéséhez ugyanakkor elengedhetetlennek vélik a meglévő dolgozói állomány képességeinek fejlesztését. Ahhoz ugyanis, hogy a munkafolyamatokat a vélekedés szerint teljesen átalakító új technológiát zökkenőmentesen beépíthessék a napi feladatokba, nem csupán új szakemberekre, de átfogó továbbképzésre is szükség van.

A Gartner által megkérdezett CEO-k láthatóan nagyon eltökéltek az MI-projektek felszaporításában, ám az ezekkel kapcsolatos elvárásokat némileg hűthetik azok a mostanában megjelent jelentések, amelyek egyelőre nem sok pozitívumot tudnak felmutatni a generatív algoritmusok munkahelyi bevetése kapcsán.

Közösség & HR

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.