Győztest még korai lenne hirdetni, ha lesz egyáltalán győztese a dolognak, de egyre inkább úgy tűnik, hogy a robotikai versenyben az amerikaiaknak nem sok választásuk lesz az együttműködésen kívül.
Hirdetés
 

A mesterséges intelligenciával irányított gyártórobotok serege lehet Kína titkos fegyvere az EÍgyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háborúban – olvasható a The New York Times nemrég közölt riportjában, ami az ország üzemeinek szédületes tempóban zajló automatizálásába nyújt bepillantást. A gyártási költségek leszorításán és a minőség javításán keresztül ugyanis hatékonyabban lesznek képesek alacsonyan tartani az árakat, aminek fontos szerepe lehet nemcsak a Donald Trump által bevezetett extrém vámok, hanem az Európai Unió, illetve Brazíliától és Indiától Törökországig és Thaiföldig a fejlődő piacokon tapasztalt kereskedelmi akadályok leküzdésében is.

A cikk a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFRC) adataira hivatkozva arról számol be, hogy a kínai gyárak ma már automatizáltabbak az amerikai, német vagy japán létesítményeknél a gyártómunkásokra jutó robotok arányát tekintve, és már csak Dél-Korea vagy Szingapúr előzi Kínát ebben a tekintetben. A robotizálást a kormányzati direktívának megfelelően hatalmas beruházásokkal támogatták, melynek elsődleges célja, hogy akkor is megőrizzék domináns szerepüket a globális tömegtermelésben, ha a nyilvánvaló demográfiai deficit nyomán a munkaerő elöregszik, és attól függetlenül is egyre nehezebb embereket találni a szóban forgó ipari munkahelyekre.

Így néz ki, amikor valaki előre tervez

Mindez persze a NYT szerint sem jelenti, hogy ne volna szükség továbbra is hadseregnyi emberi munkásra a kínai gyártóiparban. Sok olyan művelet van még, amire a robotok továbbra sem alkalmasak, és a cikkben megszólaló kínai alkalmazottak sem tűnnek felhőtlenül boldognak az új trendet illetően. Ettől még sokan figyelmeztetnek rá, hogy a jelenlegi folyamatokat tekintve az USA egyre nagyobb lemaradást szed össze a robotika terén: mivel a fogyasztási és ipari cikkekről olyan csúcstechnológiás termékekre helyezték a hangsúlyt, mint amilyenek a repülőgépek vagy az orvostechnikai eszközök, az ilyesmihez szükséges speciális készségek automatizálása is nehezebb feladat.

Különösen, hogy Kínában a tényleges gyártásra koncentrálnak a látványos ötletekkel haknizó startupok helyett. A Made in China 2025 kormányzati programban teljesítmény- és minőségbeli referenciaérték elérését tűzték ki a gyártóiparban, olyan ágazatokat is beleértve, mint amilyen a hajóépítés, az elektromobilitás vagy a nagy sebességű vasút. Ugyancsak az IFRC adatai alapján Kína már 2023-ban is a világszerte telepített gyártórobotok több mint felét állította munkába, miközben az amerikai cégek helyzetét a csúcstechnológiás gyártáshoz nélkülözhetetlen ritkaföldfémekhez való hozzáférés kérdése is nehezíti, ami komoly alkupozíciót biztosít Kínának Trump kereskedelmi háborújában.

Piaci hírek

Kizárólag MI-ügynökökből álló céget indítottak – nem lett jó vége

A kitalált szoftverfejlesztő vállalat egy tudományos kísérlet keretében működött. Már ha működésnek lehet nevezni azt a szerencsétlenkedést, amit a tesztelt modellek produkáltak.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.