Egyelőre feladja próbálkozásait a Huawei az amerikai szolgáltatópiacon. Nehéz elképzelni, hogy véglegesen.

Több kudarc is érte a Huaweit az amerikai piacon. Mivel szorosak a kapcsolatai a kínai kormánnyal, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági kockázatot lát a vállalat hangsúlyos jelenlétében a telekommunikációs piacon. A 163.com kínai internetes hírportál szerint ezért a Huawei ebben a szegmensben nem próbálkozik többet az amerikai piacon – írta az MTI. A kínai portál értesülései a vállalat vezérigazgatójától származnak.

A Bitport is foglalkozott azzal a 11 hónapig tartó kongresszusi vizsgálattal. Bár az akkor elkészített jelentés konkrétumokat nem tartalmazott – legalábbis a nyilvánosságra hozott része –, megállapította, hogy a Huawei és a ZTE terjeszkedése az USA telkópiacán nemzetbiztonsági kockázatot jelent. A vizsgálóbizottság ezért azt indítványozza, hogy a két vállalat ne vásárolhasson amerikai cégekben részesedést, illetve ne hozhassanak létre vegyesvállalatokat az Egyesült Államokban. A bizottság arra is felszólította az amerikai cégeket, hogy válasszanak alternatív szállítókat a Huawei és a ZTE termékeinek, szolgáltatásainak kiváltására.

A két cégnek egyébként Brüsszellel is meggyűlt a baja, de az EU-nak elsősorban gazdasági gyökerű problémái voltak: az Európai Bizottság ugyanis azzal gyanúsította a két kínai vállalatot (http://bitport.hu/bruesszel-vizsgalodna-a-huawei-es-a-zte-europai-uezletei-koeruel), hogy illegális állami támogatással a hátuk mögött dömpingárakkal próbálja letarolni az európai piacot, háttérbe szorítva az itteni gyártókat, például az Ericsson és az NSN-t. A probléma kishíján kereskedelmi háborúba torkollott.

A kivonulásnak politikai hozadéka is lehet

A lépés kedvezően befolyásolja majd a kínai-amerikai kapcsolatokat, és a kölcsönös bizalom erősödését hozhatja – idézi a kínai honlap Zsen Cseng-fejt, a vállalat alapító-vezérigazgatóját. A Magyarországon régiós központot létrehozó Huawei egyébként csak a telekommunikációs szolgáltatói ágazatból vonul ki az Egyesült Államokban, mobilkészülékeit továbbra is árusítja majd ott. A telekommunikációs berendezésekkel ellentétben a telefonok egyértelműen nem jelentenek nemzetbiztonsági kockázatot, hiszen azokat amerikai szoftverrel látták el – idézte a portál a vezérigazgatót.

A Huaweit amúgy nehéz helyzetbe hozta a kongresszusi vizsgálta eredménye. Bár a jelentésnek nem volt törvényi hatálya, rengeteg üzlettől elesett a cég az Egyesült Államok piacán, ráadásul Kanadában, az Egyesült Királyságban és Ausztráliában is hasonló vizsgálatok indultak ellene. Ausztráliában ki is zárták a céget a nemzeti szélessávú rendszer kiépítésére kiírt pályázatból, pedig vállalta volna, hogy tisztázza magát minden vád alól.

Európában jobban érzi magát

Európában viszont jól áll a cég. Különösen a kutatás-fejlesztés terén alakított ki masszív hadállásokat. A Bitport is foglalkozott vele, hogy a kutatás-fejlesztébe évente bevételeinek legalább a 10 százalékát visszaforgató cég bővíteni kívánja európai kapacitását. Jelenleg 13 központot tart fenn Európában. Jelenleg összesen mintegy 7500 embert foglalkoztat, és a következő öt évben mintegy öt és félezer új munkahelyet tervez létrehozni. Elsősorban az európai telekommunikációs cégekkel kívánja szélesíteni kapcsolatát, emellett vállalati ügyfeleknek nyújtana információtechnológiai megoldásokat.

Mobilitás

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.