A meghekkelt nagyvállalatok dicstelenségi falára újabb nagy név került azzal, hogy a Disney belső rendszeréből rengeteg belső anyag, fájl és csevegés került ki a netre. Az akciót az a Nullbulge hacktivista csoport követte el, amely keresztes hadjáratot hirdetett a művészek kizsákmányolása, meglopása és általában a generatív mesterséges intelligencia használata ellen.
A csapat közleménye szerint a szórakoztatóipari óriás belső kommunikációját biztosító Slack platform közel 10 ezer csatornájához sikerült hozzáférést szerezniük egy dolgozó gépén keresztül. Ezek többek között reklámkampányokról szóló megbeszéléseket, számítógépes kódokat, kiadatlan projektek részleteit és üzleti jelentéseket, kimutatásokat is tartalmaztak.
Előétel gyanánt ezekből már elszórt néhány morzsát a Nullbulge. Egy július 4-én kelt X-bejegyzésben például a világszerte működő Disneylandek forgalmi adatait tárták nagy nyilvánosság elé.
Tegnap viszont már a teljes, több mint 1 terabájtnyi terjedelmű adatcsomag kikerült a netre. Az esetről elsők között beszámoló Wall Street Journak megkeresésére a vállalat szóvivője mindössze annyit közölt, hogy "vizsgálják az ügyet".
Művészbűnözés
Az amerikai lapnak sikerült a hacktivista csoportot is megszólaltatnia. Képviselőjük szerint a Disney azért került támadás alá, mert aggályosnak tartják a cég művészekkel kötött szerződéseit, illetve a generatív mesterséges intelligenciával kapcsolatos hozzáállást. A hekkerek szóvivője azt is elmondta, hogy két alkalommal is sikerült egy Disney-alkalmazott számítógépét kompromittálni, többek között egy videojáték-kiegészítőbe rejtett rosszindulatú szoftver segítségével.
A Nullbulge meglehetősen drasztikus álláspontot képvisel abban a konfliktusban, amely a kreatív tartalmakat előállítók és az azokat a generatív algoritmusokon keresztül sokszor engedély és ellentételezés nélkül használók között alakult ki az elmúlt időszakban.
A technológiai ipar szereplői gyakran odáig mennek, hogy közérdeknek nevezik a jogvédett tartalmakhoz való, soron kívüli hozzáférésüket az MI-modellek betanításához, közben pedig a szerzői jogra hivatkozva védik saját rendszereiket és azok kimeneteit. Mindez egészen különös helyzeteket hoz, például akkor, amikor a Midjourney befeszült azon, amit saját maga is előszeretettel használt üzlete építésére.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak