Múlt héten jelentette be a Microsoft, hogy felhőből is elérhető lesz a Windows. Ez nem a klasszikus DaaS szolgáltatás. De akkor mi?

Amikor a Microsoft múlt héten bejelentette felhős operációs rendszerét, a Windows 365-öt, igyekezett hangsúlyozni: ez nem dönti romba a desktop PC-s piacot. Mint írták, csupán a vállalati munkakörnyezet rugalmasabb hordozhatóságát kívánják segíteni, használatához pedig továbbra is kell egy saját operációs rendszerrel bíró klienseszköz.

Az amerikai Computerword szerint azonban ez nem feltétlenül állja meg a helyét. A lap szerint ugyanis az új szolgáltatás fölöslegessé teheti – legalábbis vállalati környezetben – a nagy teljesítményű laptopokat. Számításba véve a Windows dominanciáját a vállalati desktopokon, meglehet a gyártóknak el kell gondolkodniuk olyan olcsó Chromebook-szerű gépek gyártásán, amiket lényegében egy böngésző futtatására optimalizáltak.

Az már csak hab a tortán, hogy a Windows 365-tel a vállalatok lényegében a Microsoft felhőjébe helyeznék át minden fontos folyamatukat. (Aztán jöhetnek az olyan ötletek, mint a Microsoft 365-be tervezett Productivity Score, ami akkora felháborodást váltott ki, hogy a vállalat végül eredeti formájában elvetette.)

Kérdések – és bizonytalan válaszok

Mi a Windows 365 Cloud PC?
Ezt a bejelentés kapcsán tisztáztuk. Olyan egyszerű virtualizációs szolgáltatás (vagy inkább streamingszolgáltatás, ami nem filmet, hanem Windowst "közvetít"), amely lehetővé teszi, hogy Windows 10 és 11 desktopot és azokon futó third-party szoftvereket használjunk bármilyen platformon. Ellentétben az alapját adó Azure Virtual Desktoppal (AVD), használatba vétele egyszerű: a Microsoft megfogalmazása szerint lényegében egy automatizált AVD, amely az Azure-ban fut.

Mikortól lehet használni?
Ezt szintén megírtuk. A Microsoft azt ígérte, hogy a szolgáltatás augusztus 2-ától általánosan elérhető lesz a vállalati ügyfeleknek. Elképzelhető, hogy a Microsoft idővel lefelé nyit, akár a mikrovállalkozások felé is.

Mennyibe fog kerülni?
Ez az egyik legizgalmasabb kérdés, ám erről tudni a legkevesebbet. Ami biztos: nem használatarányosan, hanem felhasználónként kell érte havidíjat fizetni. Az egységárat az igénybe vett konfiguráció határozza meg. A Microsoft által megadott 12 konfigurációból a leggyengébb 2 CPU-magot, 4 GB memóriát és 64 GB tárhelyet biztosít, a csúcs 8 mag, 32 GB RAM és 512 GB tárhely lesz.

Tom Warren, a The Verge vezető szerkesztője, a Twitteren közölt egy olyan infót, miszerint egy alaphoz közeli konfiguráció (2 mag, 4 GB RAM, 128 GB tárhely) 31 dollár lenne felhasználónként havonta, azaz évi 372 dollár. Ez azért elég húzós ár...
 

 

Mi kell a Windows 365 futtatásához?
● Windows Pro klienseszközökön kell hozzá egy Windows 10 Enterprise E3 licenc EMS E3-mal, vagy Microsoft 365 F3/E3/E5/Business Premium.
● Más klienseken: Windows VDA E3 licenc EMS E3-mal, vagy Microsoft 365 F3/E3/F5/Business Premium.

Emellett van más feltétele is:
● Azure-előfizetés és abban egy virtuális hálózat (vNET);
● engedélyezni kell a hibrid Azure Active Directory-csatlakozást.

Milyen platformon lehet használni a Windows 365-öt?
Erről nincs pontos lista. A Microsoft név szerint a Windows 10-es és 11-es PC-ket, a Maceket, az iPhone-okat és iPadeket, a linuxos és androidos gépeket említi, és feltehetően fut Chromebookokon is. A Windows 365 Cloud PC-nek logikájából adódóan bármely eszközön futnia kellene, amely elbír egy webböngészővel. A sávszélesség-igényt illetően szintén nincs pontos specifikáció, de a Microsoft ígérete szerint ami egy film streameléséhez elég, az itt is zökkenőmentes munkamenetet fog biztosítani.

Ki menedzseli a Windows 365-ös gépeket?
Szintén izgalmas, de egyelőre nyitott kérdés. Lenne logikus indok arra is, hogy a Microsoft központilag telepítse a biztonsági frissítéseket és az új funkciókat, ahogy arra is, hogy ez maradjon az ügyfél joga és kötelessége. Utóbbit az indokolná, hogy a desktopokon futhatnak olyan vállalati alkalmazások, melyek működését befolyásolhatja egy-egy frissítés. Ezért van például nagyobb szabadsága a biztonsági frissítések telepítésében a vállalati ügyfeleknek.

Remélhetőleg a Microsoft nem várja meg ezekkel a részletekkel az auguszti indulást.

Cloud & big data

Zuckerberg Twittere egy fontos mutatóban már simán veri Musk Twitterét

A Threads napi szinten aktív felhasználók számában hónapokkal ezelőtt lehagyta az X-et az amerikai piacon, bár a havi aktivitást tekintve még lemaradásban van.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.