Több mint félmillió személy adatait vitték el hekkerek. A nemzetközi szervezet kér mindenkit: ha hozzájut, se használja és adja tovább az adatbázist.

Több mint félmillió személy érzékeny adatai szivároghattak ki a Nemzetközi Vöröskereszt egy adatbázisából. A segélyszervezet svájci központja tegnap közleményben számolt be arról a kibertámadásról, amelynek során kikerülhettek az adatok. A megtámadott adatbázis súlyosan veszélyeztetett emberekről tartalmazott adatokat (személyes adatok, bizalmas információk): vannak köztük olyanok, akik háborús vagy katasztrófa sújtotta övezetben élnek vagy onnan menekültek, és elszakadtak családjuktól, de tartalmaz a kompromittálódott adatbázis adatokat eltűntekről és családjaikról, valamint különböző okokból és helyszíneken fogva tartott személyekről is. Az adatok a Vöröskereszt és a Nemzetközi Vörös Félhold Mozgalom mintegy hatvan tagszervezetétől származnak.

A Vöröskereszt szerint az adatok nyilvánosságra kerülése közvetlenül veszélyeztetheti azoknak a személyeknek a biztonságát, akiket a két nemzetközi humanitárius szervezet védeni és segíteni szeretne, de akár családjaiknak is komoly problémákat okozhatnak. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) főigazgatója, Robert Mardini szerint döbbenetes, hogy hekkerek a kibertámadással olyan emberek biztonságát veszélyeztetik, akik már jelenleg is humanitárius segítségre szorulnak.

Nem a szervezetet támadták közvetlenül

A közlemény szerint a Vöröskeresztnek egyelőre nincs információja arról, hogy ki követte el a támadást. Az adatokat nem is a szervezetnél, hanem egy külső, de szintén svájci illetőségű cégnél tárolták. Arra sem utalnak jelek, hogy az adatokat szélesebb körben megosztották vagy hogy a dark neten áruba bocsátották volna.

A Vöröskereszt főigazgatója közzétett egy felhívást is ezzel kapcsolatban: "Kérem, cselekedjenek helyesen. Ne osszák meg, ne adják el, ne szivárogtassák ki és ne használják fel más módon ezeket az adatokat" – kéri az elkövetőket. Ezek mögött az adatok mögött ugyanis olyan hús-vér emberek és családok vannak, akik a világ legkevésbé befolyásos emberei közé tartoznak.

A támadás következtében a Vöröskereszt és a Vörös Félhold is kénytelen volt leállítani azokat az informatikai rendszereit, melyek az aktuálisan egyik legfontosabb családegyesítő programot, a Restoring Family Linkset támogatták (jelenleg a fenti kép fogadja a segélyprogram weboldalára látogatókat). Ebben a két szervezet katonai konfliktus, katasztrófa vagy migráció miatt szétszakadt családok újraegyesítésén dolgozik. A közlemény szerint a Vöröskereszt és a Vörös Félhold Mozgalom naponta átlagosan 12 személynek tud segíteni visszajutni a családjához.

A főigazgató további intézkedéseket ígér annak érdekében, hogy a jövőben ne fordulhassanak elő hasonló incidensek.

A támadás jól beleillik a 2021-ben felerősödött trendbe. A Check Point azt mérte, hogy 2021-ben globálisan a heti átlagos támadások száma 50 százalékkal gyarapodott 2020-hoz képest. Az oktatási és egészségügyi intézmények, valamint kormányzati szervek, szervezetek esetében viszont a heti támadások száma 75 százalékkal nőtt. Ahhoz pedig nem kell nemzetközi konteó-nagymesternek lenni, hogy erre magyarázatot találjunk.

Biztonság

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.