Bár nemrég még úgy tűnt, hogy az óriási hőlégballonokról szórt net kezd üzletileg is életképes formát ölteni, mégis bezár a Loon.

A nagyjából egy évtizedes múlttal bíró Project Loon óriási hőlégballonokkal oldotta volna meg a nehezen elérhető területek internetkapcsolatát, ám úgy tűnik, a szép álmoknak a gazdasági racionális vet véget. A 2018 óta a Google-t is birtokló Alphabet közvetlen felügyelete alatt álló vállalkozás vezetője ma bejelentette, hogy felhagynak a programmal.

Az ok egészen prózai: nem sikerült olyan fenntartható működési modellel előállni, amely elegendő bevételt hozott volna az üzemeltetés költségeinek fedezésére. A munkát négy évig irányító Alastair Westgarth blogbejegyzésében arról ír, hogy rengeteget hallunk a "következő egymilliárd" ember internetkapcsolattal való ellátásáról, ám a Loon nem őket célozta, hanem az "utolsó egymilliárd" felhasználóhoz szerette volna elvinni a világhálót. Ezt azonban a mostani bejelentés alapján biztosan nem fogják tudni megvalósítani.

Egy fecske...

Pedig legutóbb, még tavaly nyáron mi is arról számolhattunk be, hogy beindult a szolgáltatás első kereskedelmi alapú telepítése. Az első éles együttműködés másik szereplője a Telkom Kenya volt. Az afrikai telkó így próbálta kiszolgálni azokat a felhasználóit, akik a körülbelül 35 ballonból álló flotta által lefedett mintegy 50 ezer négyzetkilométeren tartózkodnak. A bő fél magyarországnyi területen az előzetes tesztek során a feltöltési sebesség megközelítette az 5, a letöltés pedig a 19 Mbps-t, mindezt 19 milliszekundumos késleltetés mellett. Bár mindez elsőre egy beinduló vállalkozás első sikeres üzletkötésének tűnt, mára világossá vált, hogy ez lesz egyben a Loon utolsó említésre méltó együttműködése.

A Project Loont a Google titkos boszorkánykonyhájában, az X-ben kezdték fejleszteni még 2011-ben, de csak hét évvel ezelőtt állt a cég nyilvánosság elé az ötlettel, hogy nagy magasságban repülő hőlégballonokkal juttatná internethez a földi infrastruktúrával nehezen lefedhető régiókat.

Az elképzelés az eltelt évek során számos teszten esett át természeti katasztrófák idején. Bevetették például 2017-ben Puerto Ricóban, de közben pedig zajlottak az előkészületei a kereskedelmi bevezetésnek is. Utóbbinak köszönheték Peruban azt, hogy egy 2019-es földrengést követően mindössze két nap alatt felállt a mentési munkállatokat nagyban segítő ideiglenes internetkapcsolat.

A pénz beszél

A mai bejelentés az említett mérföldkövek és a látható folyamatos fejlődés, fejlesztés miatt némileg váratlannak mondható, ugyanakkor más megközelítésben ez a döntés mindig is ott lógott a levegőben. A Google ugyanis a cég gyökeres átszervezése és az anyavállalatként funkcionáló Alphabet megalakítása óta érezhetően azon van, hogy igyekezzen megfelelni a befektetői elvárásoknak. Ez praktikusan azt jelenti, hogy a korábban nagyvonalúan finanszírozott kísérleti projektek közül csak az maradhat életben, ahol legalább középtávon látszik a lehetőség az üzletileg is sikeresnek mondható működtetésre.

Ennek megfelelően a Loon nem az első, és borítékolhatóan nem is az utolsó olyan program, amelyet a nem megfelelő pénztermelő képesség miatt zárnak be az Alphabetnél. Egy évvel ezelőtt például a repülő szélturbinák ötletét kaszálták el, de ennek a racionalizálási folyamatnak az egyik első lépéseként értékelhető a Boston Dynamics 2017-es eladása is. (A céget azóta a japán vevő már tovább is passzolná.)

Közösség & HR

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.