Ezzel is elejét vennék a lehetséges társadalmi károknak és monopolisztikus folyamatoknak, nem beszélve a nemzetbiztonsági érdekek védelméről.

Kínában a kormányzati tervek szerint kirendelt tisztviselők fogják személyesen ellenőrizni az internetes óriásvállalatok "algoritmusokkal való lehetséges visszaéléseit". Az állami irányítás alatt álló internetszabályozó hatóság pénteki közleménye alapján "a nagy befolyással rendelkező, nagy méretű webhelyeket, platformokat és termékeket" célozzák meg, bár ezek közül egyet sem nevesítettek – derül ki a Bloomberg hétfői beszámolójából.

A szabályozó ezek szerint azt várja, hogy a kínai technológiai cégek benyújtsák valamilyen felülvizsgálatra a vonatkozó algoritmusokat, ezen keresztül pedig elejét vehessék a "visszaéléseknek és a hamis információknak". Ha az illetékes tisztviselők úgy ítélik meg, hogy egy vállalat által alkalmazott technikák hibásak vagy illegálisak, akkor a cégek egyelőre meg nem határozott szankciókkal néznek majd szembe.

Mindezzel a legnagyobb technológiai cégeket kényszerítenék rá azoknak az év elején kidolgozott szabályoknak a betartására, amelyek tiltják az algoritmikusan generált álhírek terjesztését, illetve a monopóliumok algoritmusokon keresztül való megszilárdítását. A hatóság deklarált célja az online függőség megfékezése, a társadalmi zavarok megelőzése és a kínai nemzetbiztonsági érdekek védelme lenne.

Mindenki lelkesen törvénykezik

A tervezett intézkedések a gyakorlatban újabb lépést jelentenek a nagy techvállalatok növekvő erejének visszaszorítására. A kínai kormányzat mindenáron igyekszik megőrizni az internet központi irányítását, ennek pedig egyikfontos kérdése az érintett cégek adatgyűjtési gyakorlatainak ellenőrzése, befektetéseik és tőkebevonásaik felügyelete, és közvetett módon a társaságok irányítóira való nyomásgyakorlás is. Az elmúlt időszakban egy sor cégalapító mondott le vezetői szerepéről saját vállalatánál.

Érdemes megjegyezni, hogy nem Kína az egyetlen olyan ország, ahol a törvényhozók igyekeznek valamilyen módon átláthatóbbá és ellenőrizhetőbbé tenni a technológiai vállalatok algoritmusait. Az Egyesült Királyságban is széles körű szabályozási javaslatot tettek közzé az illegális vagy káros tartalmak terjesztésével kapcsolatban (ebben a Business Insider riportja alapján legalább 11-szer szerepel az algoritmus szó), és Amerikai is benyújtottak egy olyan kétpárti törvényjavaslatot, amelyen keresztül akadályoznák a dezinformáció algoritmizált terjesztését.

Piaci hírek

Rasszista, gyűlölködő, Hitler-imádó posztokat tolt Musk "javított" chatbotja

A Grokot fejlesztő xAI alig győzi törölni az alig néhány nappal ezelőtt továbbfejlesztett generatív algoritmusból áradó szemetet.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.