A Reuters beszámolója szerint a korményzat már nem csak az online tartalomszolgáltatóktól, de általában a nagy adattömeget kezelő vállalatoktól is olyan részvényeket szerez, amelyek a minimális üzletrésszel együtt is különleges jogokat biztosítanak a cégek irányításában.

A Reuters csütörtöki riportja szerint a kínai kormányzat egyre inkább kiterjeszti azt a korábbi gyakorlatát, amelyik főleg az online híreket és tartalmat szolgáltató piaci cégek esetében alkalmazott. Ennek értelmében a nagy mennyiségű érzékeny adatot kezelő vállalatokkal is olyan kisebbségi, de különleges felhatalmazást biztosító részesedés (úgynevezett aranyrészvények) megszerzéséről állapodik meg, amelyen keresztül különleges irányítási jogokat gyakorolhat azok működésében, például egyedül megvétózva bizonyos döntéseket.

A hírügynökség forrásai szerint ez történik a hullámvölgyben lévő Didi Global vagy a szállítmányozási szolgáltatásokat nyújtó Full Truck Alliance platform esetében is, amelyek egyébként az Egyesült Államokban is listázott tőzsdei cégek. A kormányzati nyolmulás ugyanakkor az online tartalom fölötti ellenőrzésben is töretlen, így a Spotify-ra hajazó Ximalaya, a TikTok és a Douyin alkalmazásokat üzemeltető ByteDance, az ugynacsak a társaság tulajdonában lévő Jinri Toutiao és mmás hírszolgáltatók is bejegyeztek hasonló aranyrészvényeket.

Peking nagyjából öt évvel ezelőtt kezdett ilyen részvényeket vásárolni az online médiavállalatokban, ami általában úgy néz ki, hogy valamilyen államilag támogatott alapon vagy szervezeten keresztül szerez 1 százalék körüli részesedést, ami azonban igazgatósági helyekkel és/vagy vétójoggal jár a kulcsfontosságú üzleti döntésekben. Az aranyrészvények kiadására a tulajdon nyilvános bejegyzéséig gyakran nincs semmilyen közvetlen bizonyíték (a Reuters is ezért hivatkozik több ízben a sajét forrásaira), maga az eljárás pedig hosszú ideig eltarthat évig vagy tovább is eltarthat, de a különleges jogosultságok érvényesítésével egyre több ilyen aranyrészvény kerül majd a felszínre.

Egyre több a nemzetbiztonsági jelentőségű kérdés

A tartalomszolgáltatás kontrollja mellett már a hatalmas adatvagyon fölötti ellenőrzést is priorozásként kezelik, miután ezeket az adattömegeket nemzeti vagyonnak tekintik, amelyet meg kell védeni a támadásoktól és más visszaélésektől, beleértve a külföldi, állami hátterű akciókat is. Pontos listát a hírügynökség sem közölt a szóban forgó vállalatokról, mert részletekbe az informátorok sem mentek bele, és kormányzati szabályozó (Cyberspace Administration of China - CAC) sem nyújtott ilyen irányú tájékoztatást.

Az mindenesetre biztos, hogy az aranyrészvények Damoklész kardjaként függnek az érintett cégek fölött, miután biztosra vehetik, hogy adatbiztonsági eljárásaikat a hatóságok is árgus szemekkel figyelik. A módszer kiterjedt használata összhangban van a kínai vezetés álláspontjával az adatvédelmi szabályok szigorításáról: ennek egyik eleme például az a szeptemberben életbe lépett törvény, amelyek a kritikus információs infrastruktúrák üzemeltetőit biztonsági ellenőrzések és kockázatértékelések elvégzésére kötelezi.

A speciális irányító részesedés elfogadása természetesen nem egészen opcionális a kiszemelt társaságok részéről, mivel a Reuters szerint ez "hasznos dolog" mondjuk a szükséges engedélyek megszerzésében vagy meghosszabbításában. Az internetes tartalomszolgáltatóknak amúgy is már 2017 óta kell lépést tartaiuk az egyre keményebb felügyeleti rendszerrel, akkor ugyanis a szabályozást úgy módosították, hogy eleve kötelezővé tették a "minősített online hír- és információszolgáltatókba" való kormányzati befektetéseket, az online médiaplatformoknak pedig engedélyt kellett szerezniük a hírek és egyéb tartalmak terjesztéséhez.

A tudósításból kiderül, hogy ez a rendszer sokszor egészen informális módon működik: bár a kiberadminisztráció beültet egy-egy embert a vállalatok igazgatóságába, akik saját irodát is kapnak azok valamelyik telephelyén, ők maguk csak ritkán vesznek részt az igazgatósági megbeszéléseken, és az aranyrészvényes társaságok közvetlenül a CAC-vel tárgyalnak a felmerülő kérdésekben.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.