Az elmúlt időszak néhány látványos fiaskója után úgy fest, hogy a több mint 100 milliárd dolláros Vision Fund alap egyelőre Kínában sem fog sokat kaszálni a túlárazott befektetésein.

A japán SoftBank csoport Vision Fund alapját több mint 100 milliárd dolláros vagyontömegével a világ legértékesebb magántőke-alapjaként jegyzik, amelyben a japán, szaúdi vagy egyesült arab emírségekbeli állami befeketők mellett technológiai nagyvállalatok is szerepet kaptak. Ahogy arról mi is rendszeresen beszámolunk, a SoftBank elvileg a technológiai startupok hosszabb távú befektetéseire koncentrál, a Vision Fund a saját meghatározása szerint az információs forradalom meghatározó platformjait kívánja felnöveszteni a mesterséges intelligencia, az IoT vagy például a robotizáció területén. Ez saját meghatározásuk szerint abban nyilvánul meg, hogy olyan fejlesztéseket keresnek, amelyek világszerte érvényes problémákra adnak megoldásokat, így a legmagasabb megtérülést hozhatják a korai befektetőknek.

A SoftBank ilyen esetekben akár dollármilliárdos befektetésekre is hajlandó volt a meghatározó üzletrészek megszerzéséért, hogy a kövér csekkek felhasználásával a startupok minél gyorsabban növekedjenek és már a kezdetekkor simán lenyomhassák versenytársaikat. Ez a stratégia azonban inkább kudarcokat eredményezett az utóbbi időben. A legnagyobb betli mindenképpen a WeWork katasztrofális tőzsdei megjelenése, illetve annak elhalasztása volt: a Vision Fund 10 milliárd dollárnál is többet tolt bele a co-working szolgáltatóba, hogy aztán újabb milliárdos tőkeinjekcióval védje meg az összeomlás szélén álló befektetését.

Ennél kevésbé látványos kudarc az Uber, amelyben a Vision Fund 7,7 milliárd dollárja nem hogy nyereséget, de az eddigiek alapján hanem több száz milliós mínuszt hozott. Legújabban pedig az alap kínai befektetéseivel vannak tele a hírek, amelyek szintén nem hozzák azokat az eredményeket, amelyeket korábban vártak tőlük. Ezt mindenki az agresszív stratégia kudarcának könyveli el, és a Vision Fund szerepvállalásait sokan már indikátornak tartják a piac tetőzésével kapcsolatban. Néhány éve a SoftBank még hatalmasat kaszált a kínai technológia robbanáson, az Alibaba korai befektetéseinek értékét már 140 milliárd dollárra becsülik, de az utóbbi időben ezt még csak megközelíteni sem sikerült más vállalkozásokkal.

Csak a tervekben volt minden habostorta

A Reuters hét eleji összeállításában felidézi a OneConnect nevű fintech cég közelmúltbeli hongkongi tőzsdei bevezetését, amely a nagy dobás helyett végül csak a felét hozta annak, amire a Vision Fund 100 millió dolláros befektetése értékelte. A ZhongAn online biztosító ugyan már 2017-ben lezavarta az elsődleges részvénykibocsátását, de papírjai azóta is nagyjából csak az akkori árfolyam felén állnak, ami nehezen igazolja a Vision Fund korábbi, 550 millió dolláros befektetését.

Nem sokkal jobb a helyzet a tőzsdei megjelenés előtt álló startupok körében sem. Erre példa a Guazi, amelyet a Vision Fund még februárban dobott meg szerény 1,5 milliárd dollárral, összességében 9 milliárdra értékelve ezzel az online autókereskedő platformot. A későbbiekben azonban a Guazi állítólag kudarcot vallott egy újabb 500 millió dolláros befektetési körrel, és a befektetők elfordultak a cégtől, mivel nem látják, hogyan termelhetne nyereséget egy olyan szektorban, amelyben általánosságban csökken a forgalom. A Guazi az idei negyedik negyedévre műr profitot ígért, és újabb tőkebevonásokat lengetett be, de a jelek szerint az ígéreteket ezúttal be is kell váltani, hogy a startup ismét érdekes legyen a befektetők szemében.

A SoftBank természetesen nem az egyetlen alap, amely nem látta előre a kínai gazdasági növekedés ilyen ütemű lassulását, különösen pedig az újkeletű amerikai-kíníai kereskedelmi háború kibontakozását. Ezzel együtt a hírügynökség már olyan véleményeket idéz, amelyek szerint a befektetők a SoftBank jelenlétéből már jó eséllyel arra következtetnek, hogy az adott startup cég értékelése elszakadt a realitástól, és úgy fest, hogy a közeljövőben érvényesülő trendek erre méginkább ráerősítenek.

A beszámolók szerint a következő fiaskót a ByteDance és a Sensetime jelenti majd. A Vision Fund mindkét vállalatban milliárd dolláros nagyságrendű befeketéssel rendelekzik, ami azonban nem biztos, hogy a közeljövőben gyümölcsözőre fordulhat. Az elhíresült TikTok alkalmazást is jegyző ByteDance-et éppen az amerikai hatóságok vizsgálják a felhasználói adatok kezelését érintő gyakorlatataival kapcsolatban, a Sensetime pedig felkerült arra a feketelistára (entity list), amely nemzetbiztonsági okokra hivatkozva korlátozza kereskedelmi kapcsolataikat az amerikai cégekkel és szervezetekkel. A SenseTime, mint a globális technológiai szektor egyik legígéretesebb MI-startupja, október vége óta nem vásárolhat kormányzati jóváhagyás nélkül amerikai technológiákat és szolgáltatásokat.

Végül ott van a Didi Chuxing ride-hailing szolgáltató, a SoftBank legnagyobb kínai befektetése, amelybe a Vision Fund már majdnem 12 milliárd dollárt invesztált. Miután a Didi kiszorította Kínából a rivális Ubert, felvásárolva annak üzletét, nehezen lehetett elképzelni, hogy az alap befektetői nem fogják betegre keresni magukat a vállalat tőzsdére vitelén. A cég imázsát azonban padlóra küldte egy kéjgyilkosság, amelyet az egyik sofőr követett el egy ügyféllel szemben; miután pedig a nyár közepe óta maga az Uber is folyamatos lejtmenetbe került a tőzsdén, a Didi bevezetésére még az ütemezés szintjén sincs nyilvános útiterv.

Nagyon sok pénzükbe kerülhet a kapkodás

A Reuters összeállítása ezzel szemben felhoz egy példát arra is, hogy a visszafogottabb tőkebefektetés továbbra is eredményeket hoz a kínai technológiai piacon. A Ping An Good Doctor nevű egészségügyi platform a hírügynökség forrásai szerint egy 300 millió és 1 milliárd dollár közötti befektetési kört tervezett, amikor a SoftBank megkereste egy kerek 1 milliárdos ajánlattal, cserébe pedig a vállalat tőzsdei bevezetésre vonatkozó terveinek felfüggesztését kérte. Ebből végül 400 millió dollár lett, a Good Doctor pedig az előzetes elképzelések szerint tavaly megjelent a hongkongi tőzsdén. Bár a dolog ott sem indult valami fényesen, a cég részvényei fokozatosan erősödni tudtak, és október óta már stabilan a legelső árfolyam fölött mozognak.

A hírügynökség információi alapján a Vision Fund kínai tevékenységéért felelős új vezetője már jelentősen visszavette azt a nagyságrendet, amilyen körben az alap befektetési lehetőségek után kutat: ez a korábbi 2-300 millió dollár helyett már az 50 milliós szintet jelenti. A Reuters értesülését a SoftBank természetesen nem erősítette meg, de az biztos, hogy a konglomerátum vezérigazgatója egy ideje már össztűz alatt áll sokak szerint sietős és rossz megfontolásokra épített döntései miatt – a második, hasonló nagyságrendű Vision Fund alap létrehozása például éppen a korábbi partnerek fokozódó óvatossága miatt esett kútba idén ősszel.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.