Kína nemrégiben erősítette meg vezető helyét a szuperszámítőgépek toplistáján. Az új csúcstartó, Sunway TaihuLight elnevezésű rendszer jelentősége – túl a megduplázott teljesítményen – éppen az volt, hogy abban már saját, hazai tervezésű processzorok dolgoznak, aminél jobb erődemonstrációra nem is lett volna szüksége az ország IT-technológiai önállósodásának.
A külső piaci szereplőktől független processzorgyártás megalapozásának egy újabb állomása az a licencmegállapodás, amelyet az ARM-mal kötött a kínai állam és az amerikai Qualcomm egyik leányvállalatának közös tulajdonában lévő Huaxintong Semiconductor Technology. A keddi bejelentés alapján a cég az ARMv8-A architektúrára alapuló chipkészleteket tervez és szállít majd az adatközpontokba.
A kisebbségi részvényes Qualcomm szóvivője szerint a társaság az amerikaiak szellemi tulajdonát is licenceli, de lehetősége van saját megoldásokat is alkalmazni, így abban a tekintetben nem lettünk okosabbak, hogy a később megjelenő chipkészletek mennyiben alapulnak majd a Qualcomm technológiáira.
Robbanásszerűen bővül az adatközpontok piaca
A gyártó az ország délnyugati részén felvő Kujcsou (angol átírással Guizhou) tartományban működik, ami egyben a Huaxintong Semiconductor Technology egyik tulajdonosa is. Kujcsout egyfajta "big data csomópontként" tartják számon, mivel aránylag kis területe ellenére több mint két és fél millió szerver működik a területén, köztük vezető kínai távközlési szolgáltatók néhány adatközpontjával.
A kínai szerverpiac rohamosan bővül, az adatrobbanással és a cloud szolgáltatások felfutásával folyamatosan növekszik a kereslet az adatközponti infrastruktúra kiépítéséhez szükséges hálózati, tároló és kiszolgáló eszközökre. A nagy online társaságok (köztük a már felénk is jól ismert Tencent vagy Baidu) is sorban építik a hatalmas szerverfarmokat, hasonlóan a Google-höz, a Facebookhoz és a többi amerikai szolgáltatóhoz.
Az ARM mellett a kínai gyártók más architektúrákkal is dolgoznak: a Suzhou PowerCore Technology például a IBM Power8-ra alapuló termékeket szállít a hazai ügyfeleknek, míg az AMD szerverprocesszor-technológiáit a Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment licenceli, ami az AMD és egy kínai cégekből álló konzorcium közös tulajdonában működik.
Erős gazdasághoz technológiai függetlenség
Kína mindent megtesz annak érdekében, hogy saját erőből lássa el a saját belső piacát, a végső cél pedig a teljes technológiai függetlenség lenne, amelyhez a saját cloud és telekom infrastruktúra kiépítése mellett saját félvezetőgyártó iparra – pontosabban saját fejlesztésű chipekre – is szüksége van. A különböző architektúrák licencelése a nyugati vállalatoktól egyrészt lehetőséget ad a kísérletezésre, másrészt segít felépíteni azt a profeszsionális bázist, amelyre szükség lesz a processzorok teljesen önálló tervezéséhez és gyártásához.
Az IBM, az ARM és az AMD a maga részéről azon igyekszik, hogy valamilyen módon megtörje az Intel dominanciáját a kínai szerverpiacon. A legnagyobb chipgyártó az együttműködések és a beruházások tekintetében igen aktív Kínában, azonban szellemi tulajdonát a kisebb versenytársakkal ellentétben féltékenyen őrzi.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak