Eddig minden a TikTok amerikai tevékenységének betiltásáról és az alkalmazás esetleges felvásárlásáról szólt, de az ilyesmihez mostantól a kínai kormányzat részéről is külön engedélyekre lesz szükség.

Ha eddig nem lett volna elég bonyolult a TikTok Amerikából való kitiltása és felvásárlása körüli huzavona, a kínai kormányzat most még egyet csavart a dolgon: Peking pénteken új szabályokat jelentett be az MI-technológiák exportjára vonatkozóan. Az általuk érzékenynek minősített 23 tétel között szerepel például a csipek dizájnja, a személyes információk automatikus továbbításáért felelős, adatelemzésre épülő megoldások vagy az interaktív MI interfészek. A vonatkozó technológiák exportjának előzetes engedélyezésére 30 nap áll majd a hatóságok rendelkezésére.

Mindez azt jelenti, hogy a TikTok közösségi alkalmazás tulajdonosának, a ByteDance-nek is ilyen engedélyre lesz szüksége, ha végül mégis a közösségi alkalmazás eladása mellett döntene. Ennek előzménye az az augusztusi amerikai elnöki rendelet, amelynek értelmében a helyi cégek és állampolgárok nem léphetnek üzleti kapcsolatba a benne foglalt alkalmazásokkal vagy azok tulajdonosaival, köztük a TikTokkal és a ByteDance-szel. Bár a rendelet végrehajtását november 12-ig halasztották, az esetleges megállapodást is addig kell majd tető alá hozni.

A Microsoft mellett állítólag már a Walmart, a Twitter, a Netflix, az Oracle nevével fémjelzett befektetői csoport vagy a Triller is bejelentkezhetett a TikTok tengerentúli üzletéért, bár a lapértesüléseket a felek nem minden esetben erősítették meg. A ByteDance közben bírósághoz fordult arra hivatkozva, hogy a Trump-adminisztráció passzivitása miatt nem volt lehetősége az alkalmazással kapcsolatos amerikai biztonsági aggályok feloldására, és a szankció kiszabását sem tartja jogszerűnek, amennyiben nem látja igazolva az elnöki rendelet alapjául szolgáló vádak valóságtartalmát.

Egyelőre csak időt nyernének vele

A most módosított kínai exportszabályok már a kínai kormány jóváhagyását is szükségessé teszik az olyan technológiák tekintetében, mint amilyen a szövegelemzés, a hangfelismerés vagy a tartalmi ajánlási rendszerek. Az állami Csinhua hírügynökségnek nyilatkozó kormányzati tisztségviselő mindehhez azt is hozzátette, hogy álláspontjuk szerint a ByteDance-nek komolyen meg kellene fontolnia a TikTok eladásáról szóló tárgyalások felfüggesztését, bár az nem világos, hogy a kínai kormány teljesen meg akar-e fúrni bármilyen hasonló üzletet.

A TikTok videomegosztó platform áprilisban érte el a 2 milliárd alkalmazás-letöltést világszerte, és ebből 315 milliót az idei első negyedévben jegyzett. A TikTok legfőbb fegyverének azt az MI-alapú ajánlási rendszert tartják, amely nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a felhasználókat a képernyő elé szögezze, kielemezve korábbi viselkedésüket és annak alapján tálalva eléjük az újabb és újabb videókat. Az alkalmazás egyesült államokbeli sikere is erre a Kínában fejlesztett motorra alapszik, a vonatkozó kódok vagy a felhasználási jogok transzfere pedig az új korlátozások hatálya alá esne.

A kommentárok jórészt megegyeznek benne, hogy a kínai intézkedések egyelőre semmiképpen sem jelentenek explicit tiltást, mivel fő céljuk, hogy az amerikai korlátozások tényleges életbe lépését vagy a cégfelvásárlásokkal kapcsolatos tárgyalásokat kényelmesen elhúzzák a novemberben esedékes amerikai elnökválasztás utáni időszakra. Az új helyzet mindenesetre szokatlan helyzeteket teremt majd a határokon átnyúló technológiai alkalmazásokban, és érvényesítése is nagyon különböző eredményeket hozhat akár egy azon vállalkozás különböző nemzetközi üzleteiben.

Piaci hírek

Kifogytak volna a felhőszolgáltatók az újításokból?

Az InfoWorld USA-szerte ismert szakértője, David Linthicum szerint ez a helyzet. Túl sokba kerül az innováció, és túl lassan térül meg.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.