Az Allianz Kockázati Barométere szerint nem az éghajlatváltozás vagy a Covid hatásai miatt vannak álmatlan éjszakái a vállalatvezetőknek. Hát akkor mitől?

Második éve a kiberbiztonsági eseményeket és az üzletmenet megszakadását tekintik a legnagyobb kockázatnak a vállalatok. Az Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) tizenkettedik alkalommal kiadott globális Kockázati Barométerében idén háttérbe szorultak a természeti katasztrófák és az éghajlatváltozás jelentette kockázatok, helyettük jöttek a sürgető makrogazdasági nehézségek (infláció, energiaválság, recessziós félelmek). A magyar válaszadók szerint az energiaválságra, a makrogazdasági fejleményekre, valamint a jogi és szabályozási változásokra kell figyelni. (A tanulmányhoz több mint 2700 kockázatkezelési szakembert kérdeztek meg a felső vezetőktől a kockázatelemzőkön át az alkuszokig.)

Annak, hogy az olyan, egyébként továbbra is fontos problémák, mint az éghajlatváltozás, háttérbe szorultak, egyszerűen az az oka, sugallja a tanulmány, hogy felerősödtek az azonnali reakciót kívánó kockázatok, például az Ukrajnában dúló háború globális gazdasági és politikai következményei. Emiatt a makrogazdasági környezet változásai éves összehasonlításban a 10. helyről a 3.-ra lépett elő, új elemként megjelent, és mindjárt a 4. helyen landolt az energiaválság. Ezzel szemben a természeti katasztrófákkal járó kockázatok a 3. helyről a 6.-ra, az éghajlatváltozás a 6. helyről a 7.-re, a világjárvány a 4. helyről a 13.-ra csúszott vissza.

Szintén új elem a kockázatok között a politika és a politikai indíttatású erőszak, melyet a 10. helyre rangsoroltak a válaszadók. Érdekes, hogy bár mindenki fél a recessziótól, ami rendszerint a munkanélküliség növekedésével jár (lásd a Szilícium-völgy nagy leépítéseit), erősödött a félelem attól, hogy nem lesz kellő számú képzett munkaerő a piacon (8. hely). A jogi és szabályozási változások továbbra is a fő kockázatok közé tartoznak (5. hely).

Ettől félünk mi, magyarok

Magyarországon a legnagyobb kockázatnak az energiaválság közvetlen és közvetett hatásait tartják (energiaellátási hiány, emiatt szolgáltatáskimaradások, valamint az árak ingadozása). A magyar válaszadók több mint fele sorolta ezt előre. Közel hasonló értékeléssel (47 százalék) második a makrogazdasági fejleményekből eredő kockázategyüttes, míg a harmadik helyre a jogi és szabályozási változások futottak be (37 százalék). A magyar válaszadók a kiberincidensek kockázatait csak a negyedik helyre sorolták (23 százalékkal osztozott a helyezésén az éghajlatváltozás következményeivel).
 

Kattintson a képre a nagyobb mérethez!


A nemzetközi kockázati rangsort viszont már a második éve vezetik a kiberbiztonsági események (informatikai rendszerek leállása, zsarolóvírus-támadások, adatvédelmi incidensek stb.), és még egy kockázat sem volt a felmérés történetében, amely ennyire ragaszkodott volna az első helyéhez. A kutatásba bevont országok közül 19-ben ezt tartották a legfontosabbnak a válaszadók.

Félelemük megalapozottnak is tűnik az Allianz szerint. A vállalat kiberbiztonsági kompetenciaközpontjának az előrejelzése szerint ugyanis 2023-ban is gyakoriak lesznek zsarolóvírus-támadások, az adatvédelmi incidensek átlag költsége pedig rekord magas lesz, akár az 5 millió dollárt is meghaladhatja. Ez részben azzal is összefügg, hogy az ukrajnai háború – és általában is a kiterjedtebb geopolitikai feszültségek – növelik az államilag támogatott, nagyszabású kibertámadások kockázatát. Mindez ráadásul növekvő szakemberhiánnyal párosul.

A kiberbiztonsági kockázatokkal függ össze a globálisan második helyre sorolt kockázati tényező: az üzletmenet megszakadása. Ennek oka ugyanis leginkább valamilyen kiberbiztonsági probléma lehet (45 százalék). A második helyre az energiaválság került (ezt 35 százalék tartotta a legfontosabbnak), harmadikra pedig a természeti katasztrófák (31 százalék).

A Kockázati Barométer teljes anyaga letölthető az AGCS oldaláról.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.