Idén több mint 12 milliárd dollárnak megfelelő összeget költenek el a közép-kelet-európai országok a dolgok internetére. Magyarország nincs a top háromban, de 2021-ig itthon is megduplázódnak az IoT-beruházások.

A közép-kelet-európai régióban 2017-ben több mint 20 százalékkal nő az IoT piac, így meghaladják a költések a 12 milliárd dollárt – áll az IDC legfrissebb elemzésében. Az amerikai piackutató félévente méri fel a világ IoT-költését.

Idén a fuvarozók és a közműágazat költ a legtöbbet

A növekedési tempó több évig kitart: 2021-re, vagyis alig négy év múlva a régió országaiban  már az ideinek több mint a kétszeresét, közel 27 milliárd dollárt fordítanak az IoT-vel összefüggő hardverekre, szoftverekre, szolgáltatásra és hálózati beruházásokra.

Ami az egyes ágazatokat illeti, az idén a szállítmányozás fordítja a legtöbbet IoT beruházásokra a régióban, a költések elérik a 2,6 milliárd dollárt is, ezt követi a gyártóipar 2,2 milliárddal, majd a közmű ágazat 1,3 milliárddal.

A szállítmányzó cégek elsősorban a teheráru-monitoringra költenek majd, közel 1,8 milliárd dollárt, a közműcégek 1,2 milliárdot költenek az áram-, gáz- és vízhálózattal összefüggő smart grid technolgiákra, míg a gyártóipar a gyártási műveleteket fejleszti IoT technológiákkal egymilliárdból. Emellett jelentős beruházások várhatók a termelésieszköz-menedzsment és az okosotthon technológiák terén is.

Ezekben a szegmensekben a következő években is masszív növekedés vár a piackutató. A vízhálózatokra vonatkozó okos mérés évi 42,9, a biztosítási telematika 36,8, az elektromos járművek töltési technológiái 35,7 százalékkal haladhatják meg a tavalyi költéseket. Emellett dinamikusan fejlődik az okos épületek piaca is, amely éves átlagban 34,4 százalékkal bővül 2021-ig.  

Ma már a lakossági piacra is lehet építeni

Az ágazatközi IoT-beruházások – ide értendők többek között a hálózatba kötött autók és az okos épületek – 2017-ben nagyságrendileg megközelítik az 1 milliárd dollárt. Jelentős forgalmat generálnak a lakossági fogyasztók is, idén 1,1 milliárd dollárnak megfelelő összeget fordítanak IoT-jellegű beszerzésekre. A lakossági piac növekedése azonban lassul az IDC szerint, 2021-re ez a szegmens már csak az ötödik legnagyobb lesz. Az ágazatközi költések növekedési rátája összeségében meghaladja a 31 százalékot, míg az építőiparé a 28 százalékot.

A szállítók közül az IoT-szolgáltatásokkal és a hardvereszközök forgalmazásával foglalkozók járhatnak a legjobban. Hardverértékesítés motorja a különféle hálózati modulok és a szenzorok piaca lesz, míg a szolgáltatók esetében egyenlő arányban oszlik meg a bevétel az IT- és telepítési szolgáltatások, illetve a fenntartási és a tartalomszolgáltatások között. A szoftverüzletet az alkalmazások dominálják, ezen belül a leggyorsabban a horizontális és az elemző szoftverek piaca bővül majd. Előbbi évi átlagos növekedési üteme meghaladja a 38, utóbbié a 28 százalékot. Jó üzletmenetre számíthatnak a biztonsági hardverekkel és szoftverekkel foglalkozó cégek is, piacuk sorrendben 19,3, illetve 22,7 százalékos bővül.

Az oroszok, a lengyelek és a csehek az élen

A régió legnagyobb piaca Oroszországot, amely már méreténél fogva is a legtöbbet költi majd IoT-ra. Az IDC szerint az orosz gazdaság IoT-kiadásai 2021-ben elérhetik a 9,4 milliárd dollárt. A második helyre – szintén méreteiből adódóan – Lengyelország kerülhet 5,8 milliárd dollárral, míg a harmadik a visegrádi négyek másik tagja Csehország lesz, 2,3 milliárd dollárral. Mindhárom országban a közlekedési és gépipari ágazat számít majd a legnagyobb IoT beruházónak, de a keresleti oldalon a lakossági szegmens is meghatározó lesz. Oroszországban ezek mellett a közműszolgáltatók is ott lesznek a nagy költők között.

Magyarországon is folynak már az IoT-val összefüggő stratégiai egyeztetések és fejlesztések. (Legutóbb a GE és a Telekom lépéseiről írtunk.) Az IDC budapesti irodájának elemzője, Tóth László lapunknak elmondta: tavaly 570 millió dollár IoT-beruházást hajtottak végre Magyarországon. A piac öt éven belül – igazodva a régiós trendhez – több mint kétszeresére fog nőni, elérheti az 1,4 milliárd dollárt.

A dolgok internetében az Ipar 4.0 kezdeményezés alapján a legérdekeltebb a gyártó ipar, mindenekelőtt az autógyártás, de ott van még a topon a közlekedési és logisztikai ágazat is. A lakossági fogyasztók a negyedik legjelentősebb keresleti kategóriát képviselik.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.