Túl drága a felhő? Úgy tűnik, egyeseknek igen. David Heinemeier Hansson, a Basecamp projektmenedzsment platformot üzemeltető 37Signals CTO-ja – és nem utolsósorban a Ruby On Rails webalkalmazás-keretrendszer kitalálója – a Twitteren vezette le, miért döntöttek úgy, hogy kiszállnak a felhős infrastruktúrából, és áttértek saját üzemeltetésűre – és mellesleg egy kis ingyen reklámot is csináltak a Dellnek. (A tweetfolyamot a The Register vette észre.)
Mint Hansson írta, 2022-ben 3,2 millió dollárt meghaladó összeget költöttek el felhős szolgáltatásokra. Ennek jelentős része ment számítási kapacitásra: összesen közel 760 ezer dollárt fizettek ki az AWS EC2-re (Elastic Compute Cloud), valamint a konténerizációt biztosító EKS-re (Elastic Kubernetes Service). Még ennél is többe került azonban a tárolás: közel 910 millió dollárt fizettek ki tavaly több mint nyolc petabájtnyi adat AWS S3-ban (Simple Storage Service) történő tárolására.
Ráadásul ezt a költségszintet csak kínkeservesen lehetett tartani. Rengeteg munkát igényelt, írta Hansson. Mindent bevetettek: az üzemeltetési csapat szigorú költségellenőrzést vezetett be (monitoringgal és rendszeres riportokkal), igyekeztek hosszú távú megállapodásokat kötni, azaz a kedvezőbb árazásért cserébe előre lekötöttek kapacitásokat.
Az ellenpróba
Persze az, hogy sok-e egy évre a 3,2 milló dollár, csak abból derül ki, ha elvégzik az ellenpróbát, azaz megnézik, hogy mennyi lesz ezt megvalósítani saját eszközökkel. Nos, Hanssonék ezt is elvégezték. Megvizsgálták, hogy egy 288 vCPU-t tartalmazó teljes rendszer szerverekkel és más szükséges eszközökkel mennyibe kerül háromévnyi üzemeltetési költséggel megfejelve.
A különbség tetemes: a kalkuláció szerint egy nagyságrenddel olcsóbb lesz így az infrastruktúrájuk. Még úgy is, hogy a Dell olcsónak nem nevezhető eszközeivel számoltak. Emellett részlegesen a felhőt sem hagyták ki a számításból: a tárolás egy részét a Deft nevű menedzselt tárolószolgáltatóval oldanák meg.
Hansson annyit finomított, hogy azt is megírta: az AWS megoldásait magas szintű redundanciával vették igénybe, hogy akkor is működőképesek maradjanak, ha egy teljes AWS-régió leállna. Azt sajnos nem részletezte, hogy a redundanciának milyen többletköltségei voltak. Azt viszont leírta, hogy közel 67 ezer dollárt költöttek arra, hogy az AWS CloudFront szolgáltatással az adatokat leszedjék a felhőből.
Emellett a tweetjeiben arra sem tért ki, hogy kevesebb felhővel a 37Signals veszít-e (és ha igen, mennyit) üzleti rugalmasságából. De ígérte, hogy egy év múlva jelentkezik, és beszámol a tapasztalatokról.
Nem a 37Signals CTO-ja az egyetlen, aki drágának találja a felhőszolgáltatásokat a saját rendszerek üzemeltetéséhez képest. Az Andreessen Horowitz kockázati tőkebefektető két partnere, Sarah Wang és Martin Casado 2021-ben a Dropbox költségszerkezetének változásán keresztül vezette le: a cég két év alatt 75 milliót takarított meg azzal, hogy a munkaterhelés nagy részét a nyilvános felhőből átvitte alacsonyabb költségű, egyedileg épített és saját üzemeltetésű infrastruktúrára. Számításaik szerint a felhőinfrastruktúrát használó 50 legnagyobb tőzsdei szoftvercég összesen kb. 100 milliárd dollárnyi piaci értéket bukott a felhőhasználaton. Gondolatmenetük ma is megfontolásra érdemes.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak