És aki borította: David Heinemeier Hansson, a Basecamp projektmenedzsment platformot üzemeltető 37Signals technológiai igazgatója, akit sokan a Ruby On Rails megalkotójaként ismernek.

Túl drága a felhő? Úgy tűnik, egyeseknek igen. David Heinemeier Hansson, a Basecamp projektmenedzsment platformot üzemeltető 37Signals CTO-ja – és nem utolsósorban a Ruby On Rails webalkalmazás-keretrendszer kitalálója – a Twitteren vezette le, miért döntöttek úgy, hogy kiszállnak a felhős infrastruktúrából, és áttértek saját üzemeltetésűre – és mellesleg egy kis ingyen reklámot is csináltak a Dellnek. (A tweetfolyamot a The Register vette észre.)

Mint Hansson írta, 2022-ben 3,2 millió dollárt meghaladó összeget költöttek el felhős szolgáltatásokra. Ennek jelentős része ment számítási kapacitásra: összesen közel 760 ezer dollárt fizettek ki az AWS EC2-re (Elastic Compute Cloud), valamint a konténerizációt biztosító EKS-re (Elastic Kubernetes Service). Még ennél is többe került azonban a tárolás: közel 910 millió dollárt fizettek ki tavaly több mint nyolc petabájtnyi adat AWS S3-ban (Simple Storage Service) történő tárolására.

Ráadásul ezt a költségszintet csak kínkeservesen lehetett tartani. Rengeteg munkát igényelt, írta Hansson. Mindent bevetettek: az üzemeltetési csapat szigorú költségellenőrzést vezetett be (monitoringgal és rendszeres riportokkal), igyekeztek hosszú távú megállapodásokat kötni, azaz a kedvezőbb árazásért cserébe előre lekötöttek kapacitásokat.

Az ellenpróba

Persze az, hogy sok-e egy évre a 3,2 milló dollár, csak abból derül ki, ha elvégzik az ellenpróbát, azaz megnézik, hogy mennyi lesz ezt megvalósítani saját eszközökkel. Nos, Hanssonék ezt is elvégezték. Megvizsgálták, hogy egy 288 vCPU-t tartalmazó teljes rendszer szerverekkel és más szükséges eszközökkel mennyibe kerül háromévnyi üzemeltetési költséggel megfejelve.

A különbség tetemes: a kalkuláció szerint egy nagyságrenddel olcsóbb lesz így az infrastruktúrájuk. Még úgy is, hogy a Dell olcsónak nem nevezhető eszközeivel számoltak. Emellett részlegesen a felhőt sem hagyták ki a számításból: a tárolás egy részét a Deft nevű menedzselt tárolószolgáltatóval oldanák meg.

Hansson annyit finomított, hogy azt is megírta: az AWS megoldásait magas szintű redundanciával vették igénybe, hogy akkor is működőképesek maradjanak, ha egy teljes AWS-régió leállna. Azt sajnos nem részletezte, hogy a redundanciának milyen többletköltségei voltak. Azt viszont leírta, hogy közel 67 ezer dollárt költöttek arra, hogy az AWS CloudFront szolgáltatással az adatokat leszedjék a felhőből.

Emellett a tweetjeiben arra sem tért ki, hogy kevesebb felhővel a 37Signals veszít-e (és ha igen, mennyit) üzleti rugalmasságából. De ígérte, hogy egy év múlva jelentkezik, és beszámol a tapasztalatokról.

Nem a 37Signals CTO-ja az egyetlen, aki drágának találja a felhőszolgáltatásokat a saját rendszerek üzemeltetéséhez képest. Az Andreessen Horowitz kockázati tőkebefektető két partnere, Sarah Wang és Martin Casado 2021-ben a Dropbox költségszerkezetének változásán keresztül vezette le: a cég két év alatt 75 milliót takarított meg azzal, hogy a munkaterhelés nagy részét a nyilvános felhőből átvitte alacsonyabb költségű, egyedileg épített és saját üzemeltetésű infrastruktúrára. Számításaik szerint a felhőinfrastruktúrát használó 50 legnagyobb tőzsdei szoftvercég összesen kb. 100 milliárd dollárnyi piaci értéket bukott a felhőhasználaton. Gondolatmenetük ma is megfontolásra érdemes.

Cloud & big data

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.