A Google Ideas egyik projektje látványos térképen ábrázolja a rendszerösszeomlást előidéző DDoS támadásokat az Arbor Networks adatai alapján.

Az Arbor Networks a Google-lel szövetkezett, hogy látványosan megjeleníthesse a globális szolgáltatásmegtagadási, közismert nevén DDoS (Distributed Denial of Service)  támadásokat. Az ok, hogy mintegy két éve ismét rendkívüli módon felszaporodtak az ilyen típusú támadások: a biztonsági cégek felmérései – legutóbb az Arbor Networksé is – rendre megállapítják, hogy ezek egyre intenzívebbé válnak, és mind nagyobb sávszélességet emésztenek fel. A folyamat mögött nem kis részben a hacktivista akciók számának emelkedése áll – véli az Arbor Networks elnöke, Colin Doherty, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy ezek a támadások az eszközök, a célpontok és az alkalmazott technikák tekintetében is változtak. Komplex fenyegetettségnek kell ezeket tekinteni, amely egyszerre veszélyeztetik az alkalmazásokat és az infrastruktúrát.

Vizuális formában félelmetesebb, de átláthatóbb is

Az Arbor már eddig is tett közzé olyan statisztikákat, valamint térképeket, amelyek az éppen folyamatban lévő támadásokról adtak információkat. Ezeket az információkat teszi sokkal érzékeletesebbé Google Ideas projektje keretében elkészített világtérkép, amely a támadások működését és nagyságát is jól tudja szemléltetni.

Videós kezelési útmutató a Digital Attack Maphez

A vizualizációs technikákat a Google, a folyamatok megjelenítéséhez szükséges információkat pedig az Arbor által begyűjtött és anonim módon tárolt statisztikai adatok biztosítják. Persze az Arbornak nincs teljes rálátása az internet globális adatforgalmára, ám a hozzá befutó információk is elegendőnek bizonyultak ahhoz, hogy viszonylag pontos dinamikus térképet lehessen rajzolni a DDoS támadások folyamatairól. Dan Holden, az Arbor biztonsági csoportjának igazgatója szerint az Ideas új életet lehelt az általuk gyűjtött adatokba, és talán az a legfontosabb, hogy kiválóan szemlélteti az egyes események közötti kapcsolatokat, valamint a kibertámadások esetenkénti jelentős kiterjedését.

A DigitalAttackMap.com weboldalon elérhető térkép napi rendszerességgel frissül. Emellett országokra lebontott statisztikákat is közöl táblázatokkal, grafikonokkal az elmúlt időszakokról. A dinamikus térképekben is vissza lehet lapozni, de csak heti bontásban. Kezelése egyszerű, és kiválóan alkalmas a folyamatok elemzésére.

(A cikk a Biztonságportálon megjelent írás szerkesztett változata.)

Biztonság

Újabb ügylettel hízik a Delta Technologies

A budapesti tőzsdén is jegyzett technológiai vállalatcsoport szándéknyilatkozatot írt alá az ARTOFINFO Kft. többségi tulajdonrészének megvásárlásáról.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.