Az Arbor Networks a Google-lel szövetkezett, hogy látványosan megjeleníthesse a globális szolgáltatásmegtagadási, közismert nevén DDoS (Distributed Denial of Service) támadásokat. Az ok, hogy mintegy két éve ismét rendkívüli módon felszaporodtak az ilyen típusú támadások: a biztonsági cégek felmérései – legutóbb az Arbor Networksé is – rendre megállapítják, hogy ezek egyre intenzívebbé válnak, és mind nagyobb sávszélességet emésztenek fel. A folyamat mögött nem kis részben a hacktivista akciók számának emelkedése áll – véli az Arbor Networks elnöke, Colin Doherty, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy ezek a támadások az eszközök, a célpontok és az alkalmazott technikák tekintetében is változtak. Komplex fenyegetettségnek kell ezeket tekinteni, amely egyszerre veszélyeztetik az alkalmazásokat és az infrastruktúrát.
Vizuális formában félelmetesebb, de átláthatóbb is
Az Arbor már eddig is tett közzé olyan statisztikákat, valamint térképeket, amelyek az éppen folyamatban lévő támadásokról adtak információkat. Ezeket az információkat teszi sokkal érzékeletesebbé Google Ideas projektje keretében elkészített világtérkép, amely a támadások működését és nagyságát is jól tudja szemléltetni.
Videós kezelési útmutató a Digital Attack Maphez
A vizualizációs technikákat a Google, a folyamatok megjelenítéséhez szükséges információkat pedig az Arbor által begyűjtött és anonim módon tárolt statisztikai adatok biztosítják. Persze az Arbornak nincs teljes rálátása az internet globális adatforgalmára, ám a hozzá befutó információk is elegendőnek bizonyultak ahhoz, hogy viszonylag pontos dinamikus térképet lehessen rajzolni a DDoS támadások folyamatairól. Dan Holden, az Arbor biztonsági csoportjának igazgatója szerint az Ideas új életet lehelt az általuk gyűjtött adatokba, és talán az a legfontosabb, hogy kiválóan szemlélteti az egyes események közötti kapcsolatokat, valamint a kibertámadások esetenkénti jelentős kiterjedését.
A DigitalAttackMap.com weboldalon elérhető térkép napi rendszerességgel frissül. Emellett országokra lebontott statisztikákat is közöl táblázatokkal, grafikonokkal az elmúlt időszakokról. A dinamikus térképekben is vissza lehet lapozni, de csak heti bontásban. Kezelése egyszerű, és kiválóan alkalmas a folyamatok elemzésére.
(A cikk a Biztonságportálon megjelent írás szerkesztett változata.)
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak